Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Jak prawidłowo się zważyć? Nie do wiary, ilu ludzi robi to źle
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 10.02.2025 09:21

Jak prawidłowo się zważyć? Nie do wiary, ilu ludzi robi to źle

ważenie się
Fot. Canva/rostislavsedlacek

Jednym z najpopularniejszych postanowień noworocznych jest zmiana nawyków żywieniowych oraz utrata zbędnych kilogramów. By kontrolować postępy, często regularnie się ważymy. Okazuje się jednak, że spora ilość osób robi to niewłaściwie! Kiedy i z jaką częstotliwością można sprawdzać swoją wagę, by wyniki były miarodajne? Podpowiadamy.

Dlaczego warto się ważyć?

Regularne ważenie się odgrywa dużą rolę w procesie odchudzania. Pozwala szybciej osiągnąć cele związane z utratą wagi, ale przede wszystkim mieć kontrolę nad tym, jak szybko zmienia się masa ciała. I choć wiele osób czuje lęk na myśl stanięcia na wadze, unikanie tej czynności prowadzi do braku świadomości o aktualnym stanie zdrowia. Warto nadmienić, że zarówno nadwaga, jak i otyłość, to przewlekłe schorzenia, które mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych w dłuższej perspektywie czasu. 

Badania pokazują, że osoby, które regularnie się ważą, szybciej osiągają swoje cele związane ze zmianą masy ciała. Codzienne ważenie nie jest jednak skutecznym sposobem monitorowania postępów. Co ważne, sprawdzanie swojej wagi w nieprawidłowy sposób może prowadzić do stresu i lęku, zniekształcenia postrzegania swoich postępów, a w skrajnych przypadkach nawet do frustracji i zaburzeń psychicznych. 

Wiele osób nie wie, jak poprawnie się ważyć. W rzeczywistości warto przestrzegać kilku prostych zasad, by cały ten proces miał sens. Podpowiadamy, na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę. Choć z pozoru mogą wydawać się błahe, wpływają na naszą wagę i zaburzają ją.

waga ważenie
Fot. Canva/Dacharlie 
Coraz więcej osób choruje. GIS mówi o 5-krotnym wzroście zakażeń Nowy program „Moje Zdrowie” zastąpi „Profilaktykę 40 plus”. Ministerstwo Zdrowia poszerza zakres badań

Ważenie się ma sens tylko o tej porze dnia

Ważenie się o różnych porach dnia może prowadzić do sfałszowania wyników. Wszystkie osoby, które chcą prawidłowo określić swoją masę ciała, powinny być świadome, że w niewielkim stopniu zmienia się ona w ciągu całego dnia. Wpływ mają na nią różne czynniki, choćby to, ile danego dnia zjemy i ile płynów przyjmiemy. 

Najlepszym momentem na zważenie się jest poranek. Tuż po przebudzeniu warto powstrzymać się przed spożyciem jakiegokolwiek jedzenia czy napoju, a także skorzystać z toalety. Dopiero wtedy uzyskamy najbardziej wiarygodny i stabilny wynik, który odzwierciedla naszą rzeczywistą wagę.

Wszystkie panie powinny również unikać ważenia się w określonych momentach ich cyklu miesięcznego, jak choćby przed, w trakcie i zaraz po menstruacji. W tym czasie organizm zatrzymuje bowiem wodę, co powoduje chwilowy wzrost wagi. To właśnie dlatego warto wstrzymać się kilka dni, by uzyskać jak najbardziej adekwatny pomiar.

waga ważenie
Fot. Canva/Pavel Danilyuk

Co ile się ważyć? Większość osób robi to źle!

Zbyt częste ważenie się może prowadzić do dużej frustracji. Obsesyjne sprawdzanie swojej wagi może prowadzić do rozwoju niebezpiecznych zaburzeń odżywiania. Na ten stan może mieć wpływ fakt, że waga człowieka waha się z dnia na dzień, co jest jednak całkowicie normalne z powodu różnych procesów, które zachodzą w organizmie. Na masę ciała mają wpływ takie czynniki jak zmiany w poziomie wody, obfitość i ilość posiłków czy nawet aktywność fizyczna. Z tego powodu warto ograniczyć się do ważenia 1-2 razy w tygodniu.

By móc prowadzić dokładne pomiary, należy ustalić sobie stały dzień ważenia i za każdym razem podchodzić od tej czynności w określony sposób. Przed wejściem na wagę upewnij się, że:

  • jesteś na czczo,
  • nie masz na sobie ubrania oraz obuwia,
  • waga ustawiona jest na twardej, płaskiej powierzchni,
  • stoisz na środku wagi, z nogami ustawionymi równolegle i nie ruszasz się.

Dzięki tym prostym zasadom, będziesz w stanie uzyskać wiarygodny i dokładny wynik, który lepiej odzwierciedli rzeczywisty stan twojej wagi i postępów.

 

Zobacz także:

Nowoczesna profilaktyka raka szyjki macicy. Cytologia płynna i test HPV w końcu na NFZ

ZUS wypłaca odszkodowanie za te choroby. Może wynieść nawet 25 tys. złotych

Przy tej chorobie należy się zasiłek. Chorym się o tym nie mówi