Miażdżyca atakuje coraz młodszych. Reaguj, jeśli widzisz te zmiany, bo nie jest za późno
Miażdżyca uważana była za chorobę osób starszych. Niestety, w ostatnich latach jest problemem zdrowotnym coraz młodszych osób. Jeśli widzisz te zmiany, natychmiast reaguj. Jeszcze nie jest za późno.
Jak podaje portal mark-med.pl, według statystyk w Polsce na chorobę niedokrwienną serca spowodowaną miażdżycą choruje około milion osób. Z kolei w całej Europie choroba ta odpowiada za ponad 40% zgonów przed 75 rokiem życia. Z roku na rok wiek osób borykających się z miażdżycą zmniejsza się.
Czy można mieć miażdżycę w młodym wieku?
Miażdżyca to choroba, która atakuje osoby w różnym wieku. Jeśli pojawia się u młodych, jest duża szansa, że zmiany miażdżycowe mogą się cofnąć. Nie warto więc załamywać rąk, ale zrobić wszystko, by przywrócić zdrowie. Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Skąd jednak miażdżyca u młodych osób? Ma na to wpływ wiele czynników. Lekarze wyróżniają palenie papierosów, otyłość, zaburzenia hormonalne, choroby metaboliczne, uwarunkowania genetyczne, hipercholesterolemia rodzinna i rzadszy niedobór (kwaśnej) lipazy lizosomalnej.
Miażdżyca – przyczyny
Do przyczyn pojawienia się miażdżycy zalicza się również przewlekły stres, który prowadzi do wzrostu poziomu kortyzolu i innych hormonów . One zaś zwiększają ciśnienie krwi i uszkadzają naczynia krwionośne. Brak aktywności fizycznej i nieodpowiednia dieta to kolejne kroki w stronę miażdżycy. Należy zadbać o regularność aktywności fizycznej i dietę, która będzie uboga w tłuszcze trans i cukry, które sprzyjają odkładaniu się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych.
Miażdżyca u młodych osób – jakich objawów nie należy lekceważyć?
Młodzi ludzie nie powinni lekceważyć takich objawów miażdżycy jak:
- ciągłe zmęczenie,
- powiększenie wątroby lub śledziony,
- częste bóle głowy,
- omdlenia,
- podwyższony poziom cholesterolu,
- ból w klatce piersiowej (zwłaszcza podczas wysiłku),
- bóle brzucha ,
- problemy z widzeniem.
Zobacz też:
W ten sposób obniżysz ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego. Zalecenia
Czerwone plamy na szyi i dekolcie. Tak objawiają się te nowotwory
Brakuje ci magnezu? Te objawy powiedzą wszystko