Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Brakuje ci magnezu? Te objawy powiedzą wszystko
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 05.11.2024 08:00

Brakuje ci magnezu? Te objawy powiedzą wszystko

magnez, skurcze, zmęczenie
Fot. Canva/Tharakorn arunothai

Jeśli nasze mięśnie sygnalizują ból nawet przy codziennych czynnościach, powodem może nie być przemęczenie czy brak snu – ale niedobory magnezu. Pierwiastek ten wspiera nasz układ nerwowy, pomaga walczyć z bólem mięśni i utrzymuje energię komórkową na wysokim poziomie. Co ciekawe, osoby narażone na sytuacje stresowe, potrzebują magnezu znacznie więcej. 

Okazuje się, że niedobory magnezu są powszechne. Boleśnie przekonują się o tym nie tylko sportowcy czy kobiety w ciąży, uskarżające się na noce skurcze nóg. Czy wiesz, jakie objawy mogą świadczyć o jego braku, a kiedy stosowanie magnezu jest niewskazane?

Magnez na zmęczenie – dlaczego nasz organizm go potrzebuje?

Magnez odgrywa ważną rolę w dostarczaniu energii naszym komórkom. Enzymy odpowiedzialne za wytwarzanie ATP, głównego źródła energii dla organizmu czyli niezbędnego „paliwa”, potrzebują magnezu, by działać na pełnych obrotach. Badania pokazują, że osoby z niskim poziomem magnezu częściej skarżą się na przewlekłe zmęczenie i obniżony nastrój. Uzupełnienie niedoborów magnezu może zwiększyć poziom energii i poprawić samopoczucie, zwłaszcza u osób prowadzących stresujący tryb życia. Warto jednak pamiętać, że odpowiednie dawki magnezu powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb, ponieważ zbyt duża ilość może obciążać organizm.

Ciekawostką jest to, że magnez wpływa na nasz rytm dobowy, dlatego jego niski poziom może powodować uczucie zmęczenia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego. Kiedy brakuje nam magnezu, trudno nam dopasować się do rytmu dnia – możemy mieć problemy z rannym wstawaniem, a wieczorem szybciej odczuwać zmęczenie. Warto zwrócić uwagę, że osoby prowadzące szybkie tempo życia, narażone na stres np. w pracy potrzebują większych ilości magnezu, ponieważ pomaga on redukować poziom kortyzolu, tzw. hormonu stresu.

magnez.png
Jeśli w diecie brakuje magnezu, warto rozważyć jego suplementację. Fot. Canva/bit245, Getty Images
Bolą cię stopy? A może masz metaliczny posmak w ustach? To mogą być objawy perimenopauzy Apatia a depresja – jak rozpoznać objawy przesilenia jesiennego i odróżnić je od depresji?

Wpływ magnezu na układ nerwowy i ból mięśni

Dla naszego układu nerwowego magnez jest niczym naturalny „uspokajacz” – działa łagodząco, usprawniając komunikację między neuronami i zapobiegając nadmiernemu napięciu mięśniowemu. To dlatego osoby zmagające się z bólami mięśni lub skurczami często mają zbyt niski poziom magnezu. Magnez wspiera bowiem równowagę elektrolitową w organizmie, pomagając w zapobieganiu bolesnym skurczom mięśni – a te często są wynikiem odwodnienia lub intensywnego wysiłku fizycznego.

Badania dowodzą, że magnez ma szczególne znaczenie dla zdrowia układu nerwowego, wspierając neuroprzekaźniki odpowiedzialne za relaksację i kontrolę napięcia mięśniowego. Badania wykazały, że suplementacja magnezem zmniejsza częstotliwość i intensywność skurczów oraz poprawia jakość snu (wpieraj produkcję melatoniny), co dodatkowo sprzyja regeneracji. 

Kto powinien uważać na magnez?

Najnowsze badania opublikowane w Journal of Translational Medicine potwierdzają, że magnez zmniejsza ból mięśni, poprawia wydolność organizmu, pomaga się zregenerować i  wywiera działanie ochronne na uszkodzenia mięśni. Przyswajanie i zapotrzebowanie na magnez różni się w zależności od stylu życia. Naukowcy dowiedli, że osoby uprawiające intensywne ćwiczenia fizyczne potrzebują o10–20% więc magnezu niż prowadzące siedzący tryb życia. Sportowcy powinni pamiętać, że magnez można tracić np. przez nadmierne pocenie się – a im mniej magnezu w organizmie, tym pocenie może być intensywniejsze. Większe zapotrzebowanie na magnez mają też kobiety w ciąży oraz osoby starsze.

Odpowiednią ilość magnezu warto ustalić z lekarzem POZ po przeprowadzonych badaniach krwi. W przypadku tych grup suplementacja powinna odbywać się pod kontrolą, aby uniknąć potencjalnych skutków ubocznych, takich jak biegunka, problemy z sercem czy ciśnieniem krwi. 

Choć magnez jest korzystny dla większości osób, istnieją grupy, które powinny zachować ostrożność, m.in. osoby z niewydolnością nerek, ponieważ ich organizm może mieć problem z wydalaniem nadmiaru tego minerału, a jego nadmiar może prowadzić do hipermagnezemii.

Źródło: PubMed

Zobacz także:

Po tym poznasz miażdżycę nóg. Objaw jest wyraźny

Androlog, proktolog czy urolog? Czym zajmują się ci specjaliści?

Pierwsze objawy nerwicy. W ten sposób możesz ją rozpoznać