Badania opublikowane przez PLOS One pokazały, że u osób starszych bardzo dobrym testem określającym stan zdrowia i ryzyko zgonu jest to, jak długo jesteśmy w stanie ustać na jednej nodze.
Miażdżyca uważana była za chorobę osób starszych. Niestety, w ostatnich latach jest problemem zdrowotnym coraz młodszych osób. Jeśli widzisz te zmiany, natychmiast reaguj. Jeszcze nie jest za późno.Jak podaje portal mark-med.pl, według statystyk w Polsce na chorobę niedokrwienną serca spowodowaną miażdżycą choruje około milion osób. Z kolei w całej Europie choroba ta odpowiada za ponad 40% zgonów przed 75 rokiem życia. Z roku na rok wiek osób borykających się z miażdżycą zmniejsza się.
Miażdżyca kojarzy się z chorobą serca, ale dotknąć może także tętnic kończyn dolnych. Ich światło ulega zwężeniu na skutek odkładania się różnych substancji, m.in. cholesterolu, co skutkuje tym, że do nóg dociera mniej krwi, a tym samym tlenu i składników odżywczych.Jakie daje to objawy? Naszą uwagę zwrócić powinny chociażby ciągle zimne stopy – nawet w gorące dni, nawet w ciepłym pomieszczeniu. Podobnie – obrzęki i drętwienia.
Tętnice są naczyniami krwionośnymi, które odprowadzają krew z serca i przenoszą ją do innych narządów w ciele. Są sytuacje, kiedy tętnice są bardziej narażone na potencjalne zablokowanie - mowa tu o występującej miażdżycy, która stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Organizm, kiedy choroba postępuje, wysyła jednak sygnały ostrzegawcze.
Sammy Basso zmarł 5 października 2024 roku w wieku 28 lat. Był najdłużej żyjącą osobą cierpiącą na progerię, czyli zespół Hutchinsona-Gilforda, który powoduje przedwczesne starzenie się organizmu. Zanim umarł, dał nam cenną lekcję.
Ich spożycie to prosta droga do rozwoju otyłości i miażdżycy. W innych krajach zakazano je już dawno - w Danii w 2003 roku, czyli 10 lat temu! W Polsce są nadal dostępne, chociaż w 2021 roku ograniczono dopuszczalną ich ilość. O czym mowa? O szalenie szkodliwych tłuszczach trans, które Polacy jedzą na kilogramy!
Miażdżyca nóg to przewlekła i postępująca choroba naczyń tętniczych. Może przez lata nie dawać żadnych objawów, choć w niektórych postaciach dolegliwości się pojawią i będą bardzo przykre i utrudniające życie. Jak rozpoznać różne odmiany miażdżycy i skutecznie ją leczyć? Odpowiadamy.Wyniki badań z 2021 roku opublikowane w "American Heart Association Journals" są zatrważające. Okazuje się, że miażdżyca dotyka 236 milionów ludzi na całym świecie. Nie warto jej bagatelizować, ponieważ skutki mogą być opłakane. Zwiększa ryzyko zawału serca, udaru i innych poważnych schorzeń.
Miażdżyca to przewlekła i postępująca choroba naczyń tętniczych. Przez lata może nie dawać żadnych objawów, natomiast niekontrolowana prowadzi do ciężkich powikłań. Jak rozpoznać miażdżycę, jak się rozwija i do czego może prowadzić nieleczona choroba? Odpowiedzi na te pytania udzielił w rozmowie z Pacjentami specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny, dr n. med. Marcin Wełnicki.
Boimy się cholesterolu. Z zaniepokojeniem czekamy na wyniki krwi, by sprawdzić jego poziom. I słusznie, ponieważ zbyt duża ilość cholesterolu nie jest bezpieczna dla zdrowia.Dlatego trzeba bardzo uważać na jego poziom. Część cholesterolu jest produkowana naturalnie przez nasz organizm, część jednak dostarczamy z pożywieniem. W niektórych produktach jest go szczególnie dużo, więc jeśli mamy podwyższone wyniki, warto ograniczyć ich spożycie. Lekarz podpowiada, czego lepiej unikać.
Miażdżyca to choroba, która daje nie tylko dolegliwości fizyczne, ale dotyka również psychicznie. Związane jest to z niedokrwieniem mózgu. Gdy choroba uszkadza tętnice mózgu, dochodzi wtedy do jego niedotlenienia, wskutek czego zaczynają pojawiać się psychiczne zaburzenia. O tym, jakie są objawy psychiczne miażdżycy, opowiedział dr n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny, Adiunkt III Kliniki Chorów Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Oliwa północy jest zdrowsza od oliwy z oliwek - mowa oczywiście o naszym rodzimym oleju rzepakowym, który pod wieloma względami bije oliwę z oliwek na głowę.
Postępująca miażdżyca może dawać nie tylko dolegliwości fizyczne, ale również objawy psychiczne. Jest to związane z niedokrwieniem mózgu. Kiedy choroba uszkadza tętnice mózgu, dochodzi do jego niedotlenienia, skutkiem czego zaczynają pojawiać się zaburzenia psychiczne. Jakie są objawy psychiczne miażdżycy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym, Adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jeśli doświadczasz rwącego bólu nóg, który pojawia się podczas chodzenia i ustępuje po krótkim odpoczynku to jest duża szansa, że ma to związek z zaburzeniem krążenia obwodowego. Zaburzenia krążenia wynikają ze zwężenia lub niedrożności tętnic. Ten problem znany jest pod nazwą chromanie przestankowe.