Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Chcesz schudnąć z brzucha? To na pewno nie możesz robić brzuszków
Marta Uler
Marta Uler 05.11.2024 07:00

Chcesz schudnąć z brzucha? To na pewno nie możesz robić brzuszków

Ćwiczenie "brzuszków" nie spala tłuszczu z brzucha
Fot. Canva/Creativa Images

Tak zwana „oponka” bywa prawdziwą zmorą zarówno pań, jak i panów. Kiedy zdarzy nam się przybrać na wadze kilka kilogramów, często właśnie w tym miejscu ciała widać to w pierwszej kolejności. Chcąc zlikwidować ten niepożądany tłuszczyk, zwykle podejmujemy decyzję o wprowadzeniu w życiu ćwiczeń – tzw. „brzuszków”.

Ćwiczymy sumiennie przez kilka dni, a nawet tygodni, ale... efektów nie widać? Nic dziwnego. Ten rodzaj gimnastyki nie wystarczy, by „zrzucić brzuszek”. Możemy się męczyć na darmo, a efekty będą minimalne, albo praktycznie żadne. Okazuje się, że brzuch trzeba ćwiczyć inaczej.

Dlaczego tłuszcz lubi się zbierać akurat w okolicy brzucha?

Tłuszcz, popularnie zwany „oponką”, gromadzi się w okolicy brzucha z kilku powodów. Po pierwsze, jest to miejsce strategiczne, jeśli chodzi o przechowywania energii. Ma to nawet swoje ewolucyjne uzasadnienie: tkanka tłuszczowa w tej części ciała pełni funkcję ochronną dla narządów wewnętrznych, a organizm traktuje ją jako rezerwę na czas głodu.

Co prawda, trochę inaczej wygląda to w przypadku kobiet i mężczyzn. Panowie mają większą tendencję do odkładania tłuszczu wokół narządów wewnętrznych, co jest bardziej niebezpieczne dla zdrowia (otłuszczenie narządów). Kobiety częściej odkładają tłuszcz podskórny, który jest bardziej widoczny, ale mniej szkodliwy. Na przyrost tkanki tłuszczowej wpływają także hormony, dieta, poziom stresu i aktywność fizyczna. Generalnie, większą tendencję do „brzuszka” mają mężczyźni (typ jabłko), u kobiet ten tłuszcz rozkłada się także na pośladki i uda (typ gruszka).

Alina Kamińska opowiedziała o swojej chorobie. „Brakuje słów, by to dokładnie opisać" Bolą cię stopy? A może masz metaliczny posmak w ustach? To mogą być objawy perimenopauzy

Jak można zaszkodzić sobie robiąc "brzuszki"?

Zarówno mężczyzna, jak i kobieta, jeśli w lustrze zauważy, że „coś” z przodu wystaje, albo spodnie podejrzanie nie chcą się zapinać, często podejmuje decyzję o ważnej zmianie w życiu: czas „wziąć się” za siebie, a konkretniej – trochę poćwiczyć. Ćwiczeniem pierwszego wyboru, najbardziej intuicyjnym, są tzw. brzuszki.

Kładziemy się więc na podłodze, nogi ugięte, ręce pod głową i zaczynamy przyciągać głowę do brzucha. Stop! Tak można przysporzyć sobie więcej problemów niż korzyści. Jeżeli ktoś ma pod tłuszczem porządny gorset mięśniowy, bo, np. już kiedyś ćwiczył, jeżeli umie ćwiczyć, ma szanse, że w ten sposób poprawi swoją sylwetkę i wyrzeźbi nawet delikatny „kaloryfer”. Ale jeżeli pierwszy raz się zabiera do tego typu treningu, to raczej nic dobrego z tego nie będzie.

Po pierwsze, ciągnąc tak głowę do kolan, można tylko nadwyrężyć szyję, głowę i ramiona, a nawet nabawić się jakiejś kontuzji w tym obrębie. Jeśli mamy słabe mięśnie dna miednicy, np. po ciąży czy z powodu otyłości, możemy także doświadczyć obniżenia narządów dna miednicy, a w konsekwencji choćby nietrzymania moczu czy wypadania macicy, itd.

„Brzuszki” nie spalają tkanki tłuszczowej

Zarówno „brzuszki”, jak i inne izolowane ćwiczenia na mięśnie brzucha, nie spalają tkanki tłuszczowej w tej okolicy, jak mogłoby się wydawać. Ćwiczenia te mogą wzmacniać mięśnie, owszem (pod warunkiem, że prawidłowo wykonywane), ale nie wpływają na redukcję tłuszczu. Spalanie tkanki tłuszczowej to proces ogólnoustrojowy – a organizm decyduje, z których miejsc pozbywa się tłuszczu w pierwszej kolejności.

Aby spalić tłuszcz, konieczne jest połączenie odpowiedniej diety i treningów, które zwiększają wydatek energetyczny oraz aktywują metabolizm. Zdaniem trenerów personalnych i fizjoterapeutów, najskuteczniejsze są tu wszelkie aeroby, np. bieg, marszobieg, lub jazda na rowerze. 

Ćwiczenia na pozbycie się "brzuszka"

Zatem, by skutecznie zredukować tłuszcz z okolic brzucha, warto postawić na treningi o wysokiej intensywności, które angażują całe ciało. Skuteczne będą ćwiczenia takie jak:

  • trening interwałowy (HIIT) – umożliwia stosunkowo szybką redukcję tkanki tłuszczowej. Jest to krótki, intensywny wysiłek przeplatany chwilami odpoczynku. Tego typu trening podnosi metabolizm nawet po zakończeniu ćwiczeń;
     
  • trening siłowy – podnoszenie ciężarów pomaga budować masę mięśniową, co zwiększa spoczynkowy wydatek energetyczny;
     
  • ćwiczenia cardio (trochę intensywniejszy wysiłek niż w typowych aerobach) – bieganie, jazda na rowerze czy pływanie – wspaniale pomagają spalać kalorie;
     
  • trening core – plank, mountain climbers, czy różne warianty pompek i mostków wzmacniają mięśnie głębokie brzucha i poprawiają sylwetkę.

Żeby chudnąć, trzeba jeść!

Pamiętajmy, że oprócz ćwiczeń, podczas treningu, czy to nastawionego na spalanie tłuszczu z brzucha, czy też każdego innego, należy się właściwie odżywiać. Dieta powinna obfitować w białko, błonnik i zdrowe tłuszcze, natomiast ograniczać należy przy tym cukry proste. Ważne jest również picie odpowiedniej ilości wody i unikanie nadmiaru stresu, który może wpływać na odkładanie się tłuszczu brzusznego.

Zobacz także:

Posiadanie "brzuszka" dotyczy też szczupłych osób. Dietetyczka radzi, jak pozbyć się oponki

Alarmujący stan kondycji dzieci i młodzieży. Jest coraz gorzej

Szczupły człowiek też może być otyły. Lekarz wyjaśnia jak to możliwe