Pacjenci.pl > Zdrowie > Mobilizacja blizny – czym jest i kiedy ją stosować?
Komunikat Prasowy
Komunikat Prasowy 19.03.2022 01:23

Mobilizacja blizny – czym jest i kiedy ją stosować?

fot. Materiały Partnerskie

Czym są blizny i czy da się ich uniknąć?

Blizny to naturalna reakcja skóry – pozostałość po procesie gojenia się ran, skaleczeń i innych uszkodzeń. W czasie zabliźniania się rany w miejscu przecięcia skóry wytwarza się tkanka włóknista łączna, która uzupełnia ubytek tkanki i scala brzegi rany.

W przypadku niewielkich ran czy otarć blizna jest zazwyczaj mała i prawie niewidoczna, a z czasem może zupełnie zanikać. Gorzej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o rozległe uszkodzenia, w tym oparzenia. Blizny trudno wówczas nie zauważyć: jest ciemniejsza, twarda, przerośnięta. W procesie gojenia się mogą pojawić się nieprawidłowości, co powoduje przykurcze blizny i jej mało estetyczny wygląd.

Aby tak się nie stało, warto już w kilka tygodni po zagojeniu się rany zacząć stosować terapię, tzw. mobilizację blizny, która sprawia, że blizna będzie mniej bolesna, możliwie płaska i mało widoczna.

Jakie są zalety mobilizacji blizny?

Skuteczną metodą zapobiegania komplikacjom przy tworzeniu się blizny jest jej mobilizacja, czyli masaż. Można go stosować zarówno w przypadku blizn pooperacyjnych, gdy powłoki skóry przecięte zostały głęboko (w tym po cesarskim cięciu), jak i w przypadku blizn po nacięciu krocza podczas porodu czy innych.

Mobilizacja blizny przede wszystkim zapobiega powstawaniu zrostów. Zrosty powstałe w miejscu rany mogą znacząco utrudniać życie, powodować ból i trudności z wykonywaniem niektórych ruchów. Poza tym tego rodzaju blizny zrostowe wyglądają bardzo nieestetycznie.

Kiedy zacząć mobilizację blizny i w jaki sposób?

Im starsza blizna, tym trudniej poprawić jej wygląd, dlatego warto odpowiednio wcześnie dowiedzieć się, jak przeprowadzać masaż blizny i jakie metody fizjoterapii można zastosować.

Mobilizację blizny pooperacyjnej można rozpocząć dopiero wówczas, gdy zakończył się już proces gojenia rany, czyli minimum trzy tygodnie od operacji lub zabiegu (w przypadku gdy zakładane były szwy). Zawsze warto spytać lekarza, kiedy można zacząć taki masaż. Terapię manualną blizny można wykonywać samodzielnie, ale lepiej skorzystać z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty, który umiejętnie będzie mobilizował tkankę łączną, tak by tworzona przez nią blizna była elastyczna i możliwie najmniej wypukła.

Fizjoterapia wykorzystuje do mobilizacji blizn tzw. techniki miękkotkankowe: rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, masaż (np. funkcyjny) i terapię FDM, polegającą na działaniu na powięź, czyli błonę otaczającą wszystkie mięśnie.

Taka terapia stosowana jest jako mobilizacja blizny m.in. po cesarskim cięciu, po operacji kolana czy po nacięciu krocza. Pozwala to przywrócić ruchomość poszczególnych warstw tkanek. Oprócz tego do mobilizacji blizny stosować można laseroterapię, ultradźwięki czy krioterapię, czyli zabiegi stymulujące tkankę bliznowatą, zwiększające wchłanianie leków i kremów nawilżających oraz natłuszczających.

Intensywność mobilizacji blizny musi być dostosowana indywidualnie, ponieważ zbyt częsta i zbyt mocna mobilizacja może spowodować dodatkowe urazy.

Jak samodzielnie mobilizować bliznę?

Jeśli chcemy samodzielnie wykonywać mobilizację blizny, poprośmy fizjoterapeutę o dokładne instrukcje. Taki domowy masaż jest bardzo wskazany, szczególnie przy bliźnie po cesarskim cięciu. Mobilizację blizny po porodzie zabiegowym powinno się rozpocząć około 5–6 tygodni po operacji. Młoda mama powinna delikatnie, okrężnymi ruchami masować skórę wokół blizny. Może też rozciągać ją w różne strony (również bardzo delikatnie). Dobrze jest wykonywać taki masaż w połączeniu ze specjalistycznymi preparatami, jakimi są produktu Sutricon. Podczas masażu można stosować do tego żel silikonowy, który wzmocni efekt samego masażu i dodatkowo będzie wpływał pozytywnie na dalszy wygląd blizny.

Proces mobilizacji blizny po cesarskim cięciu warto zakończyć zastosowaniem plastrów z silikonem Sutricon, które wygładzają, uelastyczniają i rozjaśniają bliznę. Plastry silikonowe Sutricon mają właściwości zbliżone do właściwości zdrowej ludzkiej skóry, co zapewnia komfort podczas ich stosowania, chronią skórę przed utratą wilgoci oraz zmniejszają uczucie ciągnięcia. Minimum trzy miesiące systematycznego stosowania plastrów silikonowych Sutricon i można zapomnieć o dolegliwościach związanych z posiadaniem blizny.

Artykuł Sponsorowany

undefined

Tagi: Zdrowie
Polecane