Nadmierna potliwość to jeden z objawów raka. Szczególnie, gdy występuje o tej porze
Występuje w nocy, podczas snu. Bywa nasilona do tego stopnia, że aż wybudza w środku nocy. Hiperhydroza jest stanem mogącym zwiastować nowotwór. Chorym często wydaje się, że objawy, które powoduje, są spowodowane przez zbyt grubą piżamę czy kołdrę. Dowiedz się, jak rozpoznać hiperhydrozę i co jest jej przyczyną.
Nadmierna potliwość jest jednym z symptomów chorób nowotworowych. Jednak nie mówi się o niej tyle, co o innych objawach takich jak utrata masy ciała i osłabienie. Trzeba to zmienić.
Nadmierna potliwość a choroby nowotworowe
Ciało musi się pocić. Jest to jego naturalna funkcja, dzięki której regulowana jest temperatura organizmu. Problem pojawia się w momencie, gdy pocenie staje się zbyt intensywne. Dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy twierdzi, że nadmierna potliwość występująca w trakcie snu, bywa wyraźnym sygnałem rozwijającego się nowotwor u.
W artykule dotyczącym najczęstszych objawów raka, autorstwa Jarosława Goślinskiego z serwisu Zwrotnikraka.pl, również dowiadujemy się, że nocne poty są jednym z symptomów nowotworu .
Jednak gdy nocne poty są wczesnym objawem raka, dodatkowymi objawami są również:
- stany podgorączkowe lub gorączka,
- utrata masy ciała,
- ból,
- duszności,
- przewlekła gorączka .
O zlewnych potach jako o symptomie nowotworów nie mówi się często. Intensywne nocne pocenie nie musi zawsze oznaczać raka . Może być objawem niżej wymienionych chorób:
- rak kości,
- białaczka,
- rak prostaty,
- chłoniak nieziarniczny,
- chłoniak Hodgkina,
- rak nerwki,
- zaawansowany rak rdzeniasty tarczycy,
- rak wątroby,
- rak płuc .
“Byłam Krzysztofem i miałam żonę. Dziś jestem Agnieszką. Poznaj moją historię”. Zobacz ten i inne podcasty Pacjenci.pl na YouTube:
Istotne jest, czy występują objawy dodatkowe oraz jak długo się utrzymują:
„Większość niepokojących objawów może być spowodowana wieloma różnymi chorobami, niekoniecznie nowotworowymi. Dlatego w onkologii preferujemy złotą zasadę 2-3 tygodni. Jeżeli po tym czasie, po okresie leczenia objawowego, symptomy nie ustępują i nie otrzymujemy cofnięcia się dolegliwości, należy wykluczyć chorobę nowotworową. powiedział drn. med. Janusz Meder onkolog, Prezes Polskiej Unii Onkologii.
Zobacz też: Wiele z nas popełnia ten fatalny błąd. Tak miód traci cenne właściwości
Czym jest hiperhydroza?
Hiperhydrozę, czyli nadmierne pocenie, powoduje nadczynność gruczołów potowych. W tym stanie organizm wytwarza zbyt dużą ilość potu, nieadekwatną do temperatury otoczenia i podjętego wysiłku fizycznego. Wielu osobom nadmiernie pocą się stopy i pachy. Jednak znane są przypadki nadpotliwości uogólnionej, gdy poci się już całe ciało.
Problem ten dotyczy 1-3% populacji. Przyczyny mogą być różne, a najczęściej wymienia się cukrzycę, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. U dzieci na jej rozwój wpływają czynniki genetyczne.
– Nadpotliwość (hiperhydroza) może prowadzić do problemów emocjonalnych, alienacji, rezygnacji z życia intymnego, a nawet do depresji. Ponadto miejscowa nadpotliwość może sprzyjać pojawieniu się infekcji bakteryjnych, grzybiczych i zmian wypryskowych, a także przyczyniać się do nasilenia np. łuszczycy lub niewydolności nerek u osób w podeszłym wieku — wskazuje cytowany przez pulsmedycyny.pl specjalista medycyny estetycznej, dermatolog i wenerolog dr n. med. Jakub Sazanów-Lubelski z Katedry i Kliniki Dermatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, współwłaściciel Kliniki Medycyny Estetycznej Skin Laser Lubelscy w Katowicach i Bielsku-Białej.
Co jeszcze powoduje nocne pocenie?
- Leki
Nocne pocenie bywa skutkiem przyjmowania niektórych leków napotnych i przeciwgorączkowych. Zwiększoną potliwość powodują u niektórych leki przeciwdepresyjne np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, SSRI, wenflaksyna i bupropion.
- Infekcje bakteryjne
Najczęściej w nocy pocimy się z powodu przeziębienia i gorączki. Zlewne nocne poty może spowodować także gruźlica, zapalenie wsierdzia, zapalenie szpiku i ropnie. Nocne poty bywają też objawem zakażenia wirusem HIV .
- Nadczynność tarczycy
Gdy potliwość jest objawem wyżej wymienionej choroby, objawami współtowarzyszącymi są najczęściej: drżenie rąk, kołatanie serca, nerwowość i utrata masy ciała. W tym przypadku konieczne jest ustalenie, ile wynosi poziom TSH, T3 i T4.
Obturacyjny bezdech senny może być objawem nadciśnienia. Z jego powodu budzimy się ciągle zmęczeni, możemy mieć kłopoty z sercem i zachorować na cukrzycę. Bywa też przyczyną wypadków drogowych.
Czytaj też:
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Ekspert obala słynny mit
Badanie krwi zamiast kolonoskopii ma wykryć raka. Lekarz komentuje
Te 3 składniki rujnują serce. Polacy jedzą je bez umiaru
Źródło: Pulsmedycyny.pl, Doz.pl, Zwrotnikraka.pl