Pacjenci.pl Choroby Nadmierna potliwość to jeden z objawów raka. Szczególnie, gdy występuje o tej porze
fot. Canva / Science Photo Library

Nadmierna potliwość to jeden z objawów raka. Szczególnie, gdy występuje o tej porze

4 kwietnia 2024
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Występuje w nocy, podczas snu. Bywa nasilona do tego stopnia, że aż wybudza w środku nocy. Hiperhydroza jest stanem mogącym zwiastować nowotwór. Chorym często wydaje się, że objawy, które powoduje, są spowodowane przez zbyt grubą piżamę czy kołdrę. Dowiedz się, jak rozpoznać hiperhydrozę i co jest jej przyczyną.

Nadmierna potliwość jest jednym z symptomów chorób nowotworowych. Jednak nie mówi się o niej tyle, co o innych objawach takich jak utrata masy ciała i osłabienie. Trzeba to zmienić.

Nadmierna potliwość a choroby nowotworowe

Ciało musi się pocić. Jest to jego naturalna funkcja, dzięki której regulowana jest temperatura organizmu. Problem pojawia się w momencie, gdy pocenie staje się zbyt intensywne. Dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy twierdzi, że nadmierna potliwość występująca w trakcie snu, bywa wyraźnym sygnałem rozwijającego się nowotwor u.

W artykule dotyczącym najczęstszych objawów raka, autorstwa Jarosława Goślinskiego z serwisu Zwrotnikraka.pl, również dowiadujemy się, że nocne poty są jednym z symptomów nowotworu .

Jednak gdy nocne poty są wczesnym objawem raka, dodatkowymi objawami są również:

O zlewnych potach jako o symptomie nowotworów nie mówi się często. Intensywne nocne pocenie nie musi zawsze oznaczać raka . Może być objawem niżej wymienionych chorób:

  • rak kości,
  • białaczka,
  • rak prostaty,
  • chłoniak nieziarniczny,
  • chłoniak Hodgkina,
  • rak nerwki,
  • zaawansowany rak rdzeniasty tarczycy,
  • rak wątroby,
  • rak płuc .

“Byłam Krzysztofem i miałam żonę. Dziś jestem Agnieszką. Poznaj moją historię”. Zobacz ten i inne podcasty Pacjenci.pl na YouTube:

Istotne jest, czy występują objawy dodatkowe oraz jak długo się utrzymują:


„Większość niepokojących objawów może być spowodowana wieloma różnymi chorobami, niekoniecznie nowotworowymi. Dlatego w onkologii preferujemy złotą zasadę 2-3 tygodni. Jeżeli po tym czasie, po okresie leczenia objawowego, symptomy nie ustępują i nie otrzymujemy cofnięcia się dolegliwości, należy wykluczyć chorobę nowotworową. powiedział drn. med. Janusz Meder onkolog, Prezes Polskiej Unii Onkologii.

Zobacz też: Wiele z nas popełnia ten fatalny błąd. Tak miód traci cenne właściwości

Projekt bez nazwy - 2024-03-21T200725.424.png
fot. Canva /Elnur
Latem ten objaw raka może być zupełnie niezauważalny. Zdradzamy, co powinno wzbudzić niepokój
Masz taką "kaszkę" na ramionach? Sprawdź, jak się jej pozbyć

Czym jest hiperhydroza?

Hiperhydrozę, czyli nadmierne pocenie, powoduje nadczynność gruczołów potowych. W tym stanie organizm wytwarza zbyt dużą ilość potu, nieadekwatną do temperatury otoczenia i podjętego wysiłku fizycznego. Wielu osobom nadmiernie pocą się stopy i pachy. Jednak znane są przypadki nadpotliwości uogólnionej, gdy poci się już całe ciało.

Problem ten dotyczy 1-3% populacji. Przyczyny mogą być różne, a najczęściej wymienia się cukrzycę, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. U dzieci na jej rozwój wpływają czynniki genetyczne.


– Nadpotliwość (hiperhydroza) może prowadzić do problemów emocjonalnych, alienacji, rezygnacji z życia intymnego, a nawet do depresji. Ponadto miejscowa nadpotliwość może sprzyjać pojawieniu się infekcji bakteryjnych, grzybiczych i zmian wypryskowych, a także przyczyniać się do nasilenia np. łuszczycy lub niewydolności nerek u osób w podeszłym wieku — wskazuje cytowany przez pulsmedycyny.pl specjalista medycyny estetycznej, dermatolog i wenerolog dr n. med. Jakub Sazanów-Lubelski z Katedry i Kliniki Dermatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, współwłaściciel Kliniki Medycyny Estetycznej Skin Laser Lubelscy w Katowicach i Bielsku-Białej.

Co jeszcze powoduje nocne pocenie?

  • Leki

Nocne pocenie bywa skutkiem przyjmowania niektórych leków napotnych i przeciwgorączkowych. Zwiększoną potliwość powodują u niektórych leki przeciwdepresyjne np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, SSRI, wenflaksyna i bupropion.

  • Infekcje bakteryjne

Najczęściej w nocy pocimy się z powodu przeziębienia i gorączki. Zlewne nocne poty może spowodować także gruźlica, zapalenie wsierdzia, zapalenie szpiku i ropnie. Nocne poty bywają też objawem zakażenia wirusem HIV .

  • Nadczynność tarczycy

Gdy potliwość jest objawem wyżej wymienionej choroby, objawami współtowarzyszącymi są najczęściej: drżenie rąk, kołatanie serca, nerwowość i utrata masy ciała. W tym przypadku konieczne jest ustalenie, ile wynosi poziom TSH, T3 i T4.

Obturacyjny bezdech senny może być objawem nadciśnienia. Z jego powodu budzimy się ciągle zmęczeni, możemy mieć kłopoty z sercem i zachorować na cukrzycę. Bywa też przyczyną wypadków drogowych.

Czytaj też:

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Ekspert obala słynny mit

Badanie krwi zamiast kolonoskopii ma wykryć raka. Lekarz komentuje

Te 3 składniki rujnują serce. Polacy jedzą je bez umiaru

Źródło: Pulsmedycyny.pl, Doz.pl, Zwrotnikraka.pl

Zawał serca u młodych osób - objawy, przyczyny, rozpoznanie. Ekspert tłumaczy
Pocisz się z nerwów? Oto, co mówi o tym psycholog
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko