Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Ekspert obala kilka popularnych mitów
Daria  Siemion
Daria Siemion 21.03.2024 14:38

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Ekspert obala kilka popularnych mitów

kleszcz
Fot. Canva / Getty Images

Upalne lata i łagodne zimy powodują, że kleszczy jest coraz więcej. Trzeba na nie uważać nie tylko na łąkach i w lasach, ale są też zagrożeniem w ogrodach i parkach miejskich. Wybierając się na spacer, warto spryskać skórę specjalnym preparatem odstraszającym kleszcze. Nie zapominajmy też o całorocznej ochronie naszych psów i kotów. Tylko, co zrobić, kiedy kleszcz już się wkręci? Jak go poprawnie wyciągnąć, by uniknąć zarażenia boreliozą?

"Traktujcie kleszcza jak tubkę z boreliozą, którą możecie wcisnąć pod skórę" – przestrzega Agnieszka Graclik, zoolog, autorka fanpejdża “pani z pszyry”. Na swoim Facebooku omówiła, jak wyjmować kleszcza i czego należy unikać. Przedstawiamy jej instrukcje.

Ściskanie odwłoka zakazane. "Jest jak tubka z boreliozą"

Wiele osób żyje w przekonaniu, że niebezpieczne patogeny znajdują się w aparacie gębowym kleszcza, ale to nieprawda. Są one obecne wewnątrz jego ciała, a dokładniej w jelicie, czyli odwłoku tuż za głową.

Kluczowe w wyciąganiu kleszcza jest zatem to, żeby nie ścisnąć odwłoka. "Traktujcie to jak po prostu tubkę z boreliozą, która możecie wcisnąć pod skórę jeśli źle podejdziecie do tematu" – przestrzega Graclik. 

Zoolog uważa, że przyczyną największych kleszczowych wpadek są pęsety i lepiej ich nie stosować, a jeśli już to te specjalne. 

"Pęseta do wyjęcia kleszcza musi być ostra i wygięta w taki sposób, żeby złapać wyłącznie za kleszczowy łeb i nie ścisnąć odwłoka" – wyjaśnia ekspertka.

Najlepsze do usuwania kleszczy są widełki i lassa, ale co zrobić, jeśli akurat ich przy sobie nie mamy? Zdaniem Graclik w takiej sytuacji można po prostu odciąć kleszcza tuż przy skórze, odkazić ranę, a potem wyjąć główkę. "Sama tak robię" – komentuje zoolog.

pexels-erik-karits-6400468.jpg
To, co kleszcz ma w jelitach, jest dla człowieka najgorsze Fot. Pexels / Erik Karits
Borelioza – przyczyny, objawy, rozpoznanie, badania, leczenie Nie tylko borelioza. Groźna choroba odkleszczowa dotarła do Polski

Zamrażanie, smarowanie masłem – kleszczowe mity

Specjalistka przestrzega przed kręceniem kleszczem we wszystkie strony. 

"Aparat gębowy składa się z dwóch jakby mini pił, które wsuwając się na zmianę w ciało, powiększają otwór, więc nie kręćcie nimi, tylko po prostu rwijcie" – zaznacza.

Jej zdaniem nie warto “męczyć kleszcza”: smarować masłem, pryskać perfumami, przypalać… 

"Kleszcze w stresie (zupełnie jak ja) rzygają. A tego bardzo nie chcemy" – tłumaczy żartobliwie na swoim profilu.

Ekspertka porusza też temat badań usuniętych kleszczy – jej zdaniem testy są tak niedoskonałe, że nie mają sensu, a sam fakt, że kleszcz był nosicielem boreliozy, nie jest wskazaniem do antybiotykoterapii – warto o tym wiedzieć, nim wpadniemy w panikę.

Kleszcz nie wyszedł w całości? Bez paniki

W wielu artykułach w sieci można znaleźć informacje, że kleszcze trzeba wyjąć w całości. Okazuje się, że nie jest to prawda. "Miarą tego czy dobrze wyrwaliście kleszcza nie jest to czy wyszedł cały" – tłumaczy Graclik.

Zoolog dodaje, że wyciągnięcie kleszcza bez głowy to sprawa drugorzędna, bo jego głowa sama odpadnie. Ekspertka zaznacza, że zostawienie głowy kleszcza w ciele w żaden sposób nie zwiększa szansy na zakażenie boreliozą.

"Traktujcie to po prostu jak wbitą drzazgę" – doradza w swoim wpisie w social mediach. Jej zalecania są następujące: odkazić głowę i obserwować. Ewentualnie można wyjąć resztki kleszcza pęsetą, ale trzeba upewnić się, że nie ma tam odwłoka.

Jak prawidłowo wyjąć kleszcza? Krótka instrukcja

1. Nie smaruj niczym kleszcza.

2. Nie kręć kleszczem, po prostu go wyrwij.

3. Nie panikuj, jeśli zostanie jego głowa – sama odpadnie.

4. Nie używaj pęsety, zamiast tego zaopatrz się w widełki lub lasso.

5. Jeśli nie masz specjalnych narzędzi, odetnij kleszcza przy skórze.

6. Nie biegnij od razu na badanie – jego skuteczność jest znikoma.

Źródło: pani z pszyry

Zobacz też:

Ta grupa krwi przyciąga kleszcze. Jeśli ją masz, uważaj

10 roślin, które odstraszają kleszcze. Zasadź je w ogrodzie, by zmniejszyć ryzyko ukąszenia

Cała prawda o boreliozie w rozmowie z prof. Simonem. Czy jest się czego bać?

Po tym poznasz, że narzędzia u kosmetyczki nie są sterylne. Zdradzi je jeden szczegół
Manicure u kosmetyczki
Dbanie o urodę jest dla Polek bardzo ważne. Coraz więcej pań regularnie odwiedza salony piękności, a jedną z najbardziej popularnych usług jest manicure paznokci. Można go wykonać nie tylko w renomowanym gabinecie, ale także w domowym zaciszu początkującej stylistki, centrum handlowym, a nawet... na bazarze. Tylko czy zawsze jest to bezpieczne? Na co zwrócić uwagę, kiedy idziemy "na paznokcie", aby nie zafundować sobie groźnej choroby? Czym można zarazić się u kosmetyczki? Wyjaśniamy. 
Czytaj dalej
50 tys. zł kary dla 86-letniej lekarki. "Ratowałam ludziom życie". Internauci zebrali potrzebną kwotę
Danuta Hauben – lekarka ukarana przez NFZ
86-letnia lekarka z Porąbki Uszewskiej – niewielkiej wsi w Małopolsce przyjmowała pacjentów za darmo. NFZ ją za to ukarał. Kobieta ma zapłacić aż 56 tys. zł. Na szczęście internauci nie zawiedli i ruszyli ze zbiórką.Kara za to, że wypisywała seniorom darmowe leki. To wydaje się szokujące, ale naprawdę Narodowy Fundusz Zdrowia ukarał za to 86-letnią lekarkę. Los pani doktor poruszył tysiące osób w Polsce. Internauci nie zawiedli. W zaledwie jeden dzień zebrali potrzebną kwotę, czyli 56 tys. zł i to z nawiązką.“Nie zrobiłam nic złego” - mówi lekarka, która została ukarana, bo leczyła za darmo. Internauci nie zawiedli i zebrali ogromną kwotęSama kobieta uważa, że "nie zrobiła niczego złego", “te leki ratowały życie” i "działała zgodnie z przysięgą lekarską". Będzie walczyć o sprawiedliwość przed sądem.
Czytaj dalej