Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Masz taką "kaszkę" na ramionach? Sprawdź, jak się jej pozbyć
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 19.03.2024 12:16

Masz taką "kaszkę" na ramionach? Sprawdź, jak się jej pozbyć

kobieta ogląda ramiona
fot. freepik

Z tym problemem spotyka się duża część populacji, częściej kobiety niż mężczyźni. Nieestetyczne grudki na ramionach, które wyglądem przypominają “gęsią skórkę” to zmora niejednej z nas. Choć jest to zjawisko bardzo powszechne, nie każdy zdaje sobie sprawę, co to tak na prawdę jest. 

Zmiany mogą obejmować także inne części ciała, m.in. uda, pośladki czy policzki. Najczęściej zmagają się z nimi osoby z nadmiernie przesuszoną skórą, ale nie tylko. Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić? Wyjaśniamy. 

Rogowacenie okołomieszkowe - objawy

Rogowacenie okołomieszkowe dotyka bardzo dużej części społeczeństwa w każdym wieku. Najczęściej spotykane jest u dzieci, nastolatków i młodych dorosłych, ale nie tylko. Dotyczy zwłaszcza pacjentów z nadmiernie przesuszoną skórą, m.in. chorujących na AZS. 

Rogowacenie okołomieszkowe objawia się w postaci małych, spoistych grudek o różnej barwie: w kolorze skóry, jasnoróżowej, czerwonej lub brązowej. Zmiany przypominają tzw. „gęsią skórkę”, a w miejscu ich występowania skóra jest sucha i szorstka w dotyku. 

Zmiany najczęściej są zlokalizowane naocznej powierzchni ramion. Mogą pojawiać się również na udach, pośladkach, a także na policzkach - jednak znacznie rzadziej. Nie są bolesne i nie powodują swędzenia ani pieczenia. Może się jednak zdarzyć, że gdy skóra będzie nadmiernie przesuszona, wówczas wystąpi świąd. 

Projekt bez nazwy - 2024-03-18T160420.002.png
fot. canva / Getty Images
Ten objaw pojawia się zwykle w nocy. Może być symptomem poważnej choroby Reprezentant Polski jest nieuleczanie chory. Diagnoza była szokiem

Rogowacenie okołomieszkowe - przyczyny

Przyczyną rogowacenia okołomieszkowego jest nadmierna produkcja białka skóry – keratyny oraz zaburzonego procesu złuszczania skóry, co prowadzi do zaczopowania ujść mieszków włosowych pogrubiałym naskórkiem. Jest to najczęściej związane z predyspozycjami genetycznymi. 

Dermatolodzy nie uznają rogowacenia okołomieszkowego za chorobę, jednak dla wielu osób może stanowić problem estetyczny. Pacjenci często obserwują, że objawy nasilają się w okresie zimowym, a ustępują latem. Nierzadko zdarza się, że znikają samoistnie po okresie pokwitania.

Leczenie rogowacenia okołomieszkowego polega na stosowaniu właściwej pielęgnacji skóry z zastosowaniem odpowiednich dermokosmetyków. Pamiętajmy, że specjalistyczną pielęgnację należy wprowadzić na stałe, w przeciwnym razie zmiany będą powracać. 

Zobacz też: Uwaga na te "brodawki". To bardzo zakaźna choroba

Rogowacenie okołomieszkowe - leczenie

Jak pielęgnować skórę dotkniętą rogowaceniem okołomieszkowym? Na co dzień należy stosować krem lub balsam, który zawiera odpowiednie substancje nawilżające i złuszczające. Ma to na celu usunięcie martwego naskórka, a także nawilżenie i zmiękczenie skóry. 

Szukajmy produktów, które mają w swoim składzie między innymi: 

  • mocznik, 
  • kwas salicylowy, 
  • kwas mlekowy, 
  • kwas hialuronowy,
  • ceramidy. 

Zaleca się, aby krem aplikować na chorobowo zmienioną skórę około 2-3 razy dziennie. Wieczorem nakładajmy preparat zaraz po kąpieli na jeszcze wilgotną skórę. Dzięki temu składniki aktywne lepiej się wchłoną. Jeśli chodzi o kosmetyki do mycia, powinny mieć kwaśne pH, zbliżone do fizjologicznego (4.0-6.0). 

Nie zaleca się używania zwykłego mydła, ponieważ niszczy barierę lipidową naskórka, powodując wysuszenie i podrażnienie skóry. Możemy raz na tydzień zastosować delikatny peeling, jednak unikajmy zbyt agresywnych kosmetyków peelingujących, ponieważ mogą tylko pogorszyć stan skóry. 

Jeśli pomimo odpowiedniej pielęgnacji, problem nie znika, możemy zastosować kremy z retinoidami (pochodnymi witaminy A). Dzięki swojemu działaniu pomagają zapobiegać powstawianiu rogowaceń, jednak mają duży potencjał drażniący. Dlatego więc należy je stosować tylko i wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Źródło: www.cerave.pl

Przeczytaj też: 

Gdy chorują jelita, zmienia się skóra. Po tym poznasz, że coś jest nie tak

Taki rumieniec oznacza kłopoty. To jeden z pierwszych objawów choroby skóry

Jak pozbyć się blizn na twarzy? To jedna z najskuteczniejszych metod. Działa nawet na stare blizny