Latem ten objaw raka może być zupełnie niezauważalny. Zdradzamy, co powinno wzbudzić niepokój
Pocenie się to naturalny proces, który pomaga organizmowi utrzymać odpowiednią temperaturę. Kiedy temperatura ciała wzrasta, gruczoły potowe wydzielają pot na powierzchnię skóry, gdzie paruje i chłodzi ciało. Latem pocimy się bardziej, jednak niektóre osoby mogą mieć problem z nadmiernym poceniem się, które nie jest związane z wysoką temperaturą czy wysiłkiem fizycznym, a może być objawem poważnych schorzeń. Jakie to mogą być choroby?
Przyczyny nadmiernej potliwości
Zaburzenia potliwości mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak między innymi: stres, choroby, pewne grupy leków (np. leki hormonalne, antydepresanty) czy zaburzenia hormonalne. Niektóre z nich mogą być poważne i wymagać konsultacji lekarskiej. Ważne więc, aby zwracać uwagę na towarzyszące nadmiernemu poceniu się objawy, takie jak:
- utrata wagi bez wyraźnej przyczyny,
- osłabienie,
- zmęczenie,
- częste infekcje i gorączka,
- duszność,
- kołatanie serca,
- inne nieprawidłowe lub niepokojące symptomy.
Zaburzenia potliwości mogą być objawem chorób
Nocne poty, które przeszkadzają w spokojnym śnie, mogą być oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Nie należy ich lekceważyć, zwłaszcza jeśli występują razem z innymi objawami, takimi jak spadek wagi, gorączka czy zmęczenie. Niektóre z tych objawów mogą świadczyć o rozwoju nowotworu, na przykład chłoniaka. Jednak nie zawsze nocne poty są związane z rakiem.
Inne możliwe przyczyny nadmiernej potliwości nocnej to między innymi:
- zaburzenia hormonalne,
- choroby sercowo-naczyniowe,
- nadczynność tarczycy,
- cukrzyca,
- choroby układu nerwowego.
Nocne poty mogą być też wynikiem naturalnych zmian hormonalnych, jakie zachodzą podczas menopauzy. U osób z cukrzycą, nadmierna potliwość może oznaczać zbyt niski poziom cukru we krwi i wskazywać na konieczność zmiany leczenia.
Nocne poty mogą być oznaką rzadkich chorób krwi. Na przykład, makroglobulinemia Waldenströma i mielofibroza to dwa schorzenia hematologiczne, które powodują nadmierne pocenie się w nocy, a także zmęczenie, powiększenie węzłów chłonnych i spadek masy ciała. Objawy te mogą być mylone z infekcyjnymi, dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na inne dolegliwości, które mogły nam umknąć.
Nadmierna potliwość może być dziedziczna
Niektóre osoby cierpią na nadpotliwość uwarunkowaną genetycznie. Oznacza to, że mają wrodzoną tendencję do nadmiernego pocenia się, która objawia się już w dzieciństwie.
Zaburzenia potliwości mogą być także związane z naszym stylem życia i być skutkiem między innymi: nieodpowiedniej diety, nadużywania kofeiny lub substancji psychoaktywnych oraz otyłości.
Nadmierna potliwość może dotyczyć całego ciała lub tylko niektórych części, takich jak dłonie, stopy czy pachy. Jest to problem nie tylko fizyczny, ale i psychiczny, ponieważ może wpływać na samopoczucie i funkcjonowanie społeczne osoby dotkniętej tym zaburzeniem.