Pacjenci.pl

pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Gorączka – jak sobie z nią poradzić – domowe i farmakologiczne sposoby

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Komunikat Prasowy

Domowe metody zbijania gorączki

W schłodzeniu ciała mogą pomóc zimne okłady. Położone na rozpalonym czole lub karku, szybko przyniosą ulgę. Okłady można kłaść również pod prawym łukiem żebrowym albo na pachwiny, czyli miejscach, gdzie jest duży przepływ krwi. W ochłodzeniu organizmu pomoże też zimna kąpiel. Temperatura wody powinna być jednak tylko o 1 lub 2 stopnie niższa niż temperatura ciała. Ponadto tradycyjnym sposobem na gorączkę jest podanie choremu soku z malin, naparu z lipy, czarnego bzu, jeżyny lub liści malin. Wszystkie te napoje mają właściwości napotne, a intensywne pocenie się sprzyja obniżeniu temperatury organizmu. Warto przyjmować je przed snem. Podczas gorączki bezwzględnie należy też pić odpowiednią ilość płynów, najlepiej wody, by nie dopuścić do odwodnienia.

Leki na gorączkę – co zawierają i jak działają?

Domowe sposoby na gorączkę mogą wspierać obniżanie temperatury ciała, jednak przede wszystkim trzeba zastosować środki farmakologiczne. Leki przeciwgorączkowe normalizują funkcjonowanie ośrodka termoregulacji znajdującego się w podwzgórzu. Pozwalają obniżyć podwyższoną temperaturę organizmu wywołaną przez czynniki gorączkotwórcze, które wzmagają biosyntezę prostaglandyn.

Jakie leki na gorączkę zaleca się przyjąć, gdy temperatura ciała wrośnie w niebezpieczny sposób? Działanie przeciwgorączkowe wykazuje paracetamol. Substancja będzie pomocna w zbiciu gorączki, ponadto przyniesie ulgę w bólu. Pracetamol pojawia się w składzie leków złożonych (np. preparatów na grypę w saszetkach), dlatego przed użyciem koniecznie trzeba sprawdzić ich skład i wziąć pod uwagę przyjęte wcześniej dawki, by nie zażyć składnika w nadmiarze.

W celu obniżenia temperatury ciała można zastosować również lek na gorączkę zawierający ibuprofen. To substancja o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofenu nie należy jednak podawać na gorączkę towarzyszącą ospie wietrznej. Przyjmowanie substancji podczas tej choroby zwiększa ryzyko nadkażeń bakteryjnych. Lek na gorączkę, zamiast paracetamolu czy ibuprofenu, może zawierać inny składnik – kwas acetylosalicylowy. Substancja działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Niewskazane jest stosowanie jej u dzieci do 12. roku życia.

Jak stosować leki na zbicie gorączki?

Przy utrzymującej się gorączce, warto regularnie przyjmować jeden wybrany lek, aby zachować ciągłość jego działania. Paracetamol należy podawać co 4-6 godzin, a ibuprofen co 8. Jeśli jednak jeden lek na gorączkę nie wystarczy do obniżenia temperatury ciała, w przerwach między kolejnymi dawkami tego samego leku (np. ibuprofenu) warto podać drugi lek (paracetamol), zachowując 4-godzinny odstęp między dawkami różnych substancji. Jeżeli gorączkująca osoba zwymiotuje zażyty lek na gorączkę, nie można podawać jej tego samego preparatu. Trudno ocenić, jak dużo substancji uległo wchłonięciu, a ile zostało zwrócone. W takiej sytuacji również zaleca się włączenie drugiego leku.

Podwyższona temperatura ciała może być niebezpieczna dla organizmu, dlatego należy jak najszybciej ją obniżyć, korzystając z dostępnych rozwiązań. Warto podawać wybrane leki na gorączkę – paracetamol, ibuprofen czy aspirynę. Farmakologiczne sposoby można wesprzeć dodatkowo domowymi metodami na obniżenie temperatury ciała. Tego typu rozwiązania w żaden sposób nie powinny zastępować leków, lecz ich wykorzystanie jest uzasadnione, gdy zależy nam na szybkim zbiciu wysokiej gorączki.

Materiał Zewnętrzny

Tagi:

Podobne artykuły

Zdrowie

Farmakologiczne leczenie zaburzeń osobowości – czy to bezpieczne?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jak odróżnić ostrą niewydolność serca od przewlekłej?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy
Czytaj więcej >

Zdrowie

Witamina D — darmowy lek na osteoporozę. Jak ją zdobyć?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Nieleczenie cukrzycy to poważny błąd! Nasz ekspert wyjaśnia dlaczego.
Czytaj więcej >

Zdrowie

EKG - badanie które może uratować życie. Dlaczego jest tak ważne?
Czytaj więcej >
Komunikat Prasowy

Komunikaty prasowe

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Zdrowie

Zdrowie

Joanna Kamińska

Siemię lniane — jakie ma właściwości i na co pomaga?
Czytaj więcej >
Zdrowie

Piotr Cieciuch

Koronarografia, czyli inwazyjne badanie diagnostyczne choroby wieńcowej — na czym polega?
Czytaj więcej >
Zdrowie

Joanna Kamińska

Cała prawda o suplementach diety w rozmowie z dietetykiem. Wszystko, co warto wiedzieć!
Czytaj więcej >
Zdrowie

Piotr Cieciuch

Afazja po udarze mózgu – co to jest i jakie ma objawy?
Czytaj więcej >
Zdrowie

Piotr Cieciuch

Wczesne objawy nadciśnienia. Jak je rozpoznać?
Czytaj więcej >
Zdrowie

Piotr Cieciuch

Dieta osoby z nadciśnieniem tętniczym - co jeść, a czego unikać?
Czytaj więcej >