Pacjenci.pl
gorączka

pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Gorączka – jak sobie z nią poradzić – domowe i farmakologiczne sposoby

2 Listopada 2020

Autor tekstu:

Komunikat Prasowy

Udostępnij:

Gorączka to naturalna reakcja obronna organizmu na czynniki wywołujące stan zapalny. Jest jednym z głównych objawów grypy, anginy i wielu innych chorób infekcyjnych. Gdy temperatura ciała przekracza 38,5 stopnia, koniecznie należy się

Domowe metody zbijania gorączki

W schłodzeniu ciała mogą pomóc zimne okłady. Położone na rozpalonym czole lub karku, szybko przyniosą ulgę. Okłady można kłaść również pod prawym łukiem żebrowym albo na pachwiny, czyli miejscach, gdzie jest duży przepływ krwi. W ochłodzeniu organizmu pomoże też zimna kąpiel. Temperatura wody powinna być jednak tylko o 1 lub 2 stopnie niższa niż temperatura ciała. Ponadto tradycyjnym sposobem na gorączkę jest podanie choremu soku z malin, naparu z lipy, czarnego bzu, jeżyny lub liści malin. Wszystkie te napoje mają właściwości napotne, a intensywne pocenie się sprzyja obniżeniu temperatury organizmu. Warto przyjmować je przed snem. Podczas gorączki bezwzględnie należy też pić odpowiednią ilość płynów, najlepiej wody, by nie dopuścić do odwodnienia.

Leki na gorączkę – co zawierają i jak działają?

Domowe sposoby na gorączkę mogą wspierać obniżanie temperatury ciała, jednak przede wszystkim trzeba zastosować środki farmakologiczne. Leki przeciwgorączkowe normalizują funkcjonowanie ośrodka termoregulacji znajdującego się w podwzgórzu. Pozwalają obniżyć podwyższoną temperaturę organizmu wywołaną przez czynniki gorączkotwórcze, które wzmagają biosyntezę prostaglandyn.

Jakie leki na gorączkę zaleca się przyjąć, gdy temperatura ciała wrośnie w niebezpieczny sposób? Działanie przeciwgorączkowe wykazuje paracetamol. Substancja będzie pomocna w zbiciu gorączki, ponadto przyniesie ulgę w bólu. Pracetamol pojawia się w składzie leków złożonych (np. preparatów na grypę w saszetkach), dlatego przed użyciem koniecznie trzeba sprawdzić ich skład i wziąć pod uwagę przyjęte wcześniej dawki, by nie zażyć składnika w nadmiarze.

W celu obniżenia temperatury ciała można zastosować również lek na gorączkę zawierający ibuprofen. To substancja o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofenu nie należy jednak podawać na gorączkę towarzyszącą ospie wietrznej. Przyjmowanie substancji podczas tej choroby zwiększa ryzyko nadkażeń bakteryjnych. Lek na gorączkę, zamiast paracetamolu czy ibuprofenu, może zawierać inny składnik – kwas acetylosalicylowy. Substancja działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Niewskazane jest stosowanie jej u dzieci do 12. roku życia.

Jak stosować leki na zbicie gorączki?

Przy utrzymującej się gorączce, warto regularnie przyjmować jeden wybrany lek, aby zachować ciągłość jego działania. Paracetamol należy podawać co 4-6 godzin, a ibuprofen co 8. Jeśli jednak jeden lek na gorączkę nie wystarczy do obniżenia temperatury ciała, w przerwach między kolejnymi dawkami tego samego leku (np. ibuprofenu) warto podać drugi lek (paracetamol), zachowując 4-godzinny odstęp między dawkami różnych substancji. Jeżeli gorączkująca osoba zwymiotuje zażyty lek na gorączkę, nie można podawać jej tego samego preparatu. Trudno ocenić, jak dużo substancji uległo wchłonięciu, a ile zostało zwrócone. W takiej sytuacji również zaleca się włączenie drugiego leku.

Podwyższona temperatura ciała może być niebezpieczna dla organizmu, dlatego należy jak najszybciej ją obniżyć, korzystając z dostępnych rozwiązań. Warto podawać wybrane leki na gorączkę – paracetamol, ibuprofen czy aspirynę. Farmakologiczne sposoby można wesprzeć dodatkowo domowymi metodami na obniżenie temperatury ciała. Tego typu rozwiązania w żaden sposób nie powinny zastępować leków, lecz ich wykorzystanie jest uzasadnione, gdy zależy nam na szybkim zbiciu wysokiej gorączki.

Materiał Zewnętrzny

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >