Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Najczęstsze przyczyny wad postawy u dzieci
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 12.05.2023 15:42

Najczęstsze przyczyny wad postawy u dzieci

dziecko przy komputerze
canva.com

Wady postawy to jedne z najczęstszych problemów dzieci w wieku szkolnym. Są także przyczyną nieprawidłowego stylu życia wielu dorosłych. Co najczęściej powoduje wady postawy u dzieci i jak im zapobiegać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą Agnieszką Doboszyńską, fizjoterapeutą z Kliniki Fizjoterapii mgr. Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie. 


 

Wady postawy u dzieci wywołują otyłość i brak ruchu

Wady postawy, zarówno u dziecka, jak i dorosłego, to niefizjologiczne ułożenie ciała, niezgodne ze wzorcem uznanym za normę. Mimo że nie stanowią zagrożenia życia, mogą spowodować długotrwałe dolegliwości i wystawić na dyskomfort. 

Wady postawy u dzieci spowodowane są głównie otyłością – Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła, że ok. 39% 11-latków ma nadwagę. Powstawaniu ich sprzyja również spanie na zapadniętym materacu, noszenie niedopasowanego do stopy obuwia i noszenie plecaka na jednym ramieniu. 

Powstawaniu wad u dzieci sprzyja także zbyt długie siedzenie przy biurku i zbyt mała ilość ćwiczeń. „Brak aktywności fizycznej powoduje, że dziecko ma gorszą stabilizację centralną, mniejsze czucie ciała i słabszą siłę mięśniową. Wszystkie te czynniki będą wpływać na to, że dziecko będzie mniej świadome swojego ciała i tym samym zacznie ustawiać się w pozycjach, nad którymi nie ma za bardzo kontroli”. - powiedziała Agnieszka Doboszyńska, fizjoterapeutka z Kliniki Fizjoterapii mgr. Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie.

Projekt bez nazwy (25).png

 

Czym są kolana koślawe? Czym są kolana szpotawe?

Rodzaje wad postawy u dzieci

Wady postawy to problem aż 90% dzieci w Polsce. „Najczęściej przychodzą do mnie dzieci ze stwierdzoną skoliozą. Jest to trójpłaszczyznowa wada kręgosłupa, która stanowi bardziej złożony problem. Nie dotyczy bowiem samego kręgosłupa, a tak naprawdę całego ciała”. - powiedziała Agnieszka Doboszyńska, fizjoterapeutka z Kliniki Fizjoterapii mgr. Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie. 

Inne często występujące wśród dzieci wady postawy to: 

 • plecy okrągłe, 
 • płaskostopie,
 • koślawość kolan, 
 • koślawość stóp. 

Jak rozpoznać wadę postawy u dziecka?

Zanim rodzic uda się z dzieckiem do lekarza, wcześniej może samodzielnie sprawdzić, czy postawa dziecka jest prawidłowa. W tym celu należy poprosić dziecko, by stanęło tyłem – wtedy można zauważyć, czy łopatki są równe i czy ramiona znajdują się na tej samej wysokości.

W domowych warunkach można przeprowadzić także tzw. test Adamsa „Prosimy dziecko, żeby zrobiło skłon i obserwujemy jak zachowują się plecy. Jeśli zauważymy, że po jednej bądź po drugiej stronie plecy są lekko bardziej uniesione, zazwyczaj świadczy to o skoliozie. Stojąc bokiem, oceniamy fizjologiczne krzywizny kręgosłupa, sprawdzamy czy jest zachowana lordoza lędźwiowa.”– powiedziała Agnieszka Doboszyńska, fizjoterapeutka z Kliniki Fizjoterapii mgr. Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie.

Warto jednak pamiętać, że rozpoznanie wady postawy u dziecka to zadanie dla specjalisty. „Diagnozę stawia lekarz bądź fizjoterapeuta na podstawie diagnostyki klinicznej oraz diagnostyki obrazowej. Jeśli mówimy o skoliozie, musi zostać potwierdzona przez badanie rentgenowskie”. – powiedziała Agnieszka Doboszyńska, fizjoterapeutka z Kliniki Fizjoterapii mgr. Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie. 

Wady postawy u dzieci – leczenie i zapobieganie

Nie ma wyłącznie jednej metody leczenia tego rodzaju schorzeń „Wady postawy u dzieci leczymy w zależności od rodzaju wady i od poziomu jej zaawansowania. Zajmuje się tym lekarz we współpracy z fizjoterapeutą, ortotykiem, psychologiem oraz rodzicem dziecka – powiedziała Agnieszka Doboszyńska, fizjoterapeutka z Kliniki Fizjoterapii mgr. Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie.

Wad tego rodzaju nie należy bagatelizować. Nieleczone wady postawy u dziecka z czasem spowodują przykre dolegliwości np.:

 • bóle krzyża, 
 • bóle pleców, 
 • bóle stóp, 
 • bóle nóg, 
 • bóle stawów biodrowych, 
 • osłabienie wydolności fizyczne, 
 • osłabienie funkcjonowania krążenia i układu oddechowego.

Ruch to jeden z najważniejszych czynników zapobiegającym powstawaniu wad postawy u dzieci – najkorzystniejsze są pływanie i jazda na rowerze. Dziecko powinno również spać na materacu o odpowiedniej grubości i twardości oraz leżeć na poduszce wypełniającej przestrzeń w odcinku szyjnym kręgosłupa. Warto też przyzwyczajać dziecko od najmłodszych lat do porannej gimnastyki.