Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Nawet 24 dni w sanatorium za darmo. ZUS zapłaci za turnus tych pacjentów
Fot. EastNews/Marek Bazak

Nawet 24 dni w sanatorium za darmo. ZUS zapłaci za turnus tych pacjentów

10 stycznia 2025
Autor tekstu: Wiktoria Wihan

Wiele osób uważa, że do sanatorium można się udać jedynie z ramienia NFZ. Na barki świadczeniobiorcy, który udaje się na turnus, spadają wówczas częściowe koszta za wyżywienie i zakwaterowanie. Okazuje się jednak, że nie zawsze trzeba płacić. Osoby, które spełniają określone warunki, mogą liczyć na darmowy pobyt w ośrodku. ZUS może pokryć koszty leczenia, zakwaterowania, wyżywienia, a nawet dojazdu!

Pobyt w sanatorium za darmo. ZUS weźmie koszty na siebie

Wyjazd do sanatorium jest przedłużeniem leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego, jego głównym celem jest poprawa stanu zdrowia pacjenta. W przypadku NFZ fundusz pokrywa koszty opieki lekarskiej oraz wybranych rodzajów zabiegów, jednak to na świadczeniobiorcę spadają opłaty za zakwaterowanie, wyżywienie, dodatkowe zabiegi oraz podróż do i z ośrodka. Co ważne, koszta różnią się w zależności od sezonu. Pobyt w sanatorium będzie najdroższy w sezonie letnim, czyli od maja do września. Istnieje jednak opcja, by skorzystać z pobytu w ośrodku zupełnie za darmo. Koszty może pokryć ZUS.

Agencja rządowa może pokryć koszty leczenia, zakwaterowania i wyżywienia w sanatorium. Zwróci również koszty dojazdu do i z ośrodka, najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Warto jednak mieć świadomość, że ośrodki realizujące program rehabilitacji leczniczej na podstawie umowy z ZUS nie muszą być jednak sanatoriami. W dodatku ośrodek znajdujący się w miejscowości uzdrowiskowej nie musi mieć w swojej ofercie programu rehabilitacji leczniczej ZUS. Za każdym razem należy to sprawdzić, by uniknąć rozczarowania.

6246 zł co miesiąc. Trzeba spełnić ważny warunek
Renty wdowiej nie dostanie porzucony lub niewierny małżonek. Nawet jeśli nie było rozwodu

Kto może pojechać do sanatorium za darmo?

Pacjenci, którzy chcą skorzystać z bezpłatnego pobytu w sanatorium, mogą skorzystać z różnorodnych form pomocy. Na terenie całej Polski znajdują się ośrodki, które oferują różne rodzaje rehabilitacji. Każdy pacjent znajdzie coś dla siebie. Oferowana pomoc jest dostępna w zakresie:

  • narządu ruchu,
  • schorzeń psychosomatycznych,
  • układu krążenia,
  • układu oddechowego,
  • schorzenia onkologicznego gruczołu piersiowego,
  • schorzenia narządu głosu.

Kto może skorzystać z darmowego pobytu w sanatorium?

Z rehabilitacji leczniczej ZUS mogą skorzystać osoby zgłoszone przez pracodawców do ubezpieczenia chorobowego, którym grozi całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy, ponadto te, które mają prawo do zasiłku chorobowego bądź świadczenia rehabilitacyjnego – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Trzeba również spełnić kilka określonych warunków:

  • posiadanie ubezpieczenie w ZUS,
  • pobieranie zasiłków chorobowych/świadczeń rehabilitacyjnych,
  • pobieranie/staranie się o rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy,
  • posiadanie orzeczenia lekarskiego.

Oferowana przez ZUS pomoc, która ma na celu ochronę świadczeniobiorcy przed rentą, nie dotyczy dzieci, demerytów oraz osób, którym instytucja przyznał już rentę na stałe.

Jak ubiegać się o sanatorium z ZUS?

Na wyjazd do sanatorium z ZUS czeka się krócej, niż z NFZ. Instytucji zależy, by jak najszybciej przywrócić świadczeniobiorcę do pełni sił, tak, by był on w stanie wrócić do pracy. Po otrzymaniu od lekarza niezbędnego skierowania i wypełnieniu przez niego wniosku o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS (wniosek PR-4), dokument należy zanieść do dowolnej placówki ZUS. Lekarz może go również złożyć w formie elektronicznej. Następnym krokiem jest wyznaczenie terminu badania u lekarza orzekającego.

Jeżeli lekarz orzecznik wyda orzeczenie o potrzebie rehabilitacji, otrzymasz pocztą zawiadomienie o skierowaniu z informacją o terminie i miejscu swojej rehabilitacji – czytamy na portalu ZUS.

Na wydanie decyzji o rozpatrzeniu i przyznaniu wyjazdu do sanatorium czeka się do 2 miesięcy. Rehabilitacja w ośrodku trwa zwykle 24 dni, jednak może zostać przedłużona, jeśli lekarz uzna, że pacjent potrzebuje dłuższego leczenia.

Zobacz także:

Nowe zasady wypłat na L4. 1 stycznia weszły ważne zmiany

Usługi za 600 zł do wykorzystania u dentysty. Duże zmiany od 3 stycznia ws. przysługujących świadczeń

Od tego roku pracownicy na obowiązkowych badaniach bez wyjątku. Ministerstwo Zdrowia potwierdza

Niebezpieczny produkt w Auchan. Sklep odda ci pieniądze
Ten suplement ma zastąpić Ozempic. Jest niedrogi i nie powoduje skutków ubocznych
Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Wihan
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko