Renty wdowiej nie dostanie porzucony lub niewierny małżonek. Nawet jeśli nie było rozwodu
Od 1 lipca 2025 roku państwo będzie wypłacać wdowom i wdowcom nowe świadczenie. Będą mieli więc prawo do trzech emerytalno-rentowych świadczeń jednocześnie. Okazuje się jednak, że nie wszyscy kwalifikują się do tego wsparcia. Chodzi o sytuację ustania wspólności małżeńskiej (nie majątkowej).
Komu przysługuje renta wdowia
Świadczenie, jak sama nazwa wskazuje, wypłacane może być wypłacane danej osobie po śmierci współmałżonka. Zostało ono wprowadzone ustawą z 26 lipca 2024 roku i umożliwia wdowcom oraz wdowym pobieranie dodatkowego świadczenia poza własną emeryturą. Warunkiem jest złożenie wniosku do ZUS – wypłaty rozpoczną się od dnia 1 lipca 2024 roku. Seniorzy, którzy utracili małżonka, maja do wyboru jeden z wariantów wsparcia:
- 100% renty rodzinnej i 15% własnej emerytury
- 100% własnej emerytury i 15% renty rodzinnej
Świadczenie na wagę… zdrowia
Warto w takiej sytuacji wybrać oczywiście wariant korzystniejszy, w tym celu rząd udostępnił specjalny kalkulator online, który umożliwia optymalne przeliczenie każdego wariantu świadczeń.
Być może 15% nie dla wszystkich wydaje się znaczną kwota, jednak w przypadku osób, które do tej pory wspólnie prowadziły gospodarstwo, nawet takiej wysokości świadczenie może pomóc, np. w przypadku opłat stałych. Ponadto możliwość łączenia świadczeń może poprawić sytuację finansową osób starszych, które mierzą się z wysokimi kosztami leczenia, rehabilitacji, zakupu suplementów, prywatnych wizyt lekarskich czy po prostu codziennym utrzymaniem. Renta wdowia to nie tylko dodatkowe środki finansowe, ale także wsparcie psychiczne dla osób w trudnej sytuacji życiowej.
Warunki ubiegania się o rentę wdowią
Nie wszyscy wdowcy mogą ubiegać się o świadczenie. W tym celu należy spełnić określone warunki:
- ukończone 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)
- pozostawanie we wspólności małżeńskiej w dniu śmierci współmałżonka
- posiadać prawo do renty rodzinnej nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni)
- nie zawierać nowego związku małżeńskiego
Wspólność małżeńska to nie to samo co wspólność majątkowa
Ważnym kryterium jest wspólność małżeńska, czyli faktyczne prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego oraz utrzymanie więzi emocjonalnych i ekonomicznych ze współmałżonkiem. Osoby, które zostały porzucone przez zmarłego małżonka, albo też wcześniej od niego odeszły – nie mają w takiej sytuacji prawa do otrzymywania renty wdowiej. Nawet jeśli formalnie nie doszło do rozwodu i dalej pozostawały w związku małżeńskim. Najważniejsze w tej sytuacji są uczuciowe i praktyczne aspekty relacji małżeńskiej, czyli prowadzenie wspólnego gospodarstwa, wzajemna pomoc. Seniorzy, którzy nie mieszkali razem, byli porzuceni przez współmałżonka – tracą możliwość skorzystania z tej formy wsparcia.
Zobacz także:
Dieta jako postanowienie noworoczne? Te trzy TOP produkty polecają dietetycy
Naukowcy potwierdzają: zimą rośnie liczba zawałów i ryzyko zatoru;