Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Od tego roku pracownicy na obowiązkowych badaniach bez wyjątku. Ministerstwo Zdrowia potwierdza
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 06.01.2025 07:00

Od tego roku pracownicy na obowiązkowych badaniach bez wyjątku. Ministerstwo Zdrowia potwierdza

badanie cukru, cholesterol
Fot. Canva

Już od tego roku pracownicy będą musieli wypełnić nowe obowiązki zdrowotne. Badania w zakresie medycyny pracy zostaną poszerzone o lipidogram, pomiar glukozy i kreatyniny, a także wskaźnik BMI. Skąd to rozszerzenie? Chodzi o profilaktykę zdrowotną i możliwość wcześniejszego wykrywania chorób cywilizacyjnych, m.in. cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego. 

Warto podkreślić, że na tym nowy koszyk świadczeń pracowniczych się nie kończy i będzie obejmował również dobrowolne badania takie jak: mammografia i RTG płuc. 

Lista badań rozszerzona o nowe pozycje

Od stycznia 2025 roku pracownicy będą musieli regularnie wykonywać lipidogram, oznaczać poziom cukru we krwi oraz kreatyniny, a także obliczać wskaźnik masy ciała (BMI), co wiąże się z monitorowaniem wagi. 

Nowe przepisy są częścią rządowego programu, w którym za cel nadrzędny postawiono profilaktykę zdrowotną oraz wczesne wykrywanie chorób układu sercowo-naczyniowego, problemów z gospodarką cukrowo-węglowodanową (m.in. cukrzycy) i otyłości lub nadwagi. Jak podkreśla wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, badania te będą bezpłatne, pod warunkiem że przychodnia, która będzie świadczyła usługi i realizowała zakres badań, przystąpi do programu finansowanego przez NFZ. 

Co to oznacza? Dla pracowników przede wszystkim łatwiejszy dostęp do profilaktyki, co może znacząco poprawić ich zdrowie.

Kobiety z depresją bardziej narażone na bolesne miesiączki. Nowe badanie DDA dźwigają na swoich barkach odpowiedzialność za cały świat. O siebie wstydzą się walczyć, ale czas z tym skończyć

Możliwość rozszerzenia diagnostyki jako dodatkowa opcja

Oprócz obowiązkowych testów pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę, czyli ubezpieczeni w ramach NFZ, będą mieli możliwość skorzystania z dodatkowych badań, które obejmują:

  • mammografię i cytologię w przypadku kobiet
  • oznaczanie stężenia PSA w przypadku mężczyzn
  • RTG płuc

Dodatkowe badania profilaktyczne nie będą obowiązkowe, jednak warto z nich skorzystać - choćby z tego powodu, że mogą lepiej sprawdzić stan naszego zdrowia, poprzez wykrycie schorzeń i nieprawidłowości, takich jak nowotwory. Decyzja o ich wykonaniu pozostaje oczywiście po stronie pracownika.

Koszty po stronie państwa

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, wprowadzone zmiany w zakresie badań pracowniczych nie obciążą finansowo pracodawców, jeśli przychodnie, w których będą wykonywane przystąpią do odpowiedniego programu NFZ. Program ten obejmuje zarówno podstawowe, jak i dodatkowe badania, które mają być finansowane z budżetu państwa. Takie rozwiązanie docelowo ma przełożyć się na lepsze monitorowanie zdrowia i zminimalizowanie rozwoju wielu chorób, ale też redukcję ewentualnych przyszłych kosztów leczenia chorób przewlekłych. 

Zobacz także:

Czy Twoja temperatura ciała jest inna niż 36,6°C? Naukowcy odkryli coś zaskakującego

Refundacja leków na migotanie przedsionków od stycznia. Dla kogo i za ile?

Te dwa drogie badania dostępne będą za darmo. Od 1 stycznia płaci za nie NFZ