Pacjenci.pl Choroby Nie tylko zimne ręce i nogi. Po tym poznasz, że masz słabe krążenie
Fot. Canva/youtube.com/@drbartekpl

Nie tylko zimne ręce i nogi. Po tym poznasz, że masz słabe krążenie

29 września 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Zimne stopy i dłonie, nawet w cieplejsze dni, przez wiele osób uznawane są za jeden z najpowszechniejszych objawów tzw. słabego krążenia. Jednakże ta przypadłość może objawiać się na różne, czasem subtelniejsze sposoby i nie należy ich ignorować, bo może to prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.

Problemy z krążeniem krwi nie dotyczą tylko kończyn – mogą one mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. A jakie jeszcze objawy mogą świadczyć o tym, że nasze naczynia krwionośne nie pracują tak, jak powinny?

Słabe krążenie – co to takiego?

Słabe krążenie to stan, w którym krew nie przepływa prawidłowo przez naczynia krwionośne, co sprawia, że różne narządy i tkanki mogą nie otrzymywać wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych. Najczęściej słabe krążenie związane jest z pewnymi problemami z sercem, tętnicami lub żyłami. Naczynia krwionośne mogą np. być zwężone, a w skrajnych przypadkach – zablokowane przez blaszki miażdżycowe, co prowadzi do problemów z transportem krwi w organizmie.

Słabe krążenie może bardziej dawać się we znaki wraz z wiekiem i wiele starszych osób skarży się na to, że zimno im, np. w nogi , nawet latem. Jednak problem ten może dotyczyć również osób młodych, zwłaszcza jeśli mają siedzący tryb życia, palą papierosy, cierpią na nadciśnienie lub cukrzycę, mają nadwagę albo są mało aktywne fizycznie.

Nasze dzieci nie są bezpieczne w internecie. Eksperci planują wielkie zmiany
W Polsce łykamy ten suplement na potęgę. Bardziej szkodzi naszemu zdrowiu, niż pomaga

Jak może objawiać się słabe krążenie krwi?

Oprócz zimnych rąk i stóp, słabe krążenie może objawiać się wieloma innymi dolegliwościami. Jednym z nich jest uczucie zmęczenia i osłabienia , zwłaszcza właśnie w kończynach, ale także ogólnie. Osoby z zaburzeniami krążenia mogą mieć trudności w wykonywaniu prostych czynności fizycznych, takich jak wchodzenie po schodach czy długie spacery.

Innym objawem może być sucha i blada skóra. Niewystarczająca ilość krwi docierającej do tkanek skóry sprawia, że staje się ona szorstka, łatwo się łuszczy i jest podatna na pęknięcia. Problemy z krążeniem mogą też manifestować się poprzez obrzęki, szczególnie wokół kostek i stóp, a także pojawiające się często mrowienie czy drętwienie kończyn.

Na problem słabego krążenia zwrócił uwagę dr Bartek Kulczyński. Na filmie na YouTube wskazuje jeszcze inne objawy, które mogą świadczyć o problemach z krążeniem:

  • chromanie przestankowe – ból pojawiający się w trakcie wykonywania umiarkowanej lub wzmożonej aktywności fizycznej. Zwykle ma on miejsce podczas wchodzenia po schodach. Często jest na tyle męczący, że zmusza nas do zatrzymania się. Ustępuje samoistnie, w ciągu kilkudziesięciu sekund po zaprzestaniu tej aktywności. Ten ból najczęściej zlokalizowany jest w łydkach;
  • ból nóg podczas zasypiania – ulgę wówczas przynosi zwieszenie nóg poza łóżko, co ułatwia przepływ krwi do dalszych części nóg;
  • nawracające duszności – zadyszka pojawiająca się podczas aktywności fizycznej, „momentami po prostu nie możemy złapać oddechu”. Takie objawy mogą także nastąpić, kiedy nic szczególnego nie robimy, a nawet kiedy śpimy;
  • dusznica bolesna (dławica piersiowa) – ból w klatce piersiowej, uczucie ucisku, gniecenia. Zwykle te doznania mamy z lewej strony klatki piersiowej lub za mostkiem, mogą one obejmować również szyję, żuchwę i lewe ramię;
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego, tzw. angina brzuszna – brak apetytu, bóle brzucha, nudności, które zwykle pojawiają się od 15 minut do godziny po spożyciu posiłku i trwają nawet 3 godziny;
  • zaburzenia neurologiczne – obniżenie sprawności umysłowej, pogorszenie pamięci, problemy z koncentracją;
  • szybka, nieregularne bicie serca – w ten sposób narząd ten rekompensuje problemy z odpowiednim ukrwieniem wszystkich naszych organów.

„Uczucie zimnych stóp i dłoni wynika z tego, że te części ciała są najsłabiej ukrwione, najbardziej oddalone od serca, i większym priorytetem jest dostarczanie krwi do innych organów” – mówi dr Kulczyński. „U krążeniowców często jest tak, że gdy przebywają zimą na dworze lub gdy umyją ręce zimną wodą, upływa sporo czasu, aż osiągną one normalną temperaturę”.

Jak można radzić sobie ze słabym krążeniem?

Poprawa krążenia krwi jest możliwa przede wszystkim dzięki zmianie stylu życia. Regularna aktywność fizyczna, nawet umiarkowana, jak spacery czy pływanie, mogą naprawdę wiele zmienić. Kluczowe jest również zadbanie o właściwą dietę – warto włączyć do niej produkty bogate w błonnik, zdrowe tłuszcze oraz witaminy, szczególnie witaminę C i E, które wspierają naczynia krwionośne.

Co jeszcze możemy zrobić, by zadbać o nasz układ krwionośny? Oczywiście rzucić palenie i ograniczyć spożycie alkoholu. Jeśli jednak zmiana stylu życia nie przynosi poprawy, warto skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach konieczne mogą być leki na rozszerzenie naczyń krwionośnych lub inne terapie wspomagające prawidłowy przepływ krwi.

Zobacz także:

Ból, jakby nam kamień leżał na sercu. Takie objawy daje dławica piersiowa

Masz taki wzór na skórze? To mogą być problemy z krzepliwością

Jak wygląda zapalenie żył powierzchownych? Wyjaśnia flebolog

Masz takie zmarszczki? Możesz mieć udar lub zawał
Salmonella w popularnym serze. GIS wydał ostrzeżenie
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko