Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Salmonella w popularnym serze. GIS wydał ostrzeżenie
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 25.09.2024 09:29

Salmonella w popularnym serze. GIS wydał ostrzeżenie

Ser, ser żółty
Fot. Freepic

Główny Inspektorat Sanitarny tym razem wydał ostrzeżenie dotyczące wykrycia obecności bakterii Salmonella Newport w żółtym serze. Niestety, spożycie tego produktu wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego. O jakim serze mowa?

Salmonella w popularnym serze żółtym

Jak wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny, w wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej w jednej z pięciu próbek sera złotego Mazur 10 g w plastrach wykryte zostały pałeczki Salmonella. GIS podkreśla, iż spożycie produktu zanieczyszczonego bakterią, a zwłaszcza bez odpowiedniej obróbki termicznej, wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Szczegóły dotyczące produktu:
Nazwa produktu: Ser Złoty Mazur 150 g

Numer partii: 30.08/P6 16:59

Najlepiej spożyć przed: 28.11.2024

Kod kreskowy: 5900820008406

Producent: Spółdzielnia Mleczarska "MLEKPOL" w Grajewie, ul. Elewatorska 13, Grajewo, 19-203, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 20041601 WE.

 

 

Produkt może być groźny dla naszego zdrowia

Producent błyskawicznie podjął działania, by wycofać z obrotu produkt, który może być groźny dla naszego zdrowia. Z kolei organy Inspekcji Weterynaryjnej weryfikują działania podjęte przez producenta, ale również prowadzą postępowanie wyjaśniające.

GIS wyjaśnia, by absolutnie nie jeść produktu z partii objętej komunikatem, natomiast w przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Czym jest Salmonelloza?

Salmonellozą nazywamy grupę chorób zakaźnych spowodowanych przez Gram-ujemne pałeczki Salmonella inne niż  serotypy Salmonella typhi i Salmonella paratyphi odpowiedzialne z kolei za dur brzuszny. Salmonellozę wywołują głównie serotypy enterica – Salmonella enteritidis i Salmonella typhimurium.

Głównym źródłem infekcji jest żywność skażona odchodami zakażonych zwierząt. Przede wszystkim są to jaja i drobiowe mięso. Rozpoznanie salmonellozy oparte jest na wyizolowaniu bakterii z kału lub innego materiału biologicznego. Posiewy kału, ze względu na okresowość wydalania tych bakterii, muszą być co najmniej trzykrotnie powtórzone. Pierwsze objawy choroby pojawiają się w okresie od 6 godzin do 3-7 dni od momentu kontaktu z czynnikiem zakaźnym. Są to m.in. bóle brzucha, gorączka, biegunka, odwodnienie, nudności oraz wymioty.

Czytaj też:

W jajach wykryto salmonellę. GIS wydał ostrzeżenie publiczne

Niebezpieczne bakterie w fontannach. Tam nie szukaj ochłody

Zakażenia pokarmowe to ogromny problem latem. GIS radzi, jak się przed nimi ochronić
 


 

 

Mukowiscydoza. Kiedy trzeba walczyć o każdy oddech
Mukowiscydoza
Jeszcze kilka lat temu chorzy na mukowiscydozę (zwłóknienie torbielowate) mieli podobne problemy i podobne, dramatycznie niskie szanse na przeżycie – długość życia wynosiła zaledwie dwadzieścia kilka lat. Nie było bowiem żadnego leczenia przyczynowego, jedynie objawowe, zachowawcze, które co najwyżej łagodziło, zresztą w niewielkim stopniu, objawy. Ci chorzy musieli walczyć o każdy oddech, jak to określił jeden z nich: „Oddycham tak, jakby ktoś przykładał mi do twarzy poduszkę, szczelnie zatykając nos i usta, a w moich płucach zalegał beton. To potworna męczarnia”. Chorzy męczyli się okrutnie, a wraz z nimi cała rodzina. Inhalacje, drenaże zajmowały każdego dnia kilka godzin!Sytuacja zmieniła się, kiedy pojawiły się pierwsze terapie przyczynowe. W Polsce w październiku 2020 roku pierwsza grupa chorych na mukowiscydozę, z bardzo specyficzną mutacją, otrzymała dostęp do takiego leczenia. W marcu 2022 roku Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o refundacji kolejnego nowoczesnego leku. Niestety, nie każdy chory, który mógłby z takiej terapii skorzystać, uzyskał do niej dostęp. I tu właśnie pojawiły się „schody”, na chwilę obecną nie do przejścia.  
Czytaj dalej
Masz takie zmarszczki? Możesz mieć udar lub zawał
Masz takie zmarszczki? Możesz mieć udar lub zawał
Okazuje się, że jeśli masz takie zmarszczki, to może to świadczyć nie tylko o starzeniu się, ale i o większym ryzyko zachorowania na poważną chorobę. Wiele osób jednak to bagatelizuje, nie doszukując się w tym możliwości wystąpienia problemów zdrowotnych. To jednak poważny błąd.Zmarszczki są naturalną konsekwencją procesu starzenia się skóry. Pojawiają się wskutek wiotczenia skóry przy utracie kolagenu i elastyny, przesuszenia skóry, ubytku kwasu hialuronowego i innych czynników. Na zmarszczki na czole należy jednak szczególnie uważać.
Czytaj dalej