Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Jak wygląda zapalenie żył powierzchownych? Wyjaśnia flebolog
Marta Uler
Marta Uler 20.09.2024 09:28

Jak wygląda zapalenie żył powierzchownych? Wyjaśnia flebolog

Zapalenie żył powierzchniowych: przyczyny, objawy, leczenie
Fot. Canva/instagram.com/dr.lasocha.damian

Gdy krew w naczyniach żylnych wolniej płynie, gdy doznamy jakiegoś urazu kończyny, lub zbyt długo byliśmy unieruchomieni, może pojawić się ból, zaczerwienienie, a nawet obrzęk. Są to pierwsze objawy zapalenia żył powierzchniowych.

Ta choroba często ustępuje samoistnie, ale nie znaczy to, że nie należy reagować, kiedy pojawią się niepokojące objawy. Konsultacja lekarska jest konieczna, by postawić właściwą diagnozę i, w razie konieczności, podjąć odpowiednie leczenie.

Zapalenie żył powierzchniowych

Zapalenie żył powierzchniowych (powierzchownych), znane również jako zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych, to stan zapalny, który dotyczy powierzchownych żył, czyli tych znajdujących się tuż pod skórą. W tym procesie dochodzi często do tworzenia się skrzepu krwi w zapalonych żyłach. Teoretycznie przypadłość może rozwinąć się w dowolnym obszarze ciała, jednak zwykle dotyczy nóg. 

Do zapalenia żył powierzchniowych dochodzi na tle różnych czynników, a ich identyfikacja jest bardzo ważna w kontekście skutecznego leczenia. Bezpośrednią przyczyną mogą być spowolnienie przepływu krwi w naczyniach żylnych, uszkodzenia ściany żyły, np. na skutek urazu, zabiegu chirurgicznego lub wkłucia dożylnego, a także:

  • zaburzenie krzepnięcia krwi – genetyczne lub nabyte skłonności do tworzenia skrzepów,
  • długotrwałe unieruchomienie – np. w podróży, podczas pobytu w szpitalu,
  • żylaki – rozszerzone i osłabione żyły, które są podatne na zapalenie,
  • choroby przewlekłe – np. nowotwory, choroby autoimmunologiczne,
  • stosowanie środków hormonalnych – np. hormonalna terapia zastępcza, antykoncepcja hormonalna,
  • ciąża i połóg – zmiany hormonalne i nacisk na żyły zwiększają ryzyko zapalenia żył,
  • palenie papierosów – sprzyja tworzeniu się skrzepów.
Resort gwarantuje 1000 zł miesięcznie bez względu na wysokość dochodu - komu przysługuje? Twój nos wygląda w ten sposób? Lekarz ostrzega, że to może być objaw nowotworu

Jak rozpoznać zapalenie żył powierzchniowych?

Dr n. med. Damian Łasocha, flebolog i kardiolog (@dr_lasocha.damian na Instagramie), wyjaśnia, jak objawia się zapalenie żył powierzchniowych:

„Zapalenie żył powierzchniowych, a właściwie zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych, to stan zapalny w obrębie żyły, któremu może, ale nie musi, towarzyszyć skrzeplina w świetle naczynia”.

„Stan zapalny może pojawić się w zdrowych żyłach, np. po urazie, natomiast najczęściej pojawia się w obrębie żylaków kończyn dolnych i objawia się: miejscowym obrzękiem, zaczerwienieniem skóry, oraz bolesnością przy dotyku” – wyjaśnia lekarz.

Fot. Screen z instagram.com/dr.lasocha.damian

Zapalenie żył powierzchniowych – leczenie

„Zapalenie zazwyczaj wymaga użycia jedynie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, natomiast w rzadkich sytuacjach może ono przejść w zakrzepicę żył głębokich. Dlatego w każdej sytuacji wystąpienia zakrzepowego zapalenie żył powierzchniowych należy wykonać badanie USG Doppler żył kończyn dolnych” – mówi dr Łasocha. Obserwacja objawów i konsultacja z lekarzem jest więc tu niezbędna.

Leczenie objawowe zapalenia żył powierzchniowych:

  • stosowanie zimnych okładów na miejsce zapalenia, w celu zmniejszenia bólu i obrzęku, 
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – np. ibuprofen, 
  • podnoszenie kończyny (elewacja) – ułatwia to odpływ krwi i zmniejsza obrzęk,

Czasem konieczna może się okazać także opaska uciskowa w celu poprawy krążenia żylnego, szczególnie u osób z żylakami, a także przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (np. heparyny). W niektórych przypadkach niezbędna może być interwencja chirurgiczna – np. usunięcie skrzepu lub skleroterapia.

Podczas leczenia i w czasie rekonwalescencji pacjent powinien także unikać długotrwałego unieruchomienia – wskazany jest regularny ruch i wykonywanie zaleconych ćwiczeń. 

Zobacz także:

Uczucie ciężkich nóg to problem, którego nie można lekceważyć. Lekarz wymienia główne przyczyny

Żylaki to nie tylko kwestia estetyczna, ale i zdrowotna. Lekarz wyjaśnia, jak im zapobiec

Żylaki kończyn dolnych – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie