Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Niebezpieczne parawany na plaży. Ratownicy apelują o rozsądek
Fot. East News/Marek BAZAK

Niebezpieczne parawany na plaży. Ratownicy apelują o rozsądek

26 czerwca 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Parawany na polskich plażach to nieodzowny element nadmorskiego krajobrazu. Za pomocą tego pasa materiału zaznaczamy sobie "nasz” fragment plaży. W ten sposób panujemy nad dobytkiem: kocami, ręcznikami, wszelkimi torbami i dziecięcymi zabawkami.

Za parawanem możemy też poczuć się nieco intymniej. Jednak przez te barykady nie tylko inni plażowicze mają utrudniony ogląd sytuacji. Ratownicy również, a to już jest niebezpieczne.

Parawany na plażach - naprawdę potrzebne?

Latem, na polskich plażach, już od samego rana można zauważyć rezerwowanie sobie pewnego skrawka gruntu za pomocą parawanu. Lubimy otoczyć sobie w ten sposób koce, ręczniki, ubrania i plecaki, bo wtedy jesteśmy w stanie zapanować nad rodziną i tym całym bałaganem i niczego nie zgubić.

Na temat "parawaningu” powstało mnóstwo memów, a prześmiewczo mówi się nawet, że to taki letni sport narodowy Polaków. Zająć najlepsze miejsce! Takie, żeby być jak najbliżej brzegu! Osłonić się od krytycznego wzroku innych plażowiczów. Niestety, te wyścigi utrudniają nie tylko dostęp do wody innym plażowiczom. Przeszkadzają także ratownikom w wykonywaniu ich pracy.

Fot. Pixabay/radesky
Czy czarne jagody wyleczą biegunkę? W tej formie mogą pomóc
Takie powinno być idealne ciśnienie krwi. Są nowe normy

Parawany na plażach utrudniają pracę ratowników

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe opublikowało na Facebooku ważny post. Piszą: "Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób (słynne już) parawany mogą wpłynąć na udzielanie pomocy?”.

Warto przemyśleć ten komunikat. Wystarczy wyobrazić sobie, że komuś z naszych bliskich coś się stanie. Starsza osoba zasłabnie, choćby z powodu upału , dziecko zachłyśnie się wodą. Wzywamy pogotowie, a ratownicy... są zmuszeni przemieszczać się do nas slalomem, wykonując skoki przez płotki, pokonując przeszkody i robiąc liczne uniki. Jak w tych warunkach udzielić pierwszej pomocy ? Jak ratować życie?

"Rozejrzyjcie się dzisiaj wokół siebie i spróbujcie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy gdybyście potrzebowali teraz pomocy, to pracownicy służb ratunkowych będą mogli bezpiecznie i sprawnie do Was dotrzeć. Uważajcie na siebie i innych” – apelują ratownicy.

Jak w takich warunkach utworzyć korytarz życia?

Ratownicy wspominają również o, tak istotnym, korytarzu życia. Zwykle solidarnie pomagamy w tworzeniu go na drogach, a na plażach? Tu jest kłopot.

"Ustawienie parawanów bardzo blisko siebie może okazać się niebezpieczne i realnie utrudnić interwencję ratowników . W wielu miejscach na plażach pojawiły się już tzw. ‘korytarze życia’ dzięki, którym ratownicy WOPR mogą dotrzeć do poszkodowanych”.

Jak bardzo jest to ważne, dobitnie pokazuje z kolei post policjantki mł. insp. Małgorzaty Sokołowskiej, która prowadzi na Instagramie konto @ z_pamietnika_policjantki.

Plażowicze wykazali się brakiem wyobraźni oraz empatii

Wpis policjantki jest już stary, sprzed dwóch lat, ale jego przesłanie wciąż aktualne: "Przez wszechobecny nad Bałtykiem 'parawaning' wczoraj na plaży w Stegnie, służby ratownicze miały problem z dotarciem do 45-latka, który zasłabł i potrzebował pomocy. Niestety mężczyzna zmarł. Z relacji ratowników wybrzmiewają gorzkie słowa dot. braku empatii i niechęci plażowiczów w usunięciu parawanów i zrobieniu przejścia do poszkodowanego”.

"Wielokrotnie prosiliśmy, żeby turyści usunęli się i zrobili nam dojazd do morza. Niestety, bezskutecznie – mówił w TVN24 Grzegorz Pegza z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jantarze. "Musieliśmy być wręcz bezczelni, nachalni podjechać pod parawany niektórych osób, wymusić na nich to, by oni zabrali swoje rzeczy”. Trudno to skomentować.

Zobacz także:

Czym jest suche utonięcie? Lekarz tłumaczy

Alkohol i upał to niebezpieczne połączenie! Czym grozi picie alkoholu w upalne dni? Dietetyk tłumaczy

Ten stary sposób na poparzenia słoneczne naprawdę działa. Pamiętaj o nim na wakacjach

Dodatek do emerytury od ZUS. 324 zł dla seniorów bez składania wniosków
Czy mleko i ogórki to zawsze mieszanka wybuchowa? Lekarz obala powtarzany mit
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko