Czy czarne jagody wyleczą biegunkę? W tej formie mogą pomóc
Jagody to jedne z naszych ulubionych letnich owoców. Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto nie lubi jagodzianek, czy pierogów z jagodami! Są nie tylko smaczne, ale i zdrowe.
Zawierają mnóstwo witaminy C, poprawiają wzrok, wspomagają pracę układu krążenia, ale najbardziej znane są ze swoich właściwości bakteriobójczych. Od wieków jagody stosuje się w zatruciach pokarmowych. A czy naprawdę pomagają na biegunkę?
Czy można legalnie zbierać jagody?
Jagody, czarne jagody, borówki czarne, czy borówki czernice (łac. Vaccinium myrtillus) zna każdy. Drobne krzewinki, obsypane czarno-granatowymi owocami gęsto porastają lasy, szczególnie iglaste – sosnowe lub świerkowe. Właśnie obserwujemy ich prawdziwy wysyp. Wystarczy wejść do lasu i po chwili zbierania możemy mieć cały słoiczek.
Korzystajmy więc z tych dobrodziejstw, pamiętając jednak o pewnych przepisach. Jagody możemy zbierać legalnie, podobnie jak poziomki, czy grzyby, jednak nie tam, gdzie jest wyraźny zakaz, np. w parkach narodowych, rezerwatach i miejscach, gdzie owoce są pokarmem dla zwierząt. Za zbiór w takim miejscu możemy dostać nawet mandat do 250 złotych lub karę nagany (nie wolno także sprzedawać jagód z lasu bez ważnych atestów, wydawanych przez sanepid).
Poza tymi wyjątkami jagody są po prostu dla nas. Lasy Państwowe zachęcają wręcz do zbiorów. Pamiętajmy tylko, by nie jeść jagód prosto z krzaczka, nieumytych. To grozi zakażeniem bąblowicą, chorobą przenoszoną przez lisy.
Takie powinno być idealne ciśnienie krwi. Są nowe normy Czy mleko i ogórki to zawsze mieszanka wybuchowa? Lekarz obala powtarzany mitJagody – moc witamin i minerałów
W jagodach kryje się wiele dobrego dla naszego zdrowia. Są one doskonałym dodatkiem do deserów, jogurtów, koktajli, da się z nich robić dżemy i soki. Nadają się również do suszenia i w tej formie można je przechować na zimę, zachowując większość ich wartości odżywczych.
Czarne jagody są nie tylko pyszne, ale i zdrowe. Zawierają witaminy: C, z grupy B, karotenoidy i mnóstwo soli mineralnych. Oto ich właściwości zdrowotne:
- Są bogate w antyoksydanty, takie jak antocyjany, które nadają im charakterystyczny kolor. Antyoksydanty pomagają w walce z wolnymi rodnikami, co może zmniejszać ryzyko chorób serca, nowotworów oraz opóźniać procesy starzenia.
- Antocyjany wspierają także zdrowie oczu, poprawiają widzenie i zmniejszają ryzyko chorób, takich jak np. zwyrodnienie plamki żółtej.
- Wysoka zawartość witaminy C wspomaga układ odpornościowy, chroniąc organizm przed infekcjami, przyspiesza także gojenie ran.
- Włókna pokarmowe w czarnych jagodach pomagają w trawieniu, zapobiegając zaparciom i wspierając zdrową mikroflorę jelitową.
- Jagody pomagają w regulacji poziomu cukru we krwi, co jest korzystne dla osób z cukrzycą.
- Rozszerzają naczynia wieńcowe i uszczelniają ściany naczyń włosowatych.
- Spożywanie czarnych jagód może wspierać także funkcje poznawcze, poprawiając pamięć i koncentrację dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym.
Czarne jagody na niestrawność i biegunkę
Jagody słyną z tego, że pozytywnie wpływają na pracę układu pokarmowego, pomagają w przypadku bólów brzucha i biegunki (działanie przeciwbakteryjne, niszczą gronkowce i paciorkowce). Warto tu jednak wiedzieć, że – takie działanie wykazują jedynie suszone jagody lub ich liście.
Kiedy cierpisz na zatrucie pokarmowe, męczy cię biegunka, sięgnij więc po garść suszonych owoców borówki czernicy lub przygotuj napar z jej liści. Liście także są bogate w garbniki, antocyjany, flawonoidy, irydoidy, związki triterpenowe, procyjanidyny i sole mineralne. Na nasz układ pokarmowy działają kojąco i regulująco. Ponadto obniżają poziom cholesterolu i zmniejszają, podobnie jak owoce, stężenie cukru we krwi.
Natomiast surowe owoce działają zupełnie odwrotnie niż suszone – rozwalniająco. W tej formie są idealne w przypadku zaparć. Warto zdawać sobie z tego sprawę, bo kiedy objemy się pierogami z jagodami, a następnie nieco szybciej pobiegniemy do toalety, wcale nie będzie to oznaczać, że coś nam zaszkodziło. Tak działają jagody.
Zobacz także:
Polskie owoce jagodowe to prawdziwy skarb! Dlaczego warto je jeść? Dietetyk tłumaczy
Czy owoce jagodowe są bezpieczne dla cukrzyków? Dietetyk odpowiada
Czy mleko i ogórki to zawsze mieszanka wybuchowa? Lekarz obala powtarzany mit