Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Dodatek do emerytury od ZUS. 324 zł dla seniorów bez składania wniosków
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 24.06.2024 09:31

Dodatek do emerytury od ZUS. 324 zł dla seniorów bez składania wniosków

Dodatek do emerytury, decyzja ZUS jest automatyczna
Fot. Canva

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca różne świadczenia, a seniorzy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze - ze względu na swój wiek. Tym razem mowa o dodatku pielęgnacyjnym, który wypłacany jest z automatu - nie trzeba składać wniosku do ZUS, pieniądze przyznawane są przez sam ZUS. Komu należy się 324 zł dodatku do emerytury?

ZUS dba o seniorów

Specjalny dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest automatycznie - dostają go osoby, które ukończyły 75 lat, bez żadnego wniosku. Pieniądze przyznawane są przez ZUS i wypłacane razem z comiesięczną emeryturą lub rentą. Jednak dodatek pielęgnacyjny można otrzymać także przed ukończeniem 75. roku życia. Wtedy jednak trzeba spełniać pewne kryteria oraz złożyć już wniosek. Osoby przed 75. rokiem życia muszą mieć orzeczenie o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Wtedy też mogą otrzymać dodatkowe pieniądze od ZUS.

Polecamy: Pacjenci z tymi schorzeniami skorzystają z darmowego sanatorium. Za pobyt zapłaci ZUS

Komu ZUS nie wypłaci dodatku pielęgnacyjnego?

Osoby, których sytuacja zmienia się, mogą mieć cofnięte świadczenie pielęgnacyjne. Mowa o sytuacji, kiedy przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym dłużej niż dwa tygodnie w miesiącu. O zmianie sytuacji należy poinformować ZUS, który podejmie decyzję o cofnięciu lub kontynuowaniu wypłaty, w zależności od sytuacji seniora. 

Warto też nadmienić, że dodatek pielęgnacyjny podlega waloryzacji - obecnie wynosi 324,39 zł miesięcznie. Taka kwota obowiązuje do końca lutego przyszłego roku.

Kiedy wypłata dodatku pielęgnacyjnego?

Decyzja o przyznaniu dodatku pielęgnacyjnego jest automatyczna, ale tylko wtedy, kiedy senior ukończył 75 lat. W innej sytuacji należy już złożyć stosowny wniosek do ZUS. Wypłaty świadczenia odbywają się w tym samym dniu, co przelew emerytury.

Zobacz też:

Urodziłeś się po 1968 roku? ZUS ma dla Ciebie pilny komunikat

ZUS wypłaci 620 zł seniorom i nie tylko. Wiele osób o tym nie wie

Polacy nie wiedzą o tych pieniądzach z ZUS-u. Nawet 29 tys. zł na osobę