Pacjenci.pl Uroda i pielęgnacja Nigdy nie lekceważ takich zajadów. Mogą oznaczać poważną chorobę
Fot. Shutterstock / Ksenia Guzeeva

Nigdy nie lekceważ takich zajadów. Mogą oznaczać poważną chorobę

1 kwietnia 2025
Autor tekstu: Daria Siemion

Traktujemy je jako problem wyłącznie natury estetycznej, tymczasem mogą one świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Za zajadami mogą bowiem stać poważne choroby, takie jak np. cukrzyca. Na co zwrócić uwagę i kiedy powinniśmy iść z zajadami do lekarza? Zostańcie z nami.

Czym właściwie są zajady?

Zajady są stanem zapalnym występującym w kącikach ust, czyli w miejscu połączenia warg. Mogą występować zarówno z jednej strony, jak i z obu. Charakteryzują się zaczerwieniem ( rumieniem ) i pęknięciami, które mogą krwawić. Skóra staje się złuszczona i zgrubiona, miejscami pojawiają się strupki i owrzodzenia. Typowym objawem zajadów jest ból, pieczenie oraz świąd.

Zajady bardzo często bywają mylone z opryszczką wargową , tzw. “zimnem”. Różnica polega m.in. na tym, że opryszczka występuje jednostronnie, a jej objawem są drobne pęcherze. Za jej rozwój odpowiada wirus herpes simplex (HSV). Z kolei za rozwój zajadów odpowiadają inne czynniki.

zajady
Zajady mogą występować obustronnie  Fot. Shutterstock / HenadziPechan
Spalisz 20 razy więcej kalorii. To najskuteczniejszy sposób na odchudzanie
Niszczy pelikany lepiej niż skalpel. 10 minut dziennie i masz smukłe ramiona

Przyczyny zajadów:

chrapanie
Spanie z otwartymi ustami sprzyja zajadom Fot. Shutterstock / koumaru

Zajady – jakie choroby?

Za zajadami czasami może stać poważne schorzenie, jak np. celiakia, niedoczynność tarczycy czy choroby jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Częste zajady mogą świadczyć też o problemach z odpornością, których powodem może być np. zakażenie wirusem HIV lub nowotwór. Ponadto skłonność do zajadów może świadczyć o cukrzycy. Czytaj także: Tak "pachnie" cukrzyca. Gdy to poczujesz, biegiem do lekarza

Jeżeli zajady pojawiają się rzadko i samoczynnie mijają, nie ma powodów do obaw, ale jeżeli pojawią się często i trudno je wyleczyć, warto udać się na konsultację do lekarza, by ocenił stan skóry i znalazł przyczynę nawracających zajadów .

Leczenie celowane nie jest możliwe bez badań molekularnych. Czy apele środowiska będą wysłuchane przez Ministerstwo Zdrowia?
Jak rozpoznać zawał serca? Pierwsze objawy mogą pojawić się w jamie ustnej
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko