Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Nowe leki dla pacjentów od lipca 2024. Środki dla m.in. chorych onkologicznie i schorzeń rzadkich
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 19.06.2024 09:17

Nowe leki dla pacjentów od lipca 2024. Środki dla m.in. chorych onkologicznie i schorzeń rzadkich

Nowe leki od lipca 2024
Fot. Freepic

Nowa lista leków dla pacjentów od lipca. Dostępnych będzie 31 nowych specyfików m.in. dla chorych onkologicznie, ale również ważnych leków dla chorób rzadkich. 

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prezentującej nową listę leków mówiła też, że cieszy się, iż w refundacji aptecznej pojawiają się leki stosowane w celu przygotowania do zastosowania metody in vitro.

Lista leków powiększyła się

Minister Zdrowia dodała też, że 3 miesiące temu pojawiła się pierwsza lista polskich leków, a dziś ta lista powiększa się.

 “To ważna dla większego bezpieczeństwa lekowego Polski – mówiła minister Izabela Leszczyna podczas konferencji prezentującej nową listę refundacyjną, która będzie obowiązywać od lipca”.

Warto dodać, że duże zmiany w programach lekowych, ale również w refundacji aptecznej przynosi lipcowa lista refundacyjna. Wiadomo, że pojawi się 31 nowych cząsteczkowskazań, w tym 8 dla osób chorych onkologicznie, 23 we wskazaniach nieonkologicznych, a 6 w chorobach rzadkich.

Na nowej liście znajdzie się 31 całkowicie nowych leków
Fot. Freepic
Bób z czy bez skórki, a może na surowo? Jaki bób jeść, żeby było zdrowo? Cudokrem na wszystko. Wygładza zmarszczki, leczy popękane pięty

31 nowych środków

Mniej za leki zapłacą m.in. chorzy na cukrzycę. Jest to ostatnia lista wiceministra Marka Kosa, który będzie zajmować się nadzorem nad Departamentem Polityki Lekowej Ministerstwa Zdrowia. W nowej liście refundacyjnej nie zabrakło też zmian dla osób chorych na nowotwory, a wszystko dlatego, że nowe terapie pojawią się w przypadku kilku nowotworów.

 Od lipca będzie możliwość zastosowania niwolumabu w skojarzeniu z chemioterapią w leczeniu przedoperacyjnym niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) u pacjentów kwalifikujących się do radykalnej operacji, mających duże ryzyko nawrotu, u których ekspresja PD-L1 ≥ 1%. Niwolumab to lek znany w onkologii, również w leczeniu raka płuca. Możliwość zastosowania go w leczeniu przedoperacyjnym jest większą szansą na wyleczenie pacjentów w tym stadium choroby.

Zmiany obejmą pacjentów hematoonkologicznych

Sporo nowości pojawi się też w przypadku raka prostaty. Chorzy z  hormonowrażliwym rakiem gruczołu krokowego z przerzutami (stadium mHSPC) będą mieli możliwość stosowania nowych leków antyandrogenowych. Chodzi o darolutamid i enzalutamid.  Pojawi się też nowy lek w przypadku czerniaka błony naczyniowej oka. Wiadomo, że to bardzo trudny nowotwór w leczeniu. Pojawia się w tym przypadku nowy lek:  hormonowrażliwym rakiem gruczołu krokowego z przerzutami (stadium mHSPC) dostają możliwość stosowania nowych leków antyandrogenowych. Chodzi o darolutamid i enzalutamid. 

Na ten moment wiadomo, że zmiany obejmą również pacjentów hematoonkologicznych. W przypadku chłoniaka grudkowego pojawi się możliwość zastosowania mosunetuzumabu u chorych na chłoniaka grudkowego, u których uprzednio zastosowano co najmniej dwie linie leczenia, w tym przeciwciało anty-CD20 i lek alkilujący.

Od lipca 2024 zmiany czekają również osoby chore na cukrzycę. Ujednolicono oraz uproszczono dotychczasowe wskazania refundacyjne dla długodziałających analogów insulin. 

Czytaj też:

Z tymi lekami nie wyjedziesz za granicę. Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę

Tak wyglądają piersi po Ozempicu. Lekarze ostrzegają przed "ozempicowym biustem"

Czy można zwrócić zakupione leki do apteki? Jest to możliwe w trzech sytuacjach


 

Ta choroba niszczy wątrobę. Łatwo przywieźć ją z wakacji
Ból wątroby na wakacjach
Ból wątroby na wakacjach
Nawet 10 milionów Polaków wyjedzie w tym roku na wakacje za granicę. Najpopularniejsze kierunki turystyczne wśród naszych rodaków to Chorwacja i Grecja, ale wielu z nich spędzi wakacje nieco dalej: w Ameryce Południowej, Azji i Afryce. Niestety higiena w tamtejszych krajach nie zawsze jest na wysokim poziomie, co sprawia, że łatwo z nich przywieźć “chorobę brudnych rąk”."Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest chorobą, pojawiającą się wszędzie tam, gdzie panują złe warunki sanitarno-higieniczne. Mieszkańcy krajów biednych, gdzie występuje WZW A, zarażają się wirusem najczęściej we wczesnym dzieciństwie, kiedy objawy są łagodne. Natomiast podróżujący przebywający w tym środowisku, jeżeli zachorują jako dorośli, przechodzą tą chorobę o wiele ciężej" – przestrzega Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Bytomiu.
Czytaj dalej
Te suplementy przeciwstarzeniowe naprawdę działają. Wygładzają zmarszczki, nadają skórze koloryt
Piękna kobieta przyjmuje suplementy diety
Piękna kobieta przyjmuje suplementy diety
Dieta to jeden z najważniejszych czynników – obok genetyki i stylu życia – odpowiadający za nasz wygląd i proces starzenia. Jest mnóstwo badań sugerujących, że zdrowa, dobrze zbilansowana dieta może spowalniać procesy starzenia, a także wpływać na wygląd twarzy, spłycając zmarszczki i nadając jej młody, promienny wygląd. Oto suplementy, w które warto się zaopatrzyć, jeśli chcesz zadbać o swoją urodę – odświeżyć cerę i wygładzić zmarszczki.
Czytaj dalej