Pacjenci.pl Choroby Objawy chorej wątroby widać na skórze. Jeśli masz takie zmiany skórne idź do lekarza
Fot. Canva

Objawy chorej wątroby widać na skórze. Jeśli masz takie zmiany skórne idź do lekarza

6 czerwca 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Problemy z wątrobą bardzo często manifestują się właśnie na skórze. Jeśli wydaje ci się, że od wątroby do skóry droga jest daleka - jesteś w błędzie. Pierwsze objawy chorej wątroby widać właśnie po pogorszeniu się kondycji skóry. A im większe jej przesuszenie czy pojawiające się ciągle wypryski - tym gorsza kondycja narządu. Jednak nie każda zmiana skórna musi być automatycznie łączona z chorą wątrobą. Które zmiany powinny niepokoić?

Zmiany pigmentacyjne skóry - pierwszy objaw chorej wątroby

Innymi słowy - uwaga na zażółcenie skóry lub spojówek oka. Zaburzenia funkcjonowania wątroby w pierwszej kolejności manifestują się zmianą koloru skóry. Przyczyną jest nagromadzenie we krwi bilirubiny - za jej przemianę odpowiada wątroba, a jeśli nie funkcjonuje ona prawidłowo, stężenie bilirubiny w surowicy krwi rośnie i dochodzi do zmiany zabarwienia skóry , zwłaszcza w dobrze ukrwionych miejscach.

Inne zmiany pigmentacyjne skóry, takie jak brązowy lub szary odcień, a także ciemna wysypka na nasłonecznionych miejscach ciała, mogą sugerować zaburzenia metaboliczne - porfirie, hemochromatozy oraz - uwaga - niedobór witaminy B 12 i kwasu foliowego.

Zmiany naczyniowe

Zmiany naczyniowe na skórze są efektem zmniejszonej krzepliwości krwi, do której może dojść na skutek uszkodzeń wątroby oraz upośledzenia krążenia krwi w jej obrębie. Zmiany, które na to wskazują:

  • podskórne pajączki (na twarzy, szyi, dekolcie, ramionach, klatce piersiowej),
  • rumień dłoni i rąk,
  • rumień na podeszwach stóp,
  • głowa meduzy (poszerzone, wybrzuszone żyły, rozchodzące się promieniście od pępka).

Za te objawy odpowiada właśnie choroba wątroby - ale żeby ustalić, jaka dokładnie, należy rozpocząć diagnostykę. Zalecana jest konsultacja z lekarzem i badania krwi oraz USG brzucha.

Sucha skóra może wynikać z chorej wątroby

Bardzo przesuszona skóra, często pojawiający się świąd skóry, na całym ciele - to także sygnały, że wątroba nie pracuje prawidłowo. Szczególnie warto zwracać uwagę na tzw. kępki żółte, czyli miękkie, żółtawe blaszki – czyli podskórne złogi cholesterolu występujące najczęściej w okolicy powiek, ale mogą pojawić się wszędzie. Są one wynikiem zaburzenia metabolizmu tłuszczów.

Podsumowując - wiele objawów skórnych wyraźnie podpowiada, że z organizmem dzieje się coś złego. Wątroba jest narządem, który bardzo długo nie daje objawów choroby, aż do zaawansowanego jej rozwoju. Dlatego zmiany skórne, które są spowodowane zaburzeniami w pracy wątroby mogą szybko naprowadzić nas na problem. A szybka diagnostyka daje o wiele lepsze rokowania.

Zobacz też:

Choroby trzustki. Jakie objawy dają na skórze?

Widzisz w ten sposób? Kardiolog: To może być jeden z objawów udaru

Poszłam do dentysty na NFZ. Wyszłam biedniejsza o 800 zł [LIST]

To najzdrowsze warzywo świata. Wielu z nas go nie zna, choć rośnie w Polsce
Mieszam 3 składniki i wkładam do lodówki. Tak dobrego koktajlu oczyszczającego nigdzie nie kupisz
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko