Choroby trzustki. Jakie objawy dają na skórze?
Choroby trzustki bardzo długo nie dają objawów lub objawy te są niespecyficzne i chory nie łączy ich z problemem wynikającym ze stanu zapalnego narządu. Najczęściej choroby trzustki widać na skórze - wyróżniamy 4 rodzaje objawów skórnych, które mogą wskazywać na chorą trzustkę.
Świąd skóry
Świąd skóry pojawia się z powodu gromadzenia się pod skórą kompleksów białkowych z bilirubiną. Jest to objaw poprzedzający wystąpienie żółtaczki, ale uwaga - sama żółtaczka nie zawsze występuje. Powodem braku żółtego zabarwienia skóry jest zbyt małe stężenie barwnika żółciowego.
Świąd skóry na ciele, zwłaszcza o różnym nasileniu i przewlekły, a więc trwający więcej niż 6 tygodni powinien zaniepokoić pacjenta i skłonić go do konsultacji z lekarzem. Świąd skóry może być sygnałem rozwijającego się nowotworu trzustki.
Plamista wysypka na ciele
Plamista wysypka, w przebiegu chorób trzustki, pojawia się najczęściej na bocznych powierzchniach tułowia i w okolicy pępka. Jest to sygnał, że w tkance podskórnej gromadzi się krwotoczny płyn z otrzewnej. W zależności od nasilenia choroby trzustki może pojawić się także sinica marmurkowata, czyli tzw. objaw Walzela.
Plamista wysypka wskazuje najczęściej na ostre zapalenie trzustki.
Rumień wędrujący
Jeśli w trzustce rozwija się nowotwór, to bardzo często ma on zdolność do produkowania i uwalniania do organizmu różnych hormonów, a te prowokują występowanie zmian skórnych. Zmiany skórne pojawiają się wtedy na ogół na kończynach, wokół ust, a także w dolnej części brzucha. Początkowo mogą one przypominać wyprysk, kontaktowe zapalenie skóry, drożdżycę, łuszczycę czy ropne gronkowcowe zapalenie skóry, a towarzyszą im ból i świąd.
Zmiany rumieniowe mają różną średnicę, w części centralnej znajduje się pęcherz, po którego pęknięciu tworzy się ognisko martwicy z ciemnym strupem. Zmiany, jeśli goją się samoistnie, pozostawiają po sobie przebarwienia.
Martwica tkanki podskórnej
Martwica tkanki podskórnej objawia się występowaniem bolesnych guzków na ramionach, tułowiu, pośladkach, udach i podudziach. Guzy mogą pękać samoistnie, pozostawiając po sobie zagłębione blizny. Ich pojawienie się najczęściej sygnalizuje zapalenie lub nowotwór trzustki.
Zobacz też:
Widzisz w ten sposób? Kardiolog: To może być jeden z objawów udaru
Te choroby zabijają 10 tysięcy osób dziennie w Europie. Jak im zapobiegać?
Chroni przed utratą zębów. Płucz usta tym napojem, a unikniesz paradontozy