Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Choroby trzustki. Jakie objawy dają na skórze?
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 28.05.2024 13:56

Choroby trzustki. Jakie objawy dają na skórze?

Plamista wysypka
Fot. Canva

Choroby trzustki bardzo długo nie dają objawów lub objawy te są niespecyficzne i chory nie łączy ich z problemem wynikającym ze stanu zapalnego narządu. Najczęściej choroby trzustki widać na skórze - wyróżniamy 4 rodzaje objawów skórnych, które mogą wskazywać na chorą trzustkę. 

Świąd skóry

Świąd skóry pojawia się z powodu gromadzenia się pod skórą kompleksów białkowych z bilirubiną. Jest to objaw poprzedzający wystąpienie żółtaczki, ale uwaga - sama żółtaczka nie zawsze występuje. Powodem braku żółtego zabarwienia skóry jest zbyt małe stężenie barwnika żółciowego. 

Świąd skóry na ciele, zwłaszcza o różnym nasileniu i przewlekły, a więc trwający więcej niż 6 tygodni powinien zaniepokoić pacjenta i skłonić go do konsultacji z lekarzem. Świąd skóry może być sygnałem rozwijającego się nowotworu trzustki.

Plamista wysypka na ciele

Plamista wysypka, w przebiegu chorób trzustki, pojawia się najczęściej na bocznych powierzchniach tułowia i w okolicy pępka. Jest to sygnał, że w tkance podskórnej gromadzi się krwotoczny płyn z otrzewnej. W zależności od nasilenia choroby trzustki może pojawić się także sinica marmurkowata, czyli tzw. objaw Walzela. 

Plamista wysypka wskazuje najczęściej na ostre zapalenie trzustki.

Rumień wędrujący

Jeśli w trzustce rozwija się nowotwór, to bardzo często ma on zdolność do produkowania i uwalniania do organizmu różnych hormonów, a te prowokują występowanie zmian skórnych. Zmiany skórne pojawiają się wtedy na ogół na kończynach, wokół ust, a także w dolnej części brzucha. Początkowo mogą one przypominać wyprysk, kontaktowe zapalenie skóry, drożdżycę, łuszczycę czy ropne gronkowcowe zapalenie skóry, a towarzyszą im ból i świąd. 

Zmiany rumieniowe mają różną średnicę, w części centralnej znajduje się pęcherz, po którego pęknięciu tworzy się ognisko martwicy z ciemnym strupem. Zmiany, jeśli goją się samoistnie, pozostawiają po sobie przebarwienia.

Martwica tkanki podskórnej

Martwica tkanki podskórnej objawia się występowaniem bolesnych guzków na ramionach, tułowiu, pośladkach, udach i podudziach. Guzy mogą pękać samoistnie, pozostawiając po sobie zagłębione blizny. Ich pojawienie się najczęściej sygnalizuje zapalenie lub nowotwór trzustki.

Zobacz też:

Widzisz w ten sposób? Kardiolog: To może być jeden z objawów udaru

Te choroby zabijają 10 tysięcy osób dziennie w Europie. Jak im zapobiegać?

Chroni przed utratą zębów. Płucz usta tym napojem, a unikniesz paradontozy

Czy to już pęcherz nadreaktywny? Fizjoterapeutka podpowiada
pęcherz nadreaktywny
Nawet to, że oddajemy mocz na zapas przed wyjściem z domu, może doprowadzić nas do problemu pęcherza nadreaktywnego. Także choroby, których nie kojarzymy z urologią – mówi w rozmowie z portalem Pacjenci.pl Klaudia Jeziorowska-Cygan*, fizjoterapeutka uroginekologiczna z Centrum Medycznego SafiMed.Masz ciągle parcie na pęcherz, w stresie robisz siku często, ale mikro porcjami? A może masz nawet problem z nietrzymaniem moczu? Nie wstydź się i jak najszybciej idź do specjalisty. Dlaczego? Tłumaczy fizjoterapeutka Klaudia Jeziorowska-Cygan, certyfikowana terapeutka uroginekologiczna Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego. 
Czytaj dalej
Operacje miejsc intymnych. Czy warto je robić?
Waginoplastyka, ginekolog, operacja, zabieg
To przestały być zabiegi dla bogatych i próżnych. Robią je też ekspedientki i młodzi mężczyźni zarabiający średnią krajową. Przez kompleksy Polacy poprawiają usta, nosy, ale i narządy intymne. Jednak wielu osobom te zabiegi ratują zdrowie i psychikę.Magdalena Kuszewska, fot. Bartosz Pussak Photography dla Wydawnictwo FILIA/w tle: PeopleImages.com - Yuri A/Shutterstock.com– Kobiety zmieniają kształty swoich wagin, mężczyźni penisów, choć według lekarzy i wszelkich norm wszystko jest z nimi w porządku – mówi Magdalena Kuszewska, autorka książki „Gładko. O polskim wstydzie, obsesji młodości i intymnych operacjach plastycznych” w podcaście Pacjenci.pl „Zdrowo przegadane” na YouTube.Niektórzy wzorują się na filmach dla dorosłych, bo nie wiedzą, że to jak wyglądają aktorzy i ich miejsca intymne na ekranie jest dziełem makijażu, obiektywu i filtrów. Innych w kompleksy wpędzają toksyczni partnerzy czy partnerki –  jedno niefortunne zdanie usłyszane w trakcie pierwszych doświadczeń potrafi zrujnować poczucie wartości w sferze seksualnej na całe lata.
Czytaj dalej
Polecane