Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Widzisz w ten sposób? Kardiolog: To może być jeden z objawów udaru
Daria  Siemion
Daria Siemion 23.05.2024 15:49

Widzisz w ten sposób? Kardiolog: To może być jeden z objawów udaru

W kółku lekarz, w tle niedowidząca kobieta
Fot. Ewa Uścińska, Canva / Getty Images

Udar to stan zagrożenia życia, w którym na skutek zaburzenia krążenia, umiera część mózgu. Jest to trzecia co do częstości przyczyna śmierci i najczęstsza przyczyna niepełnosprawności osób dorosłych. 

Aby skutki udaru były jak najmniej dotkliwe, ważne jest to, aby go szybko rozpoznać. Nie jest to łatwe, ponieważ objawy udaru bywają nietypowe. Jednym z nich są zaburzenia narządu wzroku. Jak widzi osoba mająca udar?

Zaburzenia widzenia jako oznaki udaru

Jeżeli udar uszkadza obszar mózgu odpowiedzialny za narząd wzroku, może dojść do zaburzeń przetwarzania obrazu. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy obumiera płat potyliczny lub kora wzrokowa.

– Dość częstym objawem udaru mózgu są zaburzenia widzenia, przejawiające się jako ubytki pola widzenia – wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Ewa Uścińska, kardiolog.

Ekspertka dodaje, że upośledzenie wzroku może być nie tylko objawem udaru, ale również jego skutkiem. Problemy ze wzrokiem po udarze zgłasza od 8 do 67 proc. chorych. Nie wszystkim pacjentom udaje się widzieć, jak dawniej.

Oko
Ubytki pola widzenia mogą być objawem udaru Fot. Shutterstock / Blackday
Jak objawia się udar prawej i lewej półkuli mózgu? Czym się od siebie różnią? Lekarz alarmuje: Na tych tłuszczach nigdy niczego nie smaż. Ryzykujesz udar albo zawał

Afazja, niedowład kończyn – inne objawy udaru

– Podstawowym objawem udaru jest niedowład jakiejś części ciała. Obejmuje on zazwyczaj jedną stronę ciała np. lewą rękę i lewą nogę lub prawą rękę i prawą nogę – tłumaczy dr n. med. Ewa Uścińska.

I dodaje: – Bardzo częstym objawem, widocznym na pierwszy rzut oka, jest opadanie kącika ust oraz wygładzenie zmarszczek po jednej stronie twarzy (lewej bądź prawej) - to jest również wynik niedowładu mięśni twarzy. 

Lekarka zwraca uwagę, że niedowładem mogą towarzyszyć zaburzenia czucia, np. np. drętwienie ręki, nogi bądź twarzy. W skrajnych przypadkach może nastąpić nawet całkowity brak czucia.

Kolejnym częstym objawem udaru są zaburzenia mowy. Chorzy mogą bełkotać, mówić nieskładnie, albo cierpieć na afazję, czyli stan, w którym nie są w stanie formułować wyrazów czy zdań.

– Osoba z afazją przypomina kogoś, kto nie zna naszego języka - nie rozumie, co do niej mówimy i nie potrafi nazwać podstawowych przedmiotów czy czynności – tłumaczy kardiolog.

Nietypowe symptomy udaru – na to uważaj!

Nasza rozmówczyni apeluje, żeby uważać na mniej specyficzne symptomy udaru, takie jak ból głowy, nudności czy wymioty. – Są one zazwyczaj wyrazem wzrostu ciśnienia śródczaszkowego i są bardziej typowe dla udaru krwotocznego – mówi. 

– Bardzo groźnymi i źle rokującymi objawami są zaburzenia świadomości, a w skrajnych przypadkach utrzymujący się brak przytomności – przestrzega ekspertka, dodając, że w razie udary istotny jest czas. Im szybciej chory otrzyma pomoc, tym lepiej.

Zobacz też:

Udar mózgu można rozpoznać nawet kilka dni wcześniej. To objawy przepowiadające

16-latka z Wrocławia miała udar. Lekarze cudem uratowali jej życie

Poranny udar mózgu zaczyna się w nocy. Jak go rozpoznać, by nie było za późno na pomoc?

Polecane