Objawy choroby Alzheimera zauważysz na stopach. Utrudnią normalne życie
Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową mózgu, której objawami są postępujące zaburzenia pamięci oraz zachowania, które z czasem całkowicie uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Niewiele osób wie, że objawy tej choroby można zauważyć na…stopach. Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić? Sprawdźmy.
Choroba Alzheimera dotyka wiele osób. Z danych opublikowanych w 2021 roku wynikało, że chorowało na nią od 15 do 21 milionów ludzi, a w Polsce ta liczba przekraczała próg 350 tysięcy. Po wliczeniu dodatkowych form otępienia, w Polsce może być ponad pół miliona chorych.
Objawy choroby Alzhaimera na stopach
Badanie opublikowane w czasopiśmie „International Journal of Environmental Research and Public Healh” wskazują, że pierwsze objawy choroby Alzheimera można zauważyć na stopach. Nie powinniśmy ich bagatelizować, a natychmiast skonsultować się z lekarzem. Niepokojące powinny być dla nas pojawiające się na stopach pęcherze, odciski i modzele, pęknięcia oraz wrastające paznokcie palucha oraz infekcje, takie jak grzybica i haluksy.
Zmiany na stopach mogą powodować ból i utrudniać chodzenie
Wskutek Alzheimera dochodzi do zmian dotyczących nerwów obwodowych. Objawy, które mogą się pojawić, to mrowienie, drętwienie, piekący ból lub zaburzenia czucia w stopach. Konsekwencją uszkodzenia nerwów ruchowych jest osłabienie, a następnie zanik mięśni . Zmiany pojawiające się na skórze stóp również utrudniają chodzenie.
Podobny wpływ ma ubytek tkanki łącznej oraz ochronnych komórek tłuszczowych znajdujących się pod skórą na stopach. Stają się one bardziej płaskie i narażone na urazy. Zmienia się więc sposób chodzenia – kroki są mniejsze. Wszystko ze względu na większe ryzyko upadku.
Choroba Alzheimera – objawy
Pozostałe objawy choroby Alzheimera to:
- zaniki pamięci,
- kłopoty ze znajdowaniem rzeczy,
- odkładanie rzeczy w niewłaściwe, często nietypowe miejsca,
- trudności w wykonywaniu dobrze znanych czynności,
- trudności w odnajdywaniu słów lub ograniczenia w rozumieniu mowy,
- dezorientacja w czasie i miejscu,
- gorsza zdolność oceny sytuacji,
- trudności z koncentracją i podejmowaniem prostych decyzji,
- drażliwość, obojętność, apatia,
- zaburzenia w poruszaniu się i postawie ciała,
- wycofanie się z życia społecznego i zawodowego.
Zobacz też:
Twój nos wygląda w ten sposób? Lekarz ostrzega, że to może być objaw nowotworu
Kostek rosołowych używa co drugi Polak. Ryzykuje tyloma chorobami, że głowa mała
Ciągle się drapiesz i masz suchą skórę? Biegnij do lekarza. To może być objaw poważnej choroby