Włosy na palcach stóp wydają się czymś normalnym w przypadku mężczyzn, jednak jeśli występują u kobiet – mogą stać się powodem do zmartwień i obaw, czy wszystko jest w porządku. Owłosione palce u stóp, zabawnie porównywane do stóp Hobbitów, nie są jednak rzadkością i w większości przypadków są raczej kwestią estetyczną niż medyczną. Jednak nie zawsze. Nagłe pojawienie się włosów na palcach stóp, zwłaszcza w przypadku kobiet, może sugerować zaburzenia hormonalne, takie jak problemy z nadnerczami lub jajnikami, które warto skonsultować z lekarzem. Choć jest też dobra wiadomość.
Część osób, zwłaszcza tych aktywnych fizycznie, może zauważyć na swoich stopach niewielkie guzki. Zazwyczaj są one bezbolesne i nie budzą większych obaw. Bywa jednak, że powodują dyskomfort, a nawet ból, co rodzi pytanie, czy należy udać się do lekarza.Co to takiego? To guzki piezogeniczne – dość powszechne zjawisko, które często pozostaje bagatelizowane. Warto jednak wiedzieć, czym dokładnie są, z czego wynikają i w jakich przypadkach wymagają leczenia.
Marta Sadkowska z Pacjenci.pl przeprowadziła rozmowę z Anną Kielak, fizjoterapeutką, która jest specjalistką od stóp. Okazuje się, że nasze stopy, mogą „powiedzieć” nam więcej, niż mogłoby się wydawać. Te schorzenia zauważymy na stopach.
Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową mózgu, której objawami są postępujące zaburzenia pamięci oraz zachowania, które z czasem całkowicie uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Niewiele osób wie, że objawy tej choroby można zauważyć na…stopach. Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić? Sprawdźmy.Choroba Alzheimera dotyka wiele osób. Z danych opublikowanych w 2021 roku wynikało, że chorowało na nią od 15 do 21 milionów ludzi, a w Polsce ta liczba przekraczała próg 350 tysięcy. Po wliczeniu dodatkowych form otępienia, w Polsce może być ponad pół miliona chorych.
Pasta do zębów na stopy - tak czy nie? Jak wygładzić popękane pięty w ekspresowym tempie? Jest to możliwe, ale najpierw trzeba zdać sobie sprawę z tego, że popękane pięty nie biorą się znikąd i wbrew pozorom dużo mówią o kondycji całego organizmu.
Przykry zapach stóp to uciążliwy problem, z którym można sobie łatwo poradzić domowymi sposobami. Problem może wynikać między innymi z braku higieny, nadpotliwości stóp, infekcji grzybiczych czy innych schorzeń, a więc spektrum jest bardzo szerokie. Jak uporać się z brzydkim zapachem stóp szybko?
Pierwsze objawy pojawiają się właśnie na paluchach - palce u stóp są zaczerwienione, obrzęknięte i bolesne. Jeśli obserwujesz u siebie te objawy, to znak, że możesz cierpieć na dnę moczanową. Należy skonsultować się z lekarzem, aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i deformacjom!