Pacjenci.pl Choroby Odra nie odpuszcza. Niemal 12-krotny wzrost liczby przypadków zachorowań
Fot. Shutterstock/Hit Stop Media

Odra nie odpuszcza. Niemal 12-krotny wzrost liczby przypadków zachorowań

17 maja 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Krztusiec i odra to nazwy chorób, które w ostatnim czasie odmienialiśmy przez wszystkie przypadki. Media nieustająco informowały o wzroście zachorowań na krztusiec, zarówno w Polsce, jak i Czechach czy Wielkiej Brytanii.

Nie odpuszcza też druga choroba - czyli odra. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o liczbie zachorowań. Sytuacja nie jest najlepsza.

Wzrost zachorowań na odrę

Rośnie zachorowalność na odrę. Do końca kwietnia tego roku główny Inspektorat Sanitarny zarejestrował 128 przypadków, podczas gdy w tym samym czasie rok temu było ich 11 . Obecnie mówi się o 12-kerotnym wzroście zachorowań. A liczba dalej narasta. Według GIS najwięcej zachorowań było w grupie dzieci w wieku 5-9 lat (18,5 proc) oraz grupie dorosłych w wieku 40-49 lat (13,4 proc).

Największe ogniska tej choroby pojawiły się w Warszawie. Tam udało się powiązać ze sobą  21 przypadków na odrę. W innym większym mieście - Wrocławiu również pojawiło się duże ognisko choroby (16 osób chorych) . Zaledwie w tydzień liczba zachorowań wzrosła o 36 do 128 - według danych z 30 kwietnia.

Odra  nie ustępuje
Fot. Shuttestock/ Gorodenkoff
Zajadasz stres? Spróbuj „oszukać” mózg
Pilne wycofanie mąki ze sprzedaży. GIS wydał ostrzeżenie

Choroba może mieć poważne konsekwencje

Lekarze podkreślają, że z odrą nie ma żartów. Choroba jest groźna i może prowadzić do zapalenia mózgu , powikłań nieuleczalnych, jeśli dojdzie do zajęcia układu nerwowego. Dodajmy, że wirus odry cechuje się szybką transmisją, a zarazić się można drogą kropelkową, na skutek przebywania w otoczeniu chorego, ale też kichaniem czy kaszlem.

Pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero po upływie 10 lub 12 dni od kontaktu z wirusem. Chorzy skarżą się na takie dolegliwości, jak m.in. gorączka, katar czy zapalenie spojówek.

Nie ma wypracowanych proce

Jak się okazuje, nie ma wypracowanych procedur dotyczących szczepienia poekspozycyjnego przeciw odrze.

“ Państwowi inspektorzy sanitarni nie mają uprawnień do wskazywania placówki, w której ma być przeprowadzone szczepienie poekspozycyjne wykonywane w trybie indywidualnym” - stwierdza Szymon Cienki, rzecznik prasowy w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

Z kolei szczepionka skojarzona przeciw śwince, odrze czy różyczce jest dostępna w każdej przychodni POZ. Dlatego szczepienie przeciwko odrze jest obowiązkowym u małych dzieci i bardzo często wykonywanym. Z kolei szczepienie poekspozycyjne, czyli wykonywane po narażeniu na czynnik zakaźny lub po kontakcie z osobą, która zaraża, jest szczepieniem zalecanym, czyli dobrowolnym. Może zostać wykonane na podstawie umowy z NFZ w tych podmiotach, które posiadają personel uprawniony do wykonywania szczepień i dysponują szczepionką MMR.

W praktyce oznacza to przede wszystkim POZ, w którym pacjent złożył deklarację wyboru lekarza pierwszego kontaktu - tłumaczy Szymon Cienki, rzecznik prasowy w GIS.

Czytaj też:

Odra – przyczyny, objawy, leczenie.

Choroba wieńcowa - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Prof. Wioletta Pietruszewska: Zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego to coraz częstsza przyczyna nowotworów głowy i szyi

Częste wzdęcia, brzuch jak balon? To może być jedna z tych chorób
Złe wieści o stanie Zbigniewa Ziobry. "Sytuacja nie jest najlepsza"
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko