Częste wzdęcia, brzuch jak balon? To może być jedna z tych chorób
Wzdęcia, czyli uczucie wypełnienia jelit gazem, mogą pojawiać się z błahych przyczyn: przez połknięcie powietrza, zmianę diety. Zdarza się jednak, że odpowiadają za nie poważne choroby, włącznie z rakiem.
Czym są wzdęcia?
Wzdęcia to objaw chorobowy, który można zdefiniować jako uczucie wypełnienia jelit gazami. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości dotyczących układu trawienia. Szacuje się, że ze wzdęciami zmaga się nawet 30 proc. dorosłych.
W 80 proc. przypadków wzdęć stwierdza się zwiększenie obwodu brzucha.
Objawy wzdęć:
- ból brzucha,
- zwiększenie obwodu brzucha,
- gazy o nieprzyjemnym zapachu,
- niekiedy biegunka,
- niekiedy parcie na stolec.
Uczucie wzdęcia jest subiektywne i nie zawsze wiąże się ze zwiększeniem ilości gazów, zmianą diety czy połknięciem powietrza. Zdarza się, że pierwotną przyczyną dolegliwością nie są gazy, tylko zaburzenia czynności motorycznej jelit.
Zgaga i refluks to nie to samo. Gastroenterolog wskazuje, czym się różnią Cierpisz na bóle brzucha i wzdęcia? Napar z tej rośliny przyniesie szybką ulgęJakie choroby powodują wzdęcia?
U młodych osób wzdęcia mogą wiązać się z wieloma chorobami, m.in. z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna. U starszych częściej odpowiada za nie rak jelita grubego i wrzody.
Chorobowe przyczyny wzdęć brzucha:
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- zespół jelita drażliwego,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- hiperstymulacja jajników (OHSS),
- celiakia,
- nietolerancja laktozy,
- lamblioza,
- marskość wątroby,
- rak jelita grubego.
Inne przyczyny wzdęć brzucha
W wielu przypadkach wzdęcia nie wiążą się z żadną chorob. Bardzo często odpowiadają za nie pokarmy powodujące gazy, jak np. rośliny strączkowe, kapusta. Gazom sprzyja też zbyt szybkie spożywanie pokarmów, jedzenie w biegu, stresie, połykanie powietrza.
Do zwiększenia ilości gazów może przyczynić się również spożywanie dużej ilości błonnika (co jest częste np. na diecie wegetariańskiej) lub nietolerancje pokarmowe, np. sorbitolu, glutenu bądź laktozy.
Kiedy do lekarza ze wzdęciami?
Jeżeli wzdęcia są częste i dokuczliwe, warto skonsultować się z lekarzem. Może to być lekarz rodzinny lub – jeśli jest taka możliwość – gastrolog. Możliwe, że zaleci on zmianę diety i wykonanie podstawowych badań, by wykluczyć poważne choroby.
Zobacz też:
Cierpisz na bóle brzucha i wzdęcia? Napar z tej rośliny przyniesie szybką ulgę
Te małe ziarenka to naturalny lek na wzdęcia i niestrawność. Warto mieć je w kuchni
Gdy pojawiają się wzdęcia, nie idź do lekarza! Najpierw zrób to