Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Pilne wycofanie mąki ze sprzedaży. GIS wydał ostrzeżenie
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 16.05.2024 12:54

Pilne wycofanie mąki ze sprzedaży. GIS wydał ostrzeżenie

mąka
fot: East News / Arkadiusz Ziolek

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące mąki. W produkcie stwierdzono obecność składnika, który nie powinien się tam znaleźć. Dla niektórych konsumentów może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. 
 

Ostrzeżenie GIS dotyczące mąki

GIS wydał ostrzeżenie dotyczące mąki z ciecierzycy. W jednej partii produktu wykryto białko soi, które u niektórych osób może wywołać reakcję alergiczną. 

Taka sytuacja jest niedopuszczalna, ponieważ na etykiecie nie została umieszczona odpowiednia informacja dotycząca obecności wskazanego składnika alergennego.

Jak czytamy na stronie gov.pl:

„W produkcie zbadanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność białka soi. Na etykiecie produktu nie umieszczono odpowiedniej informacji dotyczącej obecności tego składnika alergennego. Spożycie produktu przez osoby z alergią na białka soi może wywołać u nich reakcję alergiczną.”

mąka
Fot. Canva / Getty Images
Szparagi to bogate w witaminy warzywo. Jak je gotować, by straciły jak najmniej wartości? Na dolegliwości układu pokarmowego i suchy kaszel. Właściwości siemienia lnianego

Szczegóły dotyczące produktu

Główny Inspektorat Sanitarny zalecił, aby osoby z alergią na białko soi nie spożywały wskazanej w komunikacie partii mąki. Szczegóły dotyczące produktu: 

Produkt: Witpak. Mąka z ciecierzycy chickpeas flour, 500 g

Numer partii: 347/01/24

Data minimalnej trwałości: 12.2024

Producent: Witpak Sp. z o.o. Sp.k. , ul. Chałubińskiego 13, 25-619 Kielce

Produkt wycofany z rynku

Firma Witpak Sp. z o.o. Sp.k. podjęła natychmiastowe działania, aby wycofać wadliwą partię produktu ze sprzedaży, a cały proces jest monitorowany przez organ urzędowej kontroli żywności.

Jak poinformował GIS: “firma Witpak Sp. z o.o. Sp.k. niezwłocznie podjęła działania, by wycofać ww. partię produktu ze sprzedaży. Organ urzędowej kontroli żywności współpracuje z podmiotem, prowadzi postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie i monitoruje proces wycofania ww. produktu z obrotu.”

Przeczytaj też:

GIF wycofał lek hormonalny z obrotu. “Ryzyko dla zdrowia i życia”

Te osoby muszą zwrócić "trzynastkę". Ważny komunikat ZUS

Bon energetyczny 2024. Od kiedy wnioski? Można zyskać nawet 1200 zł

Źródło: gov.pl

Aktorka „Klanu”: „Modliłam się, żeby zobaczyć córkę”
Aldona Orman, tętniak mózgu, choroba, operacja, "Klan"
Aldona Orman
Traciłam wzrok, mowę, nie mogłam się ruszać. Karetka wiozła mnie z planu zdjęciowego do szpitala, a ja nie miała pojęcia, że pękł mi tętniak w mózgu. Jeden z czterech – wspomina Aldona Orman, aktorka. Dziś czeka na decyzję lekarzy, czy będzie potrzebna kolejna operacja.Tego dnia czuła się źle, w trakcie gry cały czas leciały jej łzy z prawego oka. Jak tylko skończyła grać swoją scenę, zamiast pójść do samochodu i wrócić do domu, poszła do operatorów, by zerknąć jeszcze na monitory, sprawdzić, jak wyszły zdjęcia z jej udziałem, czy może nie trzeba czegoś powtórzyć. I właśnie to prawdopodobnie uratowało Aldonie Orman życie. Zaczęła tracić przytomność, wzrok i nie mogła mówić, tylko coś niewyraźnie mamrotała. Nie dałaby rady sama wezwać karetki. – „Przyjeżdżajcie szybko, bo to chyba zawał albo coś gorszego!" – kierownik planu Krzysiu Puchała zadzwonił po karetkę. O tym wszystkim ludzie z ekipy opowiedzieli mi już później, gdy byłam po operacji i doszłam do siebie, bo niewiele z tamtych chwil pamiętałam – wspomina Aldona Orman. Zdjęcia były kręcone w wytwórni filmów na ul. Chełmskiej w Warszawie, bardzo blisko jest szpital – na ul. Stępińskiej. Karetka była w pięć minut.
Czytaj dalej
Mówi się o nich "latające kleszcze". Czy są niebezpieczne dla człowieka?
Strzyżaki, latające kleszcze
Te owady przenoszą wiele bakterii
Nie tylko kleszcze uaktywniają się w okresie letnim, bywając niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz zdrowia naszych pupilów. Strzyżaki sarnie, czyli tzw. “latające kleszcze”, mimo że nie powodują boreliozy, potrafią być uciążliwe, atakując człowieka całymi chmarami. Również ślad po ich ukąszeniu może być bolesny. Jak rozpoznać te owady i jak się przed nimi ochronić?
Czytaj dalej
Polecane