Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Odszkodowania dla pacjentów po szczepionce przeciw COVID-19. Wciąż możesz złożyć wniosek
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 24.11.2023 08:19

Odszkodowania dla pacjentów po szczepionce przeciw COVID-19. Wciąż możesz złożyć wniosek

odszkodowania po szczepionce przeciw covid
canva.com

To już oficjalnie potwierdzone: szczepionka Vaxzevria, znana jako AstraZenecea niesie ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Osoby, które po szczepieniu były z tego powodu hospitalizowane, a dotychczas nie złożyły wniosku do Rzecznika Praw Pacjenta, wciąż mogą to uczynić do 21 września 2024 r.

Rzecznik Praw Pacjenta z urzędu wznawia sprawy, w których dotąd pacjenci nie mogli ubiegać się o odszkodowania. Chodzi o działania niepożądane po szczepieniu przeciw COVID-19. Producent preparatu przyznał, że choroba żylna zakrzepowo-zatorowa to jedno z powikłań, jakie może wywołać szczepienie. 

W 2022 roku i pierwszej połowie 2023 roku Rzecznik Praw Pacjenta wydał 223 decyzje przyznające ogółem 4,5 mln zł odszkodowań dotyczących wykonanych szczepień przeciw COVID-19. Od początku 2023 roku Fundusz obejmuje także szczepienia obowiązkowe.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa skutkiem ubocznym szczepionki AstraZenecea

Rzecznik Praw Pacjenta wznawia z urzędu postępowanie w sprawie odszkodowań dotyczących szczepionek przeciw COVID-19 ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Wcześniej nie miał możliwości ich przyznania, jednak sytuacja się zmieniła. Zostało bowiem potwierdzone, że szczepionka Vaxzevria, znana jako AstraZenecea niesie ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. 

Osoby, u których po zaszczepieniu przeciw COVID-19 preparatem Vaxzevria / AstraZenecea wystąpiła żylna choroba zakrzepowo-zatorowa mogą złożyć do Rzecznika Praw Pacjenta wniosek o odszkodowanie ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Pacjenci mają na to czas do 21 września 2024 r.

– Zachęcamy wszystkich, którzy po szczepieniu szczepionką Vaxzevria / AstraZeneca doznali żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, co skutkowało pobytem w szpitalu przez co najmniej 14 dni, by złożyli do nas wniosek o przyznanie odszkodowania – apeluje Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec (RPP).

Projekt bez nazwy - 2023-11-23T115903.270.png

Pfizer pozywa Polskę za szczepionki i żąda 6 miliardów złotych. Katarzyna Sójka komentuje Rewolucja na SOR-ach i w przychodniach NFZ. Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą duże zmiany

Odszkodowanie za żylną chorobę zakrzepowo-zatorową po szczepionce

Jak czytamy na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta, podstawowym warunkiem przyznania świadczenia pieniężnego jest to, że po podaniu szczepionki wystąpiło jedno z działań niepożądanych wymienionych w tzw. Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Mowa o odczynach poszczepiennych zaobserwowanych podczas badań klinicznych oraz o tych, co do których związek przyczynowy z podawaną szczepionką potwierdzono już po zarejestrowaniu preparatu.

Lista działań niepożądanych jest stale uzupełniana, gdyż bezpieczeństwo szczepionek jest na bieżąco monitorowane w poszczególnych krajach, a następnie oceniane przez Europejską Agencję Leków. W uzasadnionych przypadkach następuje aktualizacja danych o szczepionkach, co właśnie zostało uczynione w sprawie preparatu AstraZenecea. Do listy działań niepożądanych wspomnianej szczepionki dodano żylną chorobę zakrzepowo-zatorową.

W związku z tym Rzecznik Praw Pacjenta wznawia z urzędu postępowanie w sprawie odszkodowań ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.

- W razie pozytywnej oceny, wydane wcześniej decyzje zostaną zmienione, a pacjentom wypłacone zostaną świadczenia ustalone zgodnie z obowiązującymi przepisami – informuje Rzecznik Praw Pacjenta.

Pacjenci, którzy doznali powikłań poszczepiennych uwzględnionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego, mogą złożyć do Rzecznika wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego w ciągu roku od daty tej aktualizacji. W przypadku szczepionki AstraZenecea termin na złożenie wniosku upłynie 21 września 2024 r. 

Odszkodowanie za powikłania poszczepienne po preparacie Johnson&Johnson

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina też, że osoby, które po szczepieniu preparatem Jcovden (Janssen/Johnson&Johnson), trafiły do szpitala z powodu zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia, wciąż mogą złożyć do Rzecznika wniosek o świadczenie kompensacyjne w terminie do 4 lipca 2024 roku.

źródło: prawo.pl

Adwokat Joanna Wielgolawska-Pilas, specjalistka prawa medycznego o decyzji Rzecznika Praw Pacjenta
Adwokat Joanna Wielgolawska-Pilas jest specjalistką z zakresu prawa medycznego
Decyzja Rzecznika Praw Pacjenta o wznowieniu postępowań, których postawą było wystąpienie działania niepożądanego w postaci żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po przyjęciu szczepionki AstraZeneca jest bardzo słuszna i w pełni uzasadniona – mówi adwokat Joanna Wielgolawska-Pilas dla portalu Pacjenci.pl. Sama miała klienta, który był hospitalizowany 80 dni i przeszedł kilka operacji ratujących życie.- Należy podkreślić, że także pacjenci, którzy do tej pory nie złożyli wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego, mogą się o nie teraz ubiegać. Warunkiem jest hospitalizacja obejmująca okres co najmniej 14 dni jako skutek żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po przyjęciu szczepionki. To bardzo pozytywne, że Rzecznik nagłaśnia tę możliwość oraz zachęca do zgłaszania wniosków – mówi adwokat Joanna Wielgolawska-Pilas, specjalistka z zakresu prawa medycznego,  Wiceprzewodnicząca Sekcji Prawa Medycznego i Farmaceutycznego Okręgowej Rady Adwokackiej, członek PEOPIL (Pan–European Association of Personal Injury  Lawyers) międzynarodowej organizacji prawników specjalizujących się sprawach dotyczących uszkodzeń ciała i rozstroju zdrowia.Dodaje, że tej sytuacji bardzo istotne są teraz dwie kwestie.
Czytaj dalej
Jakie jest ryzyko wystąpienia udaru mózgu po szczepieniu przeciw Covid-19? Zapytaliśmy specjalistę
covid
Szczepionki przeciw Covid-19 od początku swojego istnienia wywołały mnóstwo kontrowersji, mając zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wiele wątpliwości i strachu wzbudziły informacje o tym, że jednym z powikłań poszczepiennych jest udar mózgu. Czy mamy powody do obaw? Zapytaliśmy specjalistę kardiolog dr n. med. Ewę Uścińską.
Czytaj dalej