Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Rewolucja na SOR-ach i w przychodniach NFZ. Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą duże zmiany
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.11.2023 16:15

Rewolucja na SOR-ach i w przychodniach NFZ. Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą duże zmiany

None
shutterstock

Od 1 stycznia 2024 r. zmieni się sposób funkcjonowania szpitali. Nie bez powodu zmiany te określane są mianem rewolucyjnych. Pacjenci nie będą już musieli czekać godzinami na konsultację ze specjalistą. SOR-y zaczną działać w nowy sposób.

Zmiany w regułach działania SOR-ów

Od 1 stycznia 2024 zostaną wdrożone nowe zasady na SOR-ach. Ich celem jest rozwiązanie problemu długich kolejek i wielogodzinnego oczekiwania na pomoc. Pacjent, który trafi na SOR i zostanie zakwalifikowany jako przypadek stabilny, skierowany zostanie z SOR-u do POZ, w tym i do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. 

Jeśli pacjent nie będzie wymagał konsultacji na SOR-ze, będzie mógł od razu udać się do poradni POZ lub NiŚOZ, bez konieczności czekania na lekarza dyżurnego SOR.

Do końca tego roku przy każdym SOR-ze ma funkcjonować punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Czy cukrzyca jest odwracalna? Tak, ale tylko pod pewnym warunkiem 8 produktów na obniżenie cholesterolu. Koniecznie włącz je do diety!

Czym jest triaż?

Triaż jest to segregacja medyczna pacjentów. Prowadzi ją triażysta, który ocenia w jakim stanie zdrowia jest pacjent i do jakiego specjalisty powinien się udać. Triażysta ocenia pacjentów jednym z niżej wymienionych kolorów.

  • kolor czerwony – są to pacjenci w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, których trzeba przyjąć jak najszybciej.
  • kolor żółty – są to przypadki pilne, które także trzeba przyjąć szybko.
  • kolor niebieski lub zielony – są to pacjenci, którzy nie doświadczają stanu zagrożenia życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Funkcję triażysty rzadko kiedy pełni lekarz – obowiązek ten może pełnić ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu ratownictwa medycznego. Niektórzy medycy obawiają się, że nowy sposób przekierowania pacjentów stabilnych, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, może spowodować, że triażysta błędnie oceni dany przypadek. Do końca 2023 r. pacjenci po triażu trafiać będą do lekarza dyżurującego na SOR-ze. 

Dlaczego na SOR-ach będą zmiany?

Autorzy nowelizacji uważają, że zmiana pozwoli zaoszczędzić czas nie tylko pacjentom, ale i lekarzom. Wcześniej pacjenci w stanie stabilnym zmuszeni był do wielogodzinnego czekania na SOR, jeśli oprócz nich zgłaszały się także osoby bardziej poszkodowane.

Jeśli chcesz napisać do redakcji portalu Pacjenci.pl, podajemy kontakt: [email protected]

STOP stygmatyzacji dorosłych z ADHD [KOMENTARZ]
ADHD
Łykają je jak „cukierki", lub kruszą i „wciągają nosem"– tak przedstawia dorosłych z ADHD tekst w „Gazecie Wyborczej”. Wierzę, że napisany w dobrej wierze, niestety powiela krzywdzące stereotypy. Przyczynia się do postrzegania tych, którzy przyjmują leki, jako bezrefleksyjnych bohaterów “Wilka z Wall Street”. „Lek na ADHD brany jak cukierki. "Euforia była coraz słabsza, zaczęłam brać więcej, potem rozkruszać i wciągać" – to tytuł tekstu, jaki ukazał się w sobotę 9 grudnia 2023 roku w „Gazecie Wyborczej”. Co o nim myślę? Wystarczająco długo żyję i pracuję, by zdążyć zobaczyć wielu uzależnionych ludzi. Ale nie od leków na ADHD, a od alkoholu, papierosów, seksu i dragów i to właśnie dlatego, że choć mieli ADHD, to niezdiagnozowane. I radzili sobie z tym tak, jak mogli - znieczulając się czym popadnie. W dodatku wielu z nich miało błędną diagnozę - zamiast ADHD, które faktycznie mieli, słyszeli, że mają coś zupełnie innego - i latami leczyli się na depresje, chorobę afektywno-dwubiegunową, bordeerline i wiele innych rzeczy. Dostając leki, które nie działały, bo nie mogły, a często jeszcze pogarszały sprawę. 
Czytaj dalej
Zabija w Polsce głównie emerytów. A młodych, jeśli robią jeden błąd
grypa
Choruje sześć milionów Polaków rocznie. Boimy się raka i udarów, a powikłania po grypie mogą doprowadzić do zawału i śmierci nawet młode osoby. Jakie są pierwsze objawy, jak się chronić przed grypą i co robić, gdy już zachorujemy, by nie doprowadzić do groźnych powikłań, np. zapalenia mięśnia sercowego?Co roku grypa i jej powikłania doprowadzają do śmierci około sześciu tysięcy polskich seniorów. Jeśli chodzi o młode osoby, przydarza się to najczęściej tym, którzy grypy nie “wyleżą”, tylko nie chcą brać zwolnienia lekarskiego wychodzą w infekcją z domu i jadą do pracy. Dane za ostatni sezon grypowy podał Narodowy Instytut Zdrowia i Higieny – Państwowego Zakładu Higieny. A Ministerstwo Zdrowia na stronie Pacjent.gov.pl właśnie opublikowało podpowiedzi, jak się uchronić przed grypą. I nie, nie chodzi tylko o szczepienia. 
Czytaj dalej
Polecane