Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Rewolucja na SOR-ach i w POZ. Od 1 stycznia wchodzą wielkie zmiany
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.11.2023 16:15

Rewolucja na SOR-ach i w POZ. Od 1 stycznia wchodzą wielkie zmiany

None
shutterstock

Od 1 stycznia 2024 r. zmieni się sposób funkcjonowania szpitali. Nie bez powodu zmiany te określane są mianem rewolucyjnych. Pacjenci nie będą już musieli czekać godzinami na konsultację ze specjalistą. SOR-y zaczną działać w nowy sposób.

Zmiany w regułach działania SOR-ów

Od 1 stycznia 2024 zostaną wdrożone nowe zasady na SOR-ach. Ich celem jest rozwiązanie problemu długich kolejek i wielogodzinnego oczekiwania na pomoc. Pacjent, który trafi na SOR i zostanie zakwalifikowany jako przypadek stabilny, skierowany zostanie z SOR-u do POZ, w tym i do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. 

Jeśli pacjent nie będzie wymagał konsultacji na SOR-ze, będzie mógł od razu udać się do poradni POZ lub NiŚOZ, bez konieczności czekania na lekarza dyżurnego SOR.

Do końca tego roku przy każdym SOR-ze ma funkcjonować punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Projekt bez nazwy - 2023-11-19T150816.674.png

Zmiany w rejestracji do przychodni. Nie musisz już nosić w portfelu dowodu osobistego Najnowocześniejszy mikroskop w Europie trafił do Polski. Pacjenci w tym mieście mają szczęście

Czym jest triaż?

Triaż jest to segregacja medyczna pacjentów. Prowadzi ją triażysta, który ocenia w jakim stanie zdrowia jest pacjent i do jakiego specjalisty powinien się udać. Triażysta ocenia pacjentów jednym z niżej wymienionych kolorów.

  • kolor czerwony – są to pacjenci w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, których trzeba przyjąć jak najszybciej.
  • kolor żółty – są to przypadki pilne, które także trzeba przyjąć szybko.
  • kolor niebieski lub zielony – są to pacjenci, którzy nie doświadczają stanu zagrożenia życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Funkcję triażysty rzadko kiedy pełni lekarz – obowiązek ten może pełnić ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu ratownictwa medycznego. Niektórzy medycy obawiają się, że nowy sposób przekierowania pacjentów stabilnych, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, może spowodować, że triażysta błędnie oceni dany przypadek. Do końca 2023 r. pacjenci po triażu trafiać będą do lekarza dyżurującego na SOR-ze. 

Dlaczego na SOR-ach będą zmiany?

Autorzy nowelizacji uważają, że zmiana pozwoli zaoszczędzić czas nie tylko pacjentom, ale i lekarzom. Wcześniej pacjenci w stanie stabilnym zmuszeni był do wielogodzinnego czekania na SOR, jeśli oprócz nich zgłaszały się także osoby bardziej poszkodowane.

Niefortunny post Edyty Herbuś. Pielęgniarki były oburzone, a potem razem z aktorką nagłośniły ważny problem [KOMENTARZ]
Herbuś pielęgniarki
Wyzywające pozy i pielęgniarski uniform – te zdjęcia z sobą w roli głównej wrzuciła na Instagram Edyta Herbuś. - Powielając bezrefleksyjnie stereotyp wyrządzamy krzywdę wszystkim pielęgniarkom i pacjentom. Bardzo często pielęgniarki spotykają się z problemem seksualizacji naszego zawodu – mówi mgr Anna Woda, pielęgniarka, członkini Fundacji Polki w medycynie, dla portalu Pacjenci.pl. Pielęgniarki, choć poczuły się dotknięte postem, przyjęły przeprosiny Edyty Herbuś i propozycję zorganizowania wspólnego live, pt. „Strój pielęgniarki - rozmowy bez przemocy”, by na nim edukować pacjentów i nas wszystkich o tym, co może urazić godność pielęgniarek i położnych, bo seksualizacja tych tak bardzo sfeminizowanych zawodów jest niestety częsta. Wielu z nas robi to nieświadomie i bezwiednie - w szpitalach, przychodniach, w mediach społecznościowych, czy w prywatnych rozmowach. 
Czytaj dalej
Jak Polacy oceniają szpital, gdy już z niego wyjdą? Zaskakujące wyniki sondażu
szpital
Kilka dni temu na fanpage Pacjentów zapytaliśmy o Wasze nieprzyjemne wspomnienia za szpitali. Dziękujemy za wszystkie komentarze, kilka publikujemy poniżej. Wiele bardzo poruszyło całą naszą redakcję. Tymczasem mamy wyniki ogólnopolskiego sondażu, z którego wynika, że tylko 25 proc. Polaków była przygnębiona pobytem w szpitalu. Czy rzeczywiście jest tak dobrze, a negatywne opinie to Wasze wspomnienia sprzed lat? Piszcie do nas!Ponad 90 tys. pacjentów w ponad 170 szpitalach wypełniło ankiety dotyczące tego, czy są zadowoleni ze szpitalnej opieki. Najbardziej chwalili sobie pobyt w szpitalu pacjenci szpitali województwa mazowieckiego, małopolskiego, lubelskiego, śląskiego i pomorskiego. Najgorzej o szpitalach wypowiadali się ci, którzy “leżeli” w Lubuskim i Świętokrzyskim. Celem badania jest możliwość doskonalenia opieki szpitalnej w Polsce. Aż 84 proc. pacjentów mówiło, że poleciłoby szpital, w którym leżeli innym pacjentów. Sondaż przeprowadziło Centrum Monitorowanie Jakości w Ochronie Zdrowia w ramach projektu Pasat Open. A poniżej publikujemy kilka Waszych wspomnień z pobytu w szpitalach, którymi dzieliliście się na fejsbukowym forum Pacjenci.pl 
Czytaj dalej
Polecane