Pacjenci.pl Choroby Ognisko groźnej choroby w Niemczech. Pierwszy taki przypadek od prawie 40 lat
Fot. Canva/stefbennett/Getty Images

Ognisko groźnej choroby w Niemczech. Pierwszy taki przypadek od prawie 40 lat

19 stycznia 2025
Autor tekstu: Marta Uler

W Niemczech, niedaleko granicy z Polską, wykryto ognisko pryszczycy. Jest to pierwszy przypadek od 37 lat. W związku z tym służby weterynaryjne podjęły szeroko zakrojone działania prewencyjne. Wdrożono rygorystyczne kontrole transportów zwierząt wrażliwych na tę chorobę wjeżdżających na terytorium naszego kraju, a także procedury informacyjne dotyczące zagrożenia w stosunku do hodowców świń i przeżuwaczy, przemysłu mięsnego oraz lekarzy wolnej praktyki w Polsce.

Pryszczyca za zachodnią granicą

Zaledwie 70 km od granicy z Polską, w gminie Hoppegarten, w powiecie Maerkisch-Oderland (Brandenburgia), 10 stycznia wykryto pierwszy od 37 lat przypadek pryszczycy. Zakażenie stwierdzono u trzech wołów domowych (Bubalus bubalis) hodowanych hobbystycznie w gospodarstwie liczącym 14 zwierząt.

Kolejnego dnia władze Brandenburgii wprowadziły 72-godzinny zakaz przemieszczania zwierząt w promieniu 10 km od ogniska oraz rozpoczęto dochodzenie epidemiologiczne, aby ustalić źródła choroby, a w promieniu 1 km uśmiercono wszystkie zwierzęta z gatunków wrażliwych. Te gatunki to: bydło, świnie, owce i kozy.

Szkodliwe mity na temat dziecięcych infekcji. Lekarka punktuje najbardziej popularne
Te suplementy nie działają. A Polacy na potęgę je kupują i łykają

Polska gotowa na zagrożenie

Co to oznacza dla Polski? W komunikacie podanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi czytamy:

„11 stycznia 2025 r. w Głównym Inspektoracie Weterynarii zwołano sztab kryzysowy, a w Szczecinie, Zielonej Górze i Wrocławiu zwołano wojewódzkie zespoły zarządzania kryzysowego i postawiono w stan gotowości Wojewódzkie Inspektoraty Weterynarii”.

  • wprowadzono rygorystyczne kontrole transportów zwierząt wrażliwych na chorobę wjeżdżających na terytorium Polski,
  • w stan gotowości postawiono laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, które może wykonywać badania w kierunku pryszczycy,
  • zinwentaryzowano sprzęt i urządzenia konieczne do działań związanych ze zwalczaniem pryszczycy w Polsce.

Pryszczyca – co to za choroba?

Pryszczyca – (Foot and mouth disease - FMD) – to wysoce zakaźna, wirusowa (wirus z rodzaju Aphtovirus należący do rodziny Picornaviridae) choroba zwierząt parzystokopytnych domowych i dzikich. Dotyka głównie bydło, następnie świnie, owce i kozy. Wirus jest bardzo odporny na czynniki środowiskowe i szybko rozprzestrzenianie się wśród zwierząt.

Choroba objawia się gorączką , utratą apetytu oraz powstawaniem bolesnych pęcherzy na błonach śluzowych jamy ustnej, pyska oraz między racicami. W przypadkach zaniedbania leczenia lub opóźnionego wykrycia może prowadzić do poważnych strat gospodarczych w hodowlach.

„Ludzie są wrażliwi na zakażenie, jednakże pryszczyca u ludzi nie jest śmiertelna i zwykle przebiega łagodnie. Ludzie zarażają się w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem, jak również spożywając mięso, mleko i niepasteryzowane przetwory mleczne pochodzące od zakażonego zwierzęcia” – podaje serwis Nadzoru Weterynaryjnego.

Warto dodać, że Polska jest uznana za kraj urzędowo wolny od tej choroby przez Światową Organizację ds. Zdrowia Zwierząt (OIE). Ostatni przypadek FMD w Polsce stwierdzono w 1971 r.

Źródła: wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/o-pryszczycy, gov.pl/web/rolnictwo

Zobacz także:

"Krowi covid" atakuje w Hiszpanii! Czy może zarazić człowieka?

Wirus polio znowu w Polsce. GIS wydał ostrzeżenie

Grozi nam następna pandemia. Oto choroby z niebezpiecznym potencjałem

Czekolada z Dubaju taniej w Kauflandzie. Oto jej właściwości
Koniec z nadużywaniem L4. Kontrolerzy mają nowe uprawnienia
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko