Osoby 60+ powinny robić tyle kroków dziennie. Padła konkretna liczba
Ruch to zdrowie i co do tego absolutnie nikt nie ma żadnych wątpliwości. Sport bardzo chętnie uprawiają seniorzy i nic dziwnego, bo nawet zwykły spacer pozytywnie wpływa na zdrowie dojrzałych osób. Ile kroków dziennie powinny robić osoby w wieku 60+?
Warto pamiętać, że nie dla każdego przedziału wiekowego zalecana liczba kroków prezentuje się w taki sam sposób, bowiem są pewne wytyczne stworzone przez lekarzy - wyraźnie pokazujące, jakie konkretnie spacery odpowiednie będą dla grupy seniorów.
Spacery to dla seniorów świetna aktywność fizyczna i nie tylko
Sport można uprawiać w każdym wieku, choć trzeba oczywiście pamiętać, że dla osób 60+ pewne ćwiczenia czy aktywności mogą sprawiać większą trudność, niż osobom młodszym . Korzyści zdrowotne dają seniorom najzwyklejsze spacery, które mogą być doskonałą formą spędzania wolnego czasu oraz sportowej aktywności.
Wiele osób uważa, że największe zdrowotne korzyści płyną z pokonywania 10 tys. kroków dziennie, lecz okazuje, że wcale nie trzeba robić aż tylu kroków, by odczuwać pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dwa lata temu w USA opublikowano badania przeprowadzone na grupie 50 tys. ludzi, pokazujące, że 10 tys. kroków wcale nie dla każdego przedziału wiekowego jest odpowiednie. Zdaniem naukowców dzienne przekroczenie tej liczby może mieć dla zdrowia człowieka negatywne skutki.
Ile kroków powinny robić dziennie osoby 60+?
Zdaniem medyków zdrowe osoby powyżej 60. roku życia powinny robić 6-8 tys. kroków dziennie. Jest to optymalna oraz efektywna ilość ruchu. Natomiast młodsze osoby, w przedziale wiekowym 18-59 lat mogą spokojnie robić 7-10 tys., kroków dziennie. Z kolei według zaleceń WHO, wszystkie osoby schorowane czy niepełnosprawne mogą robić maksymalnie 5,5 tys. kroków na dzień . Co ważne, ta liczba powinna być uzależniona od warunków czy kondycji osoby spacerującej. Jeśli jednak takie osoby mogą zwiększyć swoją aktywność, jak najbardziej powinny to zrobić.
Warto pamiętać, że dla wszystkich seniorów pomocne w spacerowaniu mogą być zwykłe krokomierze, ale też opaski medyczne czy też smartwatche. Tego typu gadżety są oczywiście przydatne, jeśli mamy konkretny cel i chcemy go zrealizować.
Jakie korzyści zdrowotne dają spacery?
Co ważne, lekarze przypominają również o tym, że do codziennej liczby kroków zaliczane jest również chodzenie po domu, ale nie tylko, bo liczą się też codzienne czynności, gdzie na przykład wychodzimy z domu, jak zrobienie zakupów w sklepie. Nie warto jednak poprzestać tylko na tym, a skupić się na dłuższych spacerach, tym bardziej teraz, gdy wciąż mamy lato w pełni.
Chodzenie może wejść nam “w krew”, gdy m.in. ograniczymy jazdę autem lub komunikacją miejską, będziemy załatwiać rozmaite sprawy pieszo. Warto też zaprosić do wspólnych spacerów bliskie osoby, w końcu razem raźniej. Poza apsektami towarzyskimi spacerowanie posiada wiele zdrowotnych korzyści: usprawnia pracę układu krążenia, zwiększa pojemność płuc, nie obciąża stawów, zmniejsza ryzyko chorób serca, poprawia wytrzymałość organizmu, wzmacnia również siłę nóg, polepsza też samopoczucie i pozytywnie wpływa na psychikę.
Czytaj też:
Ile kroków dziennie trzeba zrobić, aby schudnąć? Pilnuj tej liczby
Samotność jak groźna choroba - może zabić
Spacer wpływa na ciało i psychikę. Po jakim czasie zauważysz zmiany?