Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ile kroków dziennie trzeba zrobić, aby schudnąć? Pilnuj tej liczby
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 07.03.2024 11:26

Ile kroków dziennie trzeba zrobić, aby schudnąć? Pilnuj tej liczby

kobieta na spacerze
Fot. Canva/ gbh007

Schudnąć można nie tylko przez odpowiednią dietę czy też wyciskając siódme poty na siłowni. Spalanie kalorii to też długie spacery, dzięki którym można chudnąć, a przy okazji podziwiać też piękno przyrody. Spacerowanie ma również pozytywny wpływ na nasz umysł oraz serce. Ile kroków warto robić codziennie, by skutecznie spalać kalorie i tracić na wadze?

Spacery bardzo korzystnie wpływają na nasze zdrowie

Obecne czasy oferują mnóstwo sposobów na to, by skutecznie schudnąć. Wszelkiej maści diety, głodówki, posty, ale też liczne ćwiczenia, dostępne na YouTube czy Instagramie sprawiają, że jest w czym wybierać. Tymczasem gubienie kilogramów kryje się też w bardzo prostym sposobie, jakim jest spacerowanie. 

Według lekarzy chodzenie przynosi mnóstwo korzyści zdrowotnych, chroniąc nasz organizm przed m.in. otyłością. Spacery wzmacniają też nasze serce i poprawiają sprawność umysłu. Choć podczas jednego spaceru nie spocimy się tak jak na siłowni, a co za tym idzie, nie spalimy tylu kalorii, warto spacerować, cieszyć się powolutku budzącą się przyrodą do życia i gubić kilogramy po zimie.

family-2366129_1280.jpg
Fot. Pixels/jatocreate


 

Spacer wpływa na ciało i psychikę. Po jakim czasie zauważysz zmiany? Las i morze naprawdę leczą. Jaki jest ich wpływ na zdrowie?

Ile kroków trzeba robić dziennie, by schudnąć?

Tym bardziej że korzystny wpływ spacerów na nasze zdrowie, potwierdzają naukowcy. Zespół uczonych z Uniwersytetu Harvarda przeprowadził badanie, które objęło ponad 12 tys. osób. Sprawdziło ono, w jaki sposób 32 geny odpowiedzialne za otyłość wpływają na masę ciała.  Według badań osobom maszerującym przez ok. godzinę udało się zmniejszyć wpływ genów związanych z otyłością aż o 50 procent. 

Aby chudnąć, najkorzystniej jest wykonywać 10 tys. kroków czy 20 tys dziennie. Eksperci jednak wyjaśniają, że nie warto być pod tą presją. Badani przekonują, że wystarczy jedynie pół godziny dziennie, by łatwo spalić 200 lub 300 kcal w ciągu dnia, co ich zdaniem przynosi już konkretne korzyści.

Spalanie kalorii to oczywiście nie jedyny powód, dla którego warto spacerować. Jak dowiedli naukowcy, wybierając chodzenie, redukujemy negatywne emocje, takie jak, chociażby stres oraz złość. Trzeba przyznać, że coś w tym jest, biorąc pod uwagę, ilu z nas w sytuacjach stresujących czy nerwowych wychodzi na zewnątrz, by się "przewietrzyć". 
 

Zobacz też: Tym razem pojawiły się wcześniej! Uważajcie na rodzinnych spacerach

Pomoże nawet krótki spacer

Badacze przekonują, że nie trzeba od razu wybierać się na wycieczkę do lasu. Już samo ruszenie się z domu, wyjście na świeże powietrze i nawet krótki kontakt z naturą, mogą wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. By spacer nie był nudny, można modyfikować jego tempo, ale też pozwalać sobie na krótkie przerwy, jak napicie się wody czy kontemplowanie natury.

Spacerując, poprawiamy również kondycję naszego umysłu. Naukowcy przekonują, że szybki marsz zwiększa aktywność mózgu, ale też wpływa korzystnie na naszą kreatywność. Dzięki chodzeniu możemy być nie tylko bardziej pomysłowi, ale również   będziemy mieć lepszy sen. 

Jak podkreślają lekarze, u tych, którzy codziennie wybierają 20-30-minutowy spacer, ryzyko udaru, zawału serca czy innych zdrowotnych problemów, jest 30 proc. niższe. To jeszcze nie wszystko. Jakiś czas temu Szkoła Medycyny na Uniwersytecie Michigan doszła do wniosku, że osoby w wieku od 50 do 60 lat zmniejszają ryzyko śmierci w przeciągu następnych 8 lat o 35 procent dzięki spacerom.

Czytaj też:

Prof. Tomasz Konopka: Chcesz mieć zdrowe serce? Naucz się prawidłowo myć zęby

Pięć superproduktów, które chronią przed zawałem i udarem. Są dostępne od ręki

Smaruję serkiem ciasto francuskie i kładę na nim te owoce. Nie ma lepszego deseru

Polecane