Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Spacer wpływa na ciało i psychikę. Po jakim czasie zauważysz zmiany?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 18.02.2024 21:41

Spacer wpływa na ciało i psychikę. Po jakim czasie zauważysz zmiany?

Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

Spacerowanie to coś więcej niż tylko miły sposób na spędzenie czasu. Sprzyja zarówno zdrowiu fizycznemu, jak i psychice. Tę formę ruchu możesz połączyć z pracą lub innymi codziennymi obowiązkami. Regularne spacerowanie zmienia ciało, ale korzystnie wpływa też na umysł. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto codziennie spacerować. 


 

Spacerowanie wpływa na samopoczucie

Spacerowanie to naturalny sposób na poprawę humoru. Podczas chodzenia uwalniają się endorfiny, nazywane hormonami szczęścia. Wydzielają się również w trakcie wysiłku fizycznego. W rezultacie dana osoba ma więcej energii i chętnie podejmuje się innych zadań. W trakcie spaceru mogą zmniejszyć się stany depresyjne i lęki – spacer to świetny sposób także na rozładowanie napięcia po stresującym dniu w pracy. Co ciekawe, spacerowanie może też sprawić, że bardziej polubimy własne towarzystwo – i tym samym zyskamy więcej pewności siebie.

Spacerowanie poprawia również koncentrację. Ta forma aktywności jest na tyle prosta, że nie wymaga ciągłego obmyślania kolejnych ruchów – w tym czasie łatwiej oddać się np. rozmyślaniu. Nierzadko to właśnie podczas spacerów wpadamy na najlepsze pomysły dotyczące niemal każdej sfery życia. Niektórzy spacerują specjalnie po to, by się uczyć – podczas ruchu efektywniej przyswajają wiedzę.

Projekt bez nazwy - 2024-02-18T192209.833.png

Zaatakowały wcześniej. Uważajcie w parkach i lasach Tych sportów nie lubią hemoroidy! Proktolog ostrzega, mogą zaostrzyć objawy

Spacerowanie ma dobry wpływ na serce i płuca

Dzięki spacerom nie tylko lepiej pracuje głowa. Korzyści z tej aktywności odczuwa całe ciało – z badań wynika, że 10 minut spaceru dziennie może obniżyć poziom cukru we krwi. Dlatego też spacerowanie to aktywność polecana osobom chorującym na cukrzycę typu II, szczególnie po spożyciu obfitego dania. Spacerowanie chroni także przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego. Ruch wzmacnia odporność organizmu, zapobiega tyciu i przyspiesza metabolizm.

Systematyczne spacery przyczyniają się do budowy bazy tlenowej. Dzięki nim poprawia się wydolność płuc i tym samym kondycja – serce staje się sprawniejsze, a my mniej się męczymy, nawet po intensywnych treningach. Godzina spaceru dziennie wzmacnia też nogi.

  • Codzienne spacerowanie po godzinie przez 18 tygodni zwiększa wydolność tlenową o 3,04 ml/kg/min.

Spacerowanie sprzyja redukcji wagi

Spokojne spacery to skuteczny sposób na redukcję wagi. Szczególnie pomocne są dla osób otyłych ze względu na to, że nie wymagają specjalnego przygotowania i są bezpieczne. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie do spacerów kijków do nordic walking. Spacerowanie angażuje mięśnie całego ciała. To, ile kalorii zostanie spalonych, zależy jednak intensywności marszu i masy ciała. Równolegle ze zmniejszeniem się tkanki tłuszczowej zwiększa się tkanka tłuszczowa.

Spacerowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób

Eksperci zalecają, by każdego dnia znaleźć 150 minut na aktywność fizyczną dopasowaną do swoich możliwości. Jednak już samo spacerowanie przez godzinę dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia np. chorób układu krążenia o 5-21%.