Osoby nękane w dzieciństwie żyją krócej. Naukowcy biją na alarm
Osoby gnębione w dzieciństwie mogą żyć krócej, a doświadczenie znęcania się w wieku dziecięcym pogarsza dobrostan psychiczny, ale nie tylko. Tak wskazali brytyjscy naukowcy w najnowszych badaniach. Zdaniem badaczy, trzeba skupić się na tym, by zapobiegać zjawisku gnębienia najmłodszych.
Niepokojące dane płyną również z Polski, bo 79. proc. nastolatków i dzieci w wieku 11-17 lat przynajmniej raz w życiu doświadczyło przemocy. Krzywdy najczęściej doświadczają ze strony rówieśników, ale również dorosłych osób.
Badanie naukowców odnośnie osób gnębionych w dzieciństwie
Brytyjscy badacze przeprowadzili obserwacyjne badanie, obejmujące od chwili urodzenia osoby, które pojawiły się na świecie w konkretnym tygodniu w marcu 1958 r. w Wielkiej Brytanii. W ramach eksperymentu udało zgromadzić się olbrzymi zasób danych o tych osobach oraz ich bliskich. Mowa o tych rodzinach, w których się wychowali oraz tych, które same stworzyły. Dane zebrano przez mnogość ankiet prowadzonych na statystykach osób w wieku 7,11, 23, 33, 42, 46, 50, 55 oraz 62 lat, ale również na ich nauczycielach i rodzinach.
" W wieku siedmiu lat około jedna trzecia dzieci doświadczała gnębienia, 30 proc. sporadycznie, a 5 proc. często. W wieku 11 lat odsetek był nieco mniejszy – 21 proc. dzieci doświadczało gnębienia sporadycznie, a 4 proc. często, a więc około jedna czwarta. Jeśli przyjrzymy się grupom siedmio- i jedenastolatków łącznie, to 14 proc., a więc jedno dziecko na siedem, padło ofiarą znęcania się. Mamy też bardziej aktualne dane pochodzące od UNESCO z 2019 roku. Wynika z nich, że 30 proc. dzieci doświadcza gnębienia. Około jedno dziecko na 10 doświadczyło nękania w sieci- powiedział w rozmowie z agencją Newseria prof. Alex Bryson z Instytutu Badan Społecznych kolegium Uniwersyteckiego w Londynie i jeden z autorów badania.
Osoby nękane w dzieciństwie mają krótsze życie
Naukowcy, biorąc pod uwagę wszystkie informacje, skupili się na doświadczeniach z dzieciństwa, szczególnie oczywiście na gnębieniu, ale też jego skutkach w dorosłym życiu. Wnioski niestety nie są optymistyczne. Alex Bryson podkreśla, że skutki nękania były zarówno trwałe, jak i bardzo wyraźne. Fakt, że ktoś był prześladowany w wieku dziecięcym daje bardzo niekorzystny wpływ na każdy aspekt życia: samopoczucia, ale prowadzi też do mniejszego zadowolenia z życia, zwiększonego poziomu lęku czy znacznie większego ryzyka depresji .
Zdaniem badaczy bycie nękanym w dzieciństwie to nie tylko gorszy dobrostan, ale też krótsze życie.
“Osoby, które były ofiarami gnębienia, są obciążone większym ryzykiem przedwczesnej śmierci przed ukończeniem 55. roku życia”- zdradzają autorzy badania.
Dane odnośnie doświadczenia przemocy przez dzieci są porażające
Uczeni zdradzają też, że ofiary gnębienia w dzieciństwie mają gorsze doświadczenia na rynku pracy. Aby zapobiegać takim sytuacjom, lekarze zwracają uwagę na to, żeby nie tyle leczyć skutki urazów, do jakich doszło w dzieciństwie, a wdrażać strategie, mające zapobiegać ich powstaniu. W USA przeprowadzono już ocenę stanowych przepisów, które mają zapobiegać gnębieniu. Dane odnośnie prześladowania i przemocy dzieci na całym świecie są bardzo niepokojące.
Według UNESCO ponad 30 proc. uczniów na świecie padło ofiarą znęcania się, natomiast co 10. doświadczył cyberprzemocy. W USA co piąty uczeń w wieku 12-18 lat mówi, że doświadczył w swoim życiu zastraszenia. Z kolei w Wielkiej Brytanii prawie 70 proc. dzieci było ofiarami znęcania się, natomiast 85 proc. było świadkami znęcania się. W Polsce również nie jest lepiej. Z raportu “Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce” 2023 wynika, że 79 proc. dzieci i nastolatków w wieku 11-17 lat przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy, doświadczając krzywdy zarówno ze strony rówieśników, jak i dorosłych. Co czwarte dziecko mówiło, że doświadczało zaniedbania emocjonalnego.
Źródło: biznes.newseria.pl
Czytaj też:
Większość psychopatów to kobiety? Zaskakujące wyniki badań
Szpitalne korytarze znała aż za dobrze. Dziś pomaga innym zdrowieć
Mec. Wawrowska o przemocy. Pacjenci pl. patronem światowej kampanii