Pacjenci.pl Choroby Pies wyczuwa te choroby zanim pojawią się objawy. Wywącha raka, cukrzycę czy nadchodzący atak padaczki
Fot. Canva

Pies wyczuwa te choroby zanim pojawią się objawy. Wywącha raka, cukrzycę czy nadchodzący atak padaczki

13 września 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Pies ma fenomenalny węch - wyczuwa wszystko, każdą zmianę w zapachu ciała swojego opiekuna też. A wiele chorób ma właśnie konkretny zapach - i choć dla ludzi jest on niewyczuwalny, to pies bardzo szybko rozpozna zmianę w zapachu i tym samym chorobę, zanim jeszcze pojawią się jakiekolwiek objawy.

Co wie o tobie pies?

Pies wie o swoim właścicielu bardzo dużo - wyczuwa nastrój, intencje, wie, kiedy trzeba się przytulić, a kiedy oddalić. To jednak nie jedyna psia umiejętność. Ponieważ mają bardzo rozwinięty zmysł węchu wiedzą, kiedy zmienia się zapach ciała właściciela. I choć dla ludzi jest to niewyczuwalna zmiana, pies świetnie wie, że rozwija się choroba lub zbliża atak padaczki czy hipoglikemii. Co więcej - pies wie także, kiedy kobieta jest w ciąży!

W sezonie jesiennym bierzemy je garściami. Nie wiemy, że mogą podziurawić jelita
Włosy na kobiecych rękach to często objaw choroby. Tu nie wystarczy depilacja, trzeba iść do lekarza

Jakie choroby wyczuwa pies?

Psy są specjalnie szkolone do wykrywania chorób, a skuteczność ich reagowania na określone zapachy jest bardzo wysoka. Psa można więc wyszkolić do wykrywania takich chorób, jak:

  1. Migreny - pies wyczuwa w tym przypadku zmianę w stężeniu hormonów - adrenaliny i kortyzolu. Może przeczuwać nadchodzącą migrenę i ostrzec przed tym właściciela.
  2. Padaczkę - jeśli czworonóg jest zżyty z właścicielem, to może poinformować go o nadchodzącym napadzie padaczki nawet z dużym wyprzedzeniem. Takie ostrzeżenie umożliwia przygotowanie się do napadu.
  3. Nowotwór - komórki rakowe wydzielają specyficzny zapach, który wyczuwa pies. Pupil może wykryć raka zanim jeszcze pojawią się objawy. Trwają badania mające potwierdzić skuteczność psów w wykrywaniu raka po próbce moczu chorego.
  4. Cukrzycę - zmiany poziomu cukru we krwi mają zapach… przynajmniej dla psa. Jest on w stanie poinformować o hipoglikemii lub hipierglikemii u cukrzyka.
  5. Narkolepsja - pies może ostrzec właściciela o nadchodzącym napadzie narkolepsji właśnie po zapachu ciała.

Pies wie i rozumie

Psy są niezwykle mądrymi zwierzętami. Świetnie wyczuwają zmiany w nastroju swojego opiekuna, wiedzą, kiedy się stresuje. Ba, psy potrafią także wyczuć strach, niepokój i zamiary człowieka wobec innych ludzi i wobec siebie. Wyczuwają dużo i przez to są ogromnym wsparciem emocjonalnym. Można je także wyszkolić, aby były asystą dla osób niewidomych czy niepełnosprawnych.

Pies wie, kiedy kogoś nie lubisz, ba, jest w stanie wyczuć, czy jesteś hojny dla innych, czy jesteś dobrym człowiekiem, kiedy się martwisz. Wie, że jak się odwrócisz do niego plecami, to nie widzisz, co pies robi. Wie też, kiedy planujesz wizytę u weterynarza i może wtedy odmówić współpracy. Wyłapuje także poszczególne słowa z ludzkiej mowy i rozumie ich znaczenie.

Zobacz też:

Marskość wątroby rozwija się powoli. Pierwsze objawy mogą być mylące

Brylował w papieskich ogrodach, bo jest dobry na serce. A Polacy nie chcą go jeść

Misiek Koterski otworzył własną klinikę. Cena za leczenie? Lepiej usiądź

A to zaskoczenie! Nowa płaca minimalna wyższa niż się spodziewaliśmy
Ma kilkanaście razy więcej witaminy C niż cytryna! Zbierz owoce i wzmocnij odporność
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko