Pacjenci.pl Najnowsze Wiadomości Pilny komunikat GIS. Te środki są odpowiedzialne za śmiertelne zatrucia
Fot.wikimedia commons/Wistula/ Creative Commons Attribution 3.0 Unported license.

Pilny komunikat GIS. Te środki są odpowiedzialne za śmiertelne zatrucia

27 listopada 2024

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie związane z zagrożeniami dotyczącymi  otwartych lub rozszczelnionych opakowań środków ochrony roślin do fumigacji, w szczególności tych zawierających fosforek glinu. W komunikacie znalazła się również informacja, co zrobić, jeśli jesteśmy w ich posiadaniu.

Ostrzeżenie GIS dotyczący środków ochrony roślin do fumigacji

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego opublikowano pilny komunikat, w którym zaapelowano o zwrot lub oddanie do utylizacji preparatów do fumigacji.

W związku z ostatnimi przypadkami śmiertelnych zatruć środkami ochrony roślin zawierającymi fosforek glinu, prawdopodobnie zastosowanymi niezgodnie z etykietą jako preparaty do zwalczania gryzoni, istnieje uzasadnione podejrzenie, że zakupu tych preparatów mogły dokonać osoby nieposiadające stosownych uprawnień tj. bez ukończonego szkolenia z zakresu środków ochrony roślin - czytamy w komunikacie.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje z kolei, że środki ochrony roślin do fumigacji, których opakowania zostały otwarte lub są rozszczelnione stanowią ryzyko wydobywania się z nich fosforowodoru, czyli bardzo toksycznego gazu, i narażają osoby, które mają z nimi kontakt, na utratę zdrowia, a nawet życia.

Zmiany dla 8 mln pacjentów już od 1 stycznia. Ministerstwo Zdrowia spieszy się z nowelizacją ustawy
Tak wygląda rak u dziecka. „To, że ktoś jest bardzo malutki, nie oznacza, że nie może mieć nowotworu”

Co zrobić ze środkami do fumigacji?

W żadnym wypadku środków ochrony roślin zawierających fosforek glinu nie należy wyrzucać do śmieci zmieszanych czy innych nieuprawnionych miejsc, ponieważ może to doprowadzić do zatrucia przypadkowych osób - czytamy.

Z kolei osoby, które kupiły środki ochrony roślin do fumigacji, nie mając stosownych uprawnień do korzystania z nich, powinny skontaktować się niezwłocznie z dystrybutorem, u którego dokonały zakupu, w celu ustalania bezpiecznego postępowania z tymi produktami.

TVN24 przypomina, że w okolicach Grodziska Wielkopolskiego, gdzie zmarła trzyletnia dziewczynka, w domu, w którym mieszkała, strażacy znaleźli preparat zwalczający gryzonie. Z kolei pod Tomaszowem Lubelskim dwuletni chłopiec, który trafił do szpitala z objawami zatrucia, zmarł. Nie są to jednak jedyne przypadki silnych zatruć w naszym kraju.

Czy fosforowodór jest bardzo trujący?

Fosforowodór jest śmiertelnie niebezpieczny i zagraża zdrowiu i życiu ludzi i zwierząt.  To nieorganiczny, łatwopalny, bezbarwny, bezwonny i słabo rozpuszczający się w wodzie związek chemiczny składający się z fosforu i wodoru. Zatrucie przebiega niezwykle dynamicznie. Do objawów zaliczamy: nudności, wymioty, ból brzucha, biegunkę. Zatrucie może również wywołać takie symptomy jak duszności, kaszel, obrzęk płuc, drgawki, śpiączka oraz zaburzenia rytmu serca.

Preparaty, które go zawierają, są przeznaczone do stosowania wyłącznie przez profesjonalistów, którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji. Hobbyści, a nawet rolnicy i ogrodnicy, którzy posiadają aktualne szkolenie z zakresu stosowania środków ochrony roślin nie mają prawa stosować preparatów z fosforowodorem.

Zobacz też:

Wymiatają toksyny i oczyszczają płuca. Nie tylko dla palaczy są prawdziwym skarbem

Raka przełyku łatwo pomylić z inną chorobą. Objawy występują dość późno

Po tym poznasz krwiaka mózgu. Objawy powinny natychmiast zaalarmować

Wykrzywiają palce, bolą. Skąd się biorą i czym są guzki Heberdena?
Zatkany nos, niedosłuch? Tak może zaczynać się rak gardła
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko