Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Raka przełyku łatwo pomylić z inną chorobą. Objawy występują dość późno
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 26.11.2024 11:09

Raka przełyku łatwo pomylić z inną chorobą. Objawy występują dość późno

Rak przełyku (zdjęcie ilustracyjne)
fot.shutterstock/Nenad Cavoski

Rak przełyku to niezwykle podstępna choroba. Objawy pojawiają się stosunkowo późno i łatwo przypisać je innej chorobie, więc jest niezwykle groźna. Podpowiadamy, jakie sygnały od organizmu, powinny nas zaniepokoić. 

Jak podaje zwrotnikraka.pl, w Polsce każdego roku rozpoznaje się około 1300 nowych przypadków raka przełyku, co oznacza, że jest to dość rzadko występujący nowotwór. Ponadto, to ósmy pod względem częstości występowania nowotwór na świecie. Częściej atakuje mężczyzn niż kobiety, zwykle osoby po 40. roku życia.

Od czego można mieć raka przełyku?

Do głównych przyczyn mających wpływ na podwyższone ryzyko rozwoju raka przełyku należą palenie tytoniu i spożywanie wysokoprocentowego alkoholu. Wśród przyczyn znajdują się również otyłość, niedobory pokarmowe, uszkodzenia przełyku spowodowane spożywaniem gorących napojów, długotrwałe zapalenie błony śluzowej, poparzenia chemiczne czy narażenie na toksyczne substancje.

Jak uniknąć raka przełyku? Nie ma badań przesiewowych w kierunku raka przełyku. Ważne jest więc unikanie czynników ryzyka - głównie palenia tytoniu, spożywanie wysokoprocentowego alkoholu i otyłości.

Po czym poznać, że bliski umiera? 5 oznak, że ukochana osoba odchodzi Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu

Rak przełyku – objawy

Pierwsze objawy raka przełyku to w większości przypadków ból przy połykaniu, nudności i wymioty związane z występowaniem w przełyku przeszkody uniemożliwiającej przechodzenie pokarmu do żołądka, bóle zamostkowe i w nadbrzuszu wynikające z naciekania przez nowotwór okolicznych struktur.

Do objawów raka przełyku zalicza się też spadek masy ciała, duszności, kaszel, chrypka, czkawka, ból w klatce piersiowej za mostkiem. W późnym stadium pojawiają się krwawe wymioty oraz plucie krwią.

Ile się żyje z rakiem przełyku?

Rokowania w przypadku raka przełyku niestety nie są dobre. W przypadku raka przełyku szansa na 5-letnie przeżycie wynosi około 15-20%. Należy jednak pamiętać, że przeżycie może się różnić w zależności od stopnia zaawansowania raka, wieku i stanu zdrowia pacjenta. Najważniejsze w walce z chorobą jest wczesne wykrycie nowotworu i podjęcie leczenia. W zależności od lokalizacji nowotworu i stopnia zaawansowania przeprowadzana jest operacja usunięcia przełyku lub stosowana jest chemioterapia albo radioterapia.

Zobacz też:

Rekordowy wzrost zachorowań na czarny kaszel. Kilkadziesiąt razy więcej chorych niż w ubiegłym roku

3-miesięczny Gabryś trafił do szpitala z gorączką, zmarł następnego dnia. Rodzice nie wiedzą, jak do tego doszło

Nowy projekt ustawy dla emerytów. Nawet 250 zł miesięcznie za oddaną krew