Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Tak wygląda rak u dziecka. „To, że ktoś jest bardzo malutki, nie oznacza, że nie może mieć nowotworu”
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 27.11.2024 14:13

Tak wygląda rak u dziecka. „To, że ktoś jest bardzo malutki, nie oznacza, że nie może mieć nowotworu”

Tak wygląda rak u dziecka. „To, że ktoś jest bardzo malutki, nie oznacza, że nie może mieć nowotworu”
Fot. Pacjenci.pl/YouTube

Rozmowę o nowotworach u dzieci z prof. dr hab. n. med. Anną Raciborską przeprowadziła dziennikarka Pacjenci.pl Agnieszka Wąsikowska. Dowiedzieliśmy się z niej m.in. jak  wygląda diagnostyka, jakie są szansę na wyleczalność dzieci z nowotworami i jak często występują raki u dzieci w Polsce.

Diagnostyka raka u dziecka wydłuża się w czasie

Prof. dr hab. n. med. Anna Raciborska zwróciła uwagę, że dużym problemem w diagnostyce raka u dzieci jest wykluczanie przyczyn jedna po drugiej.

- Często w onkologii diagnoza jest długa, bo podaje się leczenie i wyklucza inne przyczyny – zauważa.

Jak dodaje, często nie jest to jedna czy dwie przyczyny do wykluczenia, ale kilka. Jej zdaniem warto pamiętać, że nowotwory u dzieci to rzadkie choroby, ale istnieją i nie wolno ich wykluczać. Odpowiednie szybkie rozpoznanie ma ogromny wpływ na dalsze leczenie i rokowanie co do życia oraz jakości życia. 

- Jeśli jeden lek nie działa, jeśli drugi lek nie działa, to pomyślmy o tym, że to jest nowotwór i pomyślmy o tym, że trzeba zmodyfikować ścieżkę terapeutyczno-diagnostyczną, żeby to wykluczyć. Bo zawsze dążymy do tego, by to wykluczyć – powiedziała.

Z czym przychodzimy na kozetkę? Psychoterapeutka o problemach psychicznych Polaków Będzie dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków? W Sejmie ważne decyzje

Jak często występują nowotwory u dzieci w Polsce?

- Szczęśliwie nie często. Można powiedzieć, że jest to około 1,2 tys. nowych rozpoznań rocznie, co oczywiście stanowi bardzo mały procent onkologii dla dorosłych. (…) Nowych rozpoznań onkologicznych u dorosłych jest 171 tys. rocznie – poinformowała prof. dr hab. n. med. Anna Raciborska.

Dodała, że najczęściej występującym nowotworem u dzieci są białaczki, które występują w około 25%. Kolejnymi nowotworami występującymi najczęściej są guzy ośrodkowego układu nerwowego. To około 23%. Następną dużą grupą są chłoniaki. 1/3 pacjentów to dzieci z nowotworami we krwi. 

Jaka jest wyleczalność dzieci z nowotworami w Polsce?

- Mieliśmy w tym roku 140 nowych pacjentów. Odeszło 10. To dramat, że odeszło. Ale 130 jest zdrowych. (…) Mamy o co walczyć – poinformowała. 

Jednocześnie zaapelowała, by rodzice zawsze myśleli, że choroba, która nie opiera się kolejnym lekom, to może być nowotwór. Przyznała, że często zdarza się, że trafiają do niej pacjenci, którym wdraża się leczenie i wykonuje zabiegi, a nikt nie pomyślał, że może być to rak. A jak sama mówi, znalezienie raka we wczesnym stadium, niemal we wszystkich nowotworach daje 100% szans na wyleczenie. Z kolei w czwartym stadium jest to 20-30%.

- Jeśli badamy coś i to nie znika, nie poddaje się leczeniu, to nie odkładajmy tego pod stół, nie odkładajmy tego w czasie, tylko starajmy się pociągnąć tę diagnostykę – apeluje.

Zobacz też:

Wymiatają toksyny i oczyszczają płuca. Nie tylko dla palaczy są prawdziwym skarbem

Niedobór ryboflawiny poznasz po ustach. Jej wpływ na organizm jest niezastąpiony

Po tym poznasz krwiaka mózgu. Objawy powinny natychmiast zaalarmować