Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Po tym poznasz krwiaka mózgu. Objawy powinny natychmiast zaalarmować
Marta Uler
Marta Uler 27.11.2024 11:26

Po tym poznasz krwiaka mózgu. Objawy powinny natychmiast zaalarmować

Krwiak mózgu: przyczyny, objawy
Fot. Canva/Satjawat Boontanataweepol's Images

Krwiak mózgu to schorzenie bardzo groźne, które stanowi zagrożenie dla życia. Nie zawsze da się w porę zorientować, że to, co odczuwamy, może świadczyć właśnie o krwiaku. Są jednak pewne objawy, których nie należy bagatelizować i z którymi jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza. 

Czym jest krwiak mózgu?

Krwiak mózgu to nagromadzenie krwi w obrębie mózgu lub w przestrzeniach otaczających mózg, które powstaje w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Może występować w różnych lokalizacjach i mieć różny stopień nasilenia, co wpływa na jego objawy i leczenie. Wyróżnia się trzy główne rodzaje krwiaków mózgu:

  • krwiak nadtwardówkowy (nadoponowy) – krew gromadzi się między czaszką a oponą twardą. Krew, która się gromadzi, zaczyna wywierać ucisk na mózg, co może doprowadzić do pęknięcia tętnicy oponowej,
     
  • krwiak podtwardówkowy (podoponowy) – krew zbiera się między oponą twardą a pajęczą. Może być przyczyną pęknięcia żył w mózgu, zwykle na skutek bardzo ciężkich urazów głowy, w których najczęściej dochodzi do złamania kości czaszki,
     
  • krwiak śródmózgowy, inaczej udar – krew pojawia się bezpośrednio w tkance mózgowej. Częstość występowania krwotoków śródmózgowych ocenia się na 10–20 przypadków na 100 000, stanowią one 10–15 proc. wszystkich udarów.
Dlaczego się uzależniamy? Psychoterapeutka: Ziarenko musi paść na podatny grunt Rekordowy wzrost zachorowań na czarny kaszel. Kilkadziesiąt razy więcej chorych niż w ubiegłym roku

Przyczyny występowania krwiaków mózgu

Przyczyną krwiaka mózgu jest najczęściej uraz głowy, np. wypadek samochodowy, upadek, uderzenie w głowę, ale mogą go wywoływać także inne czynniki, jak:

  • nadciśnienie tętnicze – osłabia ono ściany naczyń krwionośnych, zwiększając ryzyko ich pęknięcia,
  • tętniaki i malformacje naczyniowe – wrodzone lub nabyte zmiany naczyniowe mogą prowadzić do pęknięcia naczyń,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi – np. w wyniku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych lub chorób układu krwiotwórczego,
  • białaczka, anemia aplastyczna, skazy krwotoczne,
  • choroby wątroby,
  • nowotwory mózgu – czasem mogą uszkadzać naczynia i powodować krwawienie.

„U młodych dorosłych częstymi przyczynami są nadciśnienie tętnicze, alkohol i narkotyki. W średnim i starszym wieku krwawienie śródmózgowe zwykle ma związek z nadciśnieniem tętniczym, angiopatią amyloidową, guzami mózgu, malformacją naczyniową, tętniakami, a także zmianami zapalnymi w naczyniach mózgowych. Do czynników predysponujących należą także otyłość oraz cukrzyca” – czytamy w pracy pt.: „Krwotok śródmózgowy” autorstwa Magdaleny Karwackiej, Mariusza Siemińskiego i Walentego Michała Nyki.

Jak objawia się krwiak mózgu?

Objawy krwiaka mózgu zależą od jego lokalizacji, wielkości i tempa powstawania. Mogą to być:

  • silny, nagły ból głowy – często określany jako najgorszy ból w życiu.
  • zaburzenia neurologiczne – np.  osłabienie kończyn (niedowład), drętwienie lub utrata czucia, trudności z mówieniem (afazja), problemy z widzeniem, np. podwójne widzeniem,
  • zmiany świadomości – np. senność, splątanie, utrata przytomności, 
  • objawy związane z ciśnieniem śródczaszkowym – np. nudności i wymioty, sztywność karku, nieregularny oddech, nierówne źrenice.

Objawy zależą także od tego, o jaki konkretnie krwiak chodzi. Np. w przypadku krwiaka podtwrdówkowego pacjent zwykle najpierw doświadcza ogromnego bólu głowy, a następnie może mieć zaburzenia świadomości, drgawki oraz niedowłady. Krwiak nadtwardówkowy może obejmować symptomy takie, jak: niedowład połowiczny, utrata przytomności, ale także trudności w oddychaniu, bradykardia, rozszerzenie źrenicy po stronie występowania krwiaka, wymioty czy drgawki. Dla krwiaka śródmózgowego z kolei charakterystyczny jest przeciwstronny niedowład połowiczy: 

„Objawy mogą narastać stopniowo, początkowo może to być tylko niedowład mięśni twarzy i zaburzenia mowy. Następnie może dojść do osłabienia kończyny górnej i dolnej oraz zwrotu gałek ocznych w stronę ogniska. Niedowład może stopniowo narastać, a napięcie mięśniowe początkowo może być obniżone lub gwałtownie wzrastać, występuje wówczas sztywność i kończyny przyjmują ułożenie wyprostne. Przy masywnych krwotokach, w których ma miejsce kompresja górnej części pnia mózgu, rozwija się śpiączka. Towarzyszą jej: głęboki, nieregularny lub przerywany oddech, rozszerzenie i sztywność homolateralnej źrenicy, obustronny objaw Babińskiego oraz sztywność odmóżdżeniowa” – czytamy w cytowanej pracy.

Choć objawy różnych typów krwiaków mogą się nakładać, to ich tempo pojawiania się, charakter i lokalizacja pozwalają lekarzom wstępnie zidentyfikować rodzaj krwiaka. Tu zawsze kluczowa jest szybka diagnostyka obrazowa (np. tomografia komputerowa), która pozwala dokładnie określić rodzaj i wielkość krwiaka oraz zaplanować leczenie. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy natychmiast wezwać pomoc medyczną.

Źróódło: journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10251/8751, mp.pl

Zobacz także:

Ryzyko udaru rośnie o 22 procent, gdy pijesz te napoje regularnie

Tak boli głowa przy udarze. Nigdy nie ignoruj tego bólu

Znana aktorka walczyła z guzem mózgu. Od lat wmawiano jej, że to migrena