Pacjenci.pl Choroby Po tym poznasz, że alkohol uszkodził Twoją wątrobę. Wcale nie trzeba się upijać
Fot. Freepik

Po tym poznasz, że alkohol uszkodził Twoją wątrobę. Wcale nie trzeba się upijać

26 kwietnia 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Jedno piwo dziennie wieczorem do serialu, a może w weekend ćwiartka wódki? Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu. Każda pita w miarę regularnie może uszkodzić wątrobę. Jak to rozpoznać?

Alkohol to trucizna, która może powodować marskość wątroby, zapalenie wątroby, jej stłuszczenie i zgon. Początkowo alkoholowe choroby wątroby mogą nie dawać żadnych objawów. Są jednak pewne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast zaprzestać picia.

Ból w prawej górnej części brzucha

Jak boli wątroba? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. U jednych osób ból ma charakter uciskowy, u innych kłujący, czasem towarzyszą mu skurcze. Pacjent może mieć wrażenie nabrzmiewania i rozpierania. Taki ból może występować stale lub po wypiciu alkoholu, wskazując na uszkodzenie narządu.

Utrata łaknienia

Jeśli pacjent zawsze chętnie jadł, a nagle stracił apetyt, może to oznaczać, że szwankuje mu wątroba. Organ ten odgrywa istotną rolę w procesie trawienia, a jego uszkodzenia  mogą spowodować nieprzyjemne objawy: mdłości, wymioty, utratę łaknienia. W niektórych przypadkach może dojść do niedożywienia.

Kobieta odmawia jedzenia brokuła
Za brak apetytu może odpowiadać alkoholowa choroba wątroby Fot. Freepik
Alkohol na imprezie. Psycholog o tym, dlaczego pijemy i czy można bawić się dobrze bez kieliszka
To NIE alkohol zabił Kotulankę. Jest diagnoza lekarzy i prawdziwa przyczyna

Zanik mięśni

Zanik mięśni jest następstwem spadku produkcji białka. Stan ten fachowo nazywa się miopatią alkoholową. Może mieć on postać ostrą, w której występują głównie skurcze kończyn oraz przewlekłą przebiegającą z zanikiem mięśni ( najczęściej ud i ramion ). U chorych niekiedy pojawia się obrzęk.

Gorączka

Pacjent ma gorączkę, ale nie jest chory? To może być uszkodzenie wątroby. W przebiegu ostrego zapalenia mogą wystąpić objawy grypopodobne : pogorszenie samopoczucia, ból mięśni, ból stawów, wysoka gorączka. Zaniepokoić powinno to, jeśli "infekcje" pojawiają się zbyt często lub trwają zbyt długo.

Zaburzenia psychiczne

Encefalopatia wątrobowa to zespół p objawów neuropsychiatrycznych spowodowanych poważną chorobą wątroby, np. marskością. Typowe objawy schorzenia to dezorientacja, problemy z pamięcią, logicznym myśleniem, nagłe zmiany nastroju, drżenie rąk i zaburzenia snu, przede wszystkim bezsenność .

Przyczyną 37 proc. zgonów z powodu chorób wątroby jest nadmierne spożycie alkoholu.

Zaburzenia krzepnięcia krwi

Zaburzenia krzepnięcia krwi są częstym problemem u chorych na marskość wątroby . Ich przyczyną jest zmniejszenie wątrobowej syntezy czynników krzepnięcia i niedobory płytek krwi. Schorzenie objawia się obfitymi miesiączkami, problemami z gojeniem ran , skłonnością do siniaków. Wymaga pilnej interwencji lekarza.

80 g etanolu dziennie (butelka wina lub cztery piwa) znacząco zwiększa ryzyko chorób wątroby.

Żylaki przełyku

Co ma wątroba do przełyku? Okazuje się, że bardzo wiele. Kiedy narząd wysiada, w przełyku tworzą się żylaki będące wtórnym objawem nadciśnienia w żyle wrotnej. Do tego rodzaju nadciśnienia dochodzi, kiedy krew żylna z dolnych części ciała nie może swobodnie przepływać przez wątrobę.

Wodobrzusze

Kiedy wątroba wysiada, może powiększyć się obwód brzucha. Wyglądem brzuch zaczyna przypominać napompowany balon – wszystko przez wyciek płynu do jamy otrzewnej . Najczęstszym objawem wodobrzusza jest marskość wątroby, ale objaw ten może wskazywać również na nowotwory.

Żółtaczka

Żółtaczka jest jednym z najbardziej charakterystycznych i widocznych objawów uszkodzeń wątroby. Objawia się przez zażółcenie skóry, błon śluzowych i białek oczu . Może przy tym występować ciemne zabarwienie moczu oraz stolca. Niekiedy dolegliwościom towarzyszy świąd. Stan ten wymaga pilnego leczenia.

Zobacz też:

"Wątrobowe dłonie" to poważny objaw. Zgłoś się do lekarza, zanim będzie za późno

To najczęstszy objaw zwiastujący zawał serca. Nie można go lekceważyć

11-latka narzekała na ból brzucha. „Jej wątroba była dosłownie wypchana wieloma guzami"

Tak boli endometrioza. Wiele kobiet wciąż pozostaje bez diagnozy
Nietypowe objawy choroby refluksowej. Zazwyczaj nie są kojarzone z refluksem
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja