Po tym poznasz, że masz zapchane żyły. Tak objawiają się zakrzepy
By naczynia krwionośne prawidłowo funkcjonowały, muszą być czyste i drożne. U wielu osób jednak na ścianach żył odkładają się złogi cholesterolowe, blaszki miażdżycowe i mogą tworzyć się zakrzepy. Te zmiany stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.
Niestety, problem zwężonych naczyń krwionośnych często rozwija się bezobjawowo, a pierwsze symptomy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Jest jednak kilka charakterystycznych objawów, które powinny dać nam do myślenia i sprawić, że szybciej udamy się do lekarza.
Zapchane naczynia to zagrożenie dla zdrowia i życia
Najczęstszą przyczyną zwężenia naczyń krwionośnych jest miażdżyca, ale ten problem występuje też w innych schorzeniach, takich jak zakrzepica żył głębokich czy zatorowość płucna. Wspólną cechą tych chorób jest zwężenie żył i tętnic. Miażdżyca polega na odkładaniu się lipidów i wapnia na wewnętrznych ścianach naczyń, co prowadzi do ich usztywnienia i zmniejszenia drożności. W zakrzepicy tworzą się skrzepy krwi w głębokich żyłach, często w kończynach dolnych. Warto dodać, że zakrzepica może być wynikiem urazu, długotrwałego unieruchomienia czy innych chorób przewlekłych.
Skrzepy krwi składają się z płytek krwi (trombocytów), fibryny (białko) i innych elementów osocza. Są niezbędne, aby zatrzymać krwawienie, kiedy dojdzie do uszkodzenia naczynia, jednak w nieodpowiednich warunkach mogą prowadzić do zamknięcia naczynia i blokady przepływu krwi . Zatory płucne, powstające w wyniku oderwania się zakrzepu, są szczególnie groźne i mogą doprowadzić nawet do śmierci, jeśli nie zostaną w porę rozpoznane i leczone.
Po tym poznasz, że możesz mieć zapchane żyły
Zatkane lub przytkane, przewężone naczynia krwionośne mogą powodować szereg objawów, np.:
-
obrzęki kończyn dolnych
– a szczególnie jednej nogi, może wskazywać na zakrzepicę żył głębokich. Objaw ten jest wynikiem utrudnionego odpływu krwi z powodu zablokowania żyły przez skrzep;
-
ból i uczucie ciężkich nóg
– zwłaszcza po długim siedzeniu lub staniu. Ten dyskomfort narasta zwykle wieczorem i może być związany z niewydolnością żylną;
-
przewlekłe zmęczenie i osłabienie
– może wynikać z niedostatecznego dotlenienia organizmu, spowodowanego właśnie utrudnionym przepływem krwi;
-
zaczerwienienie i ocieplenie skóry
– czasami z wyraźnym uwypukleniem żył;
-
zimne stopy i dłonie
–
niedostateczny przepływ krwi w kończynach dolnych lub górnych może powodować uczucie zimna i mrowienia. Często towarzyszy temu osłabienie mięśni i zmniejszenie siły chwytu;
-
ból w klatce piersiowej lub lewym ramieniu
–
zwężone naczynia wieńcowe, które dostarczają krew do serca, mogą powodować ból zamostkowy promieniujący do lewej ręki, szczęki lub pleców. To jeden z typowych objawów dusznicy bolesnej, a także zapowiedź
zawału serca
;
- nagły ból w klatce piersiowej i duszność – to typowe objawy zatorowości płucnej, która wynika z oderwania się zakrzepu i jego przemieszczenia do płuc. Stan ten wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.
Zapchane naczynie to przyczyna udaru , który objawia się bełkotliwą mową, zaburzeniami widzenia i równowagi, niedowładami i utrata przytomności.
Zapchane żyły – czynniki ryzyka i profilaktyka
W wielu przypadkach na stan naszych naczyń krwionośnych ogromny wpływ mamy my sami. Jeśli nie dbamy o dietę, prowadzimy siedzący tryb życia, palimy papierosy, zwiększamy ryzyko pojawienia się opisywanych problemów. Warto wiedzieć, że do najczęstszych czynników ryzyka zatkanych naczyń należą:
-
niewłaściwa dieta
– bogata w tłuszcze nasycone, cukry proste i brak błonnika,
-
brak aktywności fizycznej
– siedzący tryb życia zmniejsza krążenie krwi, a to sprzyja tworzeniu zakrzepów,
-
palenie papierosów
– nikotyna uszkadza ściany naczyń, a to ułatwia tworzenie się blaszki miażdżycowej,
-
otyłość
– nadmiar tkanki tłuszczowej w ogóle zwiększa obciążenie układu krążenia,
-
choroby przewlekłe
– cukrzyca, nadciśnienie i dyslipidemia,
-
ciąża i antykoncepcja hormonalna
– zmiany hormonalne również zwiększają ryzyko powstawania zakrzepów,
- genetyka – niektóre osoby cierpią także na wrodzone zaburzenia krzepnięcia krwi, takie jak np. trombofilia, która może predysponować do zakrzepicy.
Aby zapobiec problemom z zapchanymi żyłami, warto zatem wprowadzić kilka zmian w stylu życia. To aż banalne, ale naprawdę warto postawić na:
-
zdrową dietę
– bogatą w warzywa, owoce, ryby, orzechy i produkty pełnoziarniste. Ryzyko miażdżycy obniży także ograniczenie tłuszczów nasyconych i soli,
-
regularną aktywność fizyczną
– nawet codzienny spacer czy lekkie ćwiczenia poprawiają krążenie krwi,
-
rzucenie palenia,
- kontrolę masy ciała i regularne badania – pomiar poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi i glukozy pozwala wcześnie wykryć nieprawidłowości.
Warto także przyjmować kwasy omega-3 . Zdaniem naukowców zmniejsza to ryzyko tworzenia się zakrzepów i poprawia elastyczność naczyń.
Źródło: pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6332709/
Zobacz także:
Działają na zakrzepy jak najlepszy rozpuszczalnik. Jedz każdego dnia, a organizm ci podziękuje
5 objawów zakrzepicy. Kiedy iść do lekarza?
Masz takie żyłki na nogach? To pierwszy objaw zakrzepicy. Lekarz ostrzega