Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zatorowość Płucna

Zatorowość Płucna

zatorowość płucna
23.12.2023 15:45 Zatorowość płucna - jak się objawia i jakie są czynniki ryzyka? Ekspert tłumaczy

Zatorowość płucna jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów sercowo-naczyniowych, zaraz po zawale serca i udarze mózgu. W większości przypadków do zatoru tętnicy płucnej dochodzi pod wpływem działania czynników sprzyjających powstawaniu zakrzepów w układzie żylnym. Jak objawia się zatorowość płucna i czym jest spowodowana? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem inwazyjnym, dr n. med. Przemysławem Kwasiborskim. 

ból w klatce piersiowej
18.08.2023 09:40 Nie tylko choroby serca powodują ucisk w klatce piersiowej! O tych przyczynach mówi się niewiele

Ucisk w klatce piersiowej to dolegliwość, która przydarzyła się większości z nas chociaż raz w życiu. Wówczas problem sprawiać może nawet złapanie oddechu. Jednym z częstszych skojarzeń z tego rodzaju dolegliwością jest choroba serca. Jednak przyczyny mogą być zupełnie inne, o czym często się nie mówi. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: gastroenterologiem, lek. med Jackiem Kowerzanow; psycholog i psychoterapeutą mgr Weroniką Janeczko; kardiologiem inwazyjnym, dr n. med. Przemysławem Kwasiborskim.

problemy z oddychaniem
18.07.2023 09:09 Ten rodzaj duszności może być skrajnie niebezpieczny. Natychmiast powiadom o nim lekarza

Duszności mogą być objawami różnych chorób. Niekiedy mogą oznaczać, że dana osoba choruje na zatorowość płucną, czyli blokadę tętnic dostarczających krew do płuc. Dlaczego w tym stanie powstają duszności i jak je rozpoznać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą  kardiologiem inwazyjnym, dr n. med. Przemysław Kwasiborskim.

zatorowość płucna
30.06.2023 15:37 Upał a zatorowość płucna - jaka jest zależność? Lekarz wyjaśnia

Lato jest porą roku, gdy częściej podróżujemy. Gdy temperatura sięga 30 stopni Celsjusza, wszyscy automatycznie jesteśmy narażeni na odwodnienie. Upał to także czynnik zatorowości płucnej, w tym i u młodych ludzi. Jak zapobiegać tej chorobie w okresie letnim? O pomoc poprosiliśmy kardiologa inwazyjnego, dr n. med. Przemysława Kwasiborskiego.

zator płucny
16.05.2023 17:40 Zator płucny – jak się objawia i jak go leczyć?

Zatorowość płucna to kardiologiczna dolegliwość mogąca stanowić zagrożenie dla życia. Wymaga niezwłocznej interwencji lekarskiej, więc nie należy bagatelizować jej objawów. Wyjaśniamy, jak rozpoznać zator płucny i na czym polega leczenie. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, kardiologiem inwazyjnym, dr n. med. Przemysławem Kwasiborskim.

antykoncepcja
22.02.2023 14:44 Antykoncepcja hormonalna może mieć poważny skutek uboczny, o którym warto wiedzieć. Wciąż za mało się o tym mówi

Tabletki antykoncepcyjne to niewątpliwie jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. W Polsce antykoncepcja hormonalna wciąż wzbudza wiele kontrowersji, ze względu na poglądy, jak i zdrowie kobiety. Tabletkom antykoncepcyjnym przypisuje się m.in. zwiększenie ryzyka rozwoju nowotworów i wystąpienia zatoru płucnego. Aby rozwiać wątpliwości dotyczące tego drugiego, zapytaliśmy o opinię lekarza kardiologa. 

zatorowość
05.09.2022 11:31 Zatorowość płucna - objawy, diagnostyka, leczenie. Ekspert tłumaczy

Zatorowość płucna to ostra choroba kardiologiczna, do której dochodzi najczęściej wskutek utknięcia materiału zatorowego w tętnicach płucnych. Jakie są objawy zatorowości płucnej? Czym różni się ostra zatorowość płucna od przewlekłej? Jak zdiagnozować zatorowość płucną? O czym może świadczyć podwyższony poziom d – dimerów we krwi? Jak leczyć zatorowość płucną? Na te i inne pytania odpowiada kardiolog inwazyjny, dr n. med. Przemysław Kwasiborski. Co to jest zatorowość płucna?Zatorowość płucna to ostra choroba kardiologiczna, do której dochodzi najczęściej wskutek utknięcia materiału zatorowego w tętnicach płucnych. Materiał zatorowy przypływa do tętnic płucnych przede wszystkim z różnych części układu krążenia. Głównym źródłem zatorowości są skrzepliny w żyłach kończyn dolnych i jamy brzusznej.