Ucisk w klatce piersiowej to dolegliwość, która przydarzyła się większości z nas chociaż raz w życiu. Wówczas problem sprawiać może nawet złapanie oddechu. Jednym z częstszych skojarzeń z tego rodzaju dolegliwością jest choroba serca. Jednak przyczyny mogą być zupełnie inne, o czym często się nie mówi. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: gastroenterologiem, lek. med Jackiem Kowerzanow; psycholog i psychoterapeutą mgr Weroniką Janeczko; kardiologiem inwazyjnym, dr n. med. Przemysławem Kwasiborskim.
Duszności mogą być objawami różnych chorób. Niekiedy mogą oznaczać, że dana osoba choruje na zatorowość płucną, czyli blokadę tętnic dostarczających krew do płuc. Dlaczego w tym stanie powstają duszności i jak je rozpoznać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem inwazyjnym, dr n. med. Przemysław Kwasiborskim.
Lato jest porą roku, gdy częściej podróżujemy. Gdy temperatura sięga 30 stopni Celsjusza, wszyscy automatycznie jesteśmy narażeni na odwodnienie. Upał to także czynnik zatorowości płucnej, w tym i u młodych ludzi. Jak zapobiegać tej chorobie w okresie letnim? O pomoc poprosiliśmy kardiologa inwazyjnego, dr n. med. Przemysława Kwasiborskiego.
Zatorowość płucna to kardiologiczna dolegliwość mogąca stanowić zagrożenie dla życia. Wymaga niezwłocznej interwencji lekarskiej, więc nie należy bagatelizować jej objawów. Wyjaśniamy, jak rozpoznać zator płucny i na czym polega leczenie. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, kardiologiem inwazyjnym, dr n. med. Przemysławem Kwasiborskim.
Tabletki antykoncepcyjne to niewątpliwie jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. W Polsce antykoncepcja hormonalna wciąż wzbudza wiele kontrowersji, ze względu na poglądy, jak i zdrowie kobiety. Tabletkom antykoncepcyjnym przypisuje się m.in. zwiększenie ryzyka rozwoju nowotworów i wystąpienia zatoru płucnego. Aby rozwiać wątpliwości dotyczące tego drugiego, zapytaliśmy o opinię lekarza kardiologa.
Zatorowość płucna to ostra choroba kardiologiczna, do której dochodzi najczęściej wskutek utknięcia materiału zatorowego w tętnicach płucnych. Jakie są objawy zatorowości płucnej? Czym różni się ostra zatorowość płucna od przewlekłej? Jak zdiagnozować zatorowość płucną? O czym może świadczyć podwyższony poziom d – dimerów we krwi? Jak leczyć zatorowość płucną? Na te i inne pytania odpowiada kardiolog inwazyjny, dr n. med. Przemysław Kwasiborski. Co to jest zatorowość płucna?Zatorowość płucna to ostra choroba kardiologiczna, do której dochodzi najczęściej wskutek utknięcia materiału zatorowego w tętnicach płucnych. Materiał zatorowy przypływa do tętnic płucnych przede wszystkim z różnych części układu krążenia. Głównym źródłem zatorowości są skrzepliny w żyłach kończyn dolnych i jamy brzusznej.