Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Masz takie żyłki na nogach? To pierwszy objaw zakrzepicy. Lekarz ostrzega
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 21.08.2024 12:11

Masz takie żyłki na nogach? To pierwszy objaw zakrzepicy. Lekarz ostrzega

Zakrzepica, choroba, objawy zakrzepicy
Fot. Shutterstock

Zakrzepica jest podstępną chorobą, gdyż może rozwijać się po cichu, kompletnie nie dając żadnych objawów. Jednak te najważniejsze objawy choroby są łatwo rozpoznawalne, gdyż łatwo można je dostrzec na nogach. Objawy zakrzepicy żył głębokich to ból lub obrzęk nóg. Zakrzepica żył kończyn dolnych oznacza wytworzenie się skrzepu w żyłach głębokich nóg.

Skutki tej choroby mogą być bardzo poważne - zdarza się, że może dojść do zatoru tętnicy płucnej oraz zgonu. Szacuje się, że co roku w Europie ok. pół miliona osób umiera właśnie z powodu tego schorzenia. Doktor Maciej Antkiewicz z kliniki Ars Estetica opowiedział o przyczynach zakrzepicy kończyn dolnych.

Jak wygląda przebieg zakrzepicy?

W przebiegu zakrzepicy dochodzi do powstania zakrzepu - zatoru, ograniczającego światło żyły lub wręcz je blokujące. Z tego powodu przepływ krwi w żyle jest mocno utrudniony, natomiast w niektórych przypadkach niemożliwy, co może dawać różne objawy.

Gdy fragment zakrzepu oderwie się od ściany naczynia krwionośnego, może - wraz z krwią - dotrzeć do różnych narządów wewnętrznych. Doprowadza to do niedokrwienia, a następnie do niedotlenienia tkanek. Niestety, konsekwencją nieleczonej zakrzepicy może być zator żylny serca lub płuc. Może to doprowadzić do nagłego zgonu.

 

Jakie są przyczyny zakrzepicy?

Doktor Maciej Antkiewicz z kliniki Ars Estetica wyjaśnia, że przyczyn zakrzepicy kończyn dolnych jest bardzo wiele.

“Należy pamiętać o tym, że taka zakrzepica nie powinna powstawać u ludzi zdrowych i zawsze coś będzie wiązało się z jej zapoczątkowaniem. Czynniki ryzyka, jakie mogą się wiązać z powstawaniem zakrzepicy, to przede wszystkim unieruchomienie kończyny. Jeśli pacjent złamał nogę, bardzo długo przebywał w gipsie, nieodpowiednio funkcjonował czy nie dostawał leków przeciwzakrzepowych, w takich żyłach krew, która się nie porusza może zacząć krzepnąć i doprowadzić do powstania zakrzepicy” - wyjaśnia lekarz i dodaje:

“Właściwie można tutaj posłużyć się triadą Virchowa, która mówi o tym, że patologia, taka jak powstawanie zakrzepów, jest zawsze związana z jednym z trzech czynników: z niewłaściwą strukturą ściany naczynia, czyli na przykład urazem takiego naczynia, zaburzeniami krzepnięcia, czy z zaburzeniem przepływu krwi. I właśnie jeśli chodzi o  unieruchomienie, mówimy tutaj o zaburzeniu przepływu krwi. Jeśli mówimy o uszkodzeniu ściany naczynia, może być tak, że jest to zakrzepica pourazowa wskutek jakiegoś uszkodzenia żyły, czy zakrzepica, która nawraca po poprzedniej zakrzepicy, gdy żyły zostały zmienione wskutek procesu chorobowego” - podkreśla.

 

Zakrzepica dotyczy osób w każdym wieku

Lekarz wspomina też o zaburzeniach krzepnięcia. Mogą to być choroby genetyczne, o których pacjent może nie wiedzieć, zaburzenia składu krwi, mogą to być też choroby organizmu, które nie zostały jeszcze zdiagnozowane. Może to być również choroba nowotworowa, która powoduje stany nadkrzepliwości. Lekarz dodaje też, że trzeba pamiętać o tym, że przyjmowanie niektórych leków może sprzyjać zakrzepicy. Mowa o m.in. antykoncepcji hormonalnej.

Dodajmy, że problem zakrzepicy może dotyczyć osób w każdym wieku, zarówno tych starszych, jak i tych młodszych, choć statycznie występuje częściej u starszych osób. Warto dodać, że objawami zakrzepicy mogą być m.in. ból w łydce, przypominający skurcz mięśnia, stan podgorączkowy, ocieplenie się jednej kończyny, obrzęk, uczucie ciężkości oraz ból jednej nogi.

Czytaj też:

Zaszczepił się AstrąZenecą. Lekarze walczyli o jego życie trzy miesiące

5 objawów zakrzepicy. Kiedy iść do lekarza?

Zakrzepica żył – przyczyny, objawy, leczenie, czynniki ryzyka