Pacjenci.pl Choroby Po tym poznasz, że robi się zakrzep. 7 objawów
Fot. Shutterstock

Po tym poznasz, że robi się zakrzep. 7 objawów

8 września 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Zakrzepica, nazywana również zakrzepicą żył głębokich, to groźna choroba, która może rozwijać się w sposób skryty, nie dając wyraźnych objawów aż do momentu, gdy pacjent z zagrożeniem życia trafi na SOR. Oto 7 objawów tej niebezpiecznej choroby. Po tym ją poznasz.

Zakrzepica to schorzenie, w którym w żyłach tworzą się skrzepy krwi (tzw. zakrzepy), blokując przepływ krwi. Najczęściej rozwija się w żyłach głębokich nóg, co może prowadzić do szeregu groźnych powikłań, takich jak zespół pozakrzepowy czy przewlekła niewydolność żylna. Zakrzepicę może wywołać wiele czynników, w tym długotrwałe unieruchomienie (np. po operacji), stosowanie leków hormonalnych, otyłość, palenie papierosów czy ciąża. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się seniorzy, pacjenci po złamaniach i operacjach ortopedycznych oraz kobiety w ciąży. Te osoby powinny zwrócić szczególną uwagę na poniższe objawy.

1. Ból nóg przy chodzeniu

Ból pojawiający się w nodze, zwłaszcza w łydce , może być jednym z pierwszych objawów zakrzepicy. Charakterystyczne jest to, że ból nasila się podczas chodzenia lub stania, a ustępuje, gdy noga jest unieruchomiona albo gdy zostanie uniesiona ku górze.

2. Obrzęk kończyn dolnych

Obrzęk przy zakrzepicy zwykle pojawia się tylko w jednej nodze , tej dotkniętej chorobą. Może obejmować okolice kostki, łydkę, a nawet udo. Przyczyną obrzęku jest zastój krwi w żyle zablokowanej przez zakrzep. Może być bolesny.

Spuchnięte nogi
Spuchnięte nogi mogą być objawem zakrzepicy Fot. Shutterstock / GBALLGIGGSPHOTO

3. Zwiększone ucieplenie i zaczerwienienie skóry

W miejscu, gdzie tworzy się zakrzep, skóra może być cieplejsza niż zwykle , może także przybierać czerwonawy kolor. Zmiana temperatury i barwy skóry jest wynikiem dużego stanu zapalnego spowodowanego powstaniem zakrzepu.

Skazy zakrzepowo-zatorowe - przyczyny, objawy, leczenie
Masz takie żyłki na nogach? To pierwszy objaw zakrzepicy. Lekarz ostrzega

4. Nadmierne wypełnienie żył

Zakrzepica może powodować, że żyły na powierzchni skóry stają się bardziej widoczne, wypukłe i sprawiają wrażenie nadmiernie napełnionych. Przyczyną tego zjawiska jest wzmożone ciśnienie w żyłach powierzchniowych , które próbują przejąć rolę zablokowanych żył głębokich.

5. Zasinienie skóry

W przypadku zakrzepicy skóra na stopach i podudziach może stać się sina , co jest oznaką słabego krążenia krwi i niedotlenienia tkanek, wywołanych przez obecność zakrzepu, który blokuje przepływ krwi. Skóra w tym miejscu może stać się chłodniejsza, a powyżej cieplejsza.

6. Gorączka lub stan podgorączkowy

Podwyższona temperatura ciała, choć nie jest z tym kojarzona, może towarzyszyć zakrzepicy. Gorączka lub stan podgorączkowy występują jako reakcja organizmu na stan zapalny wywołany przez zakrzep. Co istotne, gorączka może być też objawem zatorowości płucnej – stanu zagrażającemu życiu.

7. Przyspieszone tętno

Serce może zacząć bić szybciej, próbując zrekompensować organizmowi utrudniony przepływ krwi. Wysoki puls może być wynikiem zwiększonego wysiłku serca, które stara się dostarczyć krew do tkanek mimo obecności zakrzepu.

Diagnostyka zakrzepicy zwykle zaczyna się od badania fizykalnego i wywiadu. Do potwierdzenia diagnozy konieczne są badania obrazowe , takie jak ultrasonografia dopplerowska (inaczej USG Doppler), która pozwala ocenić drożność żył. Konieczne mogą być również badania krwi, w tym oznaczenie poziomu D-dimerów, których podwyższony poziom może wskazywać na obecność zakrzepu.

Leczenie zakrzepicy zależy od nasilenia objawów i lokalizacji zakrzepu. W lżejszych przypadkach ulgę chorym przynoszą leki przeciwkrzepliwe, które zapobiegają powstawaniu nowych zakrzepów i powiększaniu tych, które istnieją. W ciężkich przypadkach wskazane jest podanie leków rozpuszczających zakrzep, czyli leków trombolitycznych lub operacyjne usunięcie zakrzepu. Nieleczona zakrzepica żył głębokich może doprowadzić do poważnych powikłań, w tym zatorowości płucnej, która może odebrać życie.

Zobacz też:

Tak wygląda mocz przy raku trzustki. Nigdy go nie ignoruj

Tak pachnie cukrzyca. Nigdy nie ignoruj tego zapachu

To rzadziej spotykany objaw raka piersi. Czym jest tzw. "skórka pomarańczy"?

Nowa mutacja COVID-19 jest bardzo niebezpieczna. Może infekować mózg
Małpia ospa rozprzestrzenia się poza granice Afryki. Co to za choroba?
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko