Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Badania ultrasonograficzne – na czym polega badanie, rodzaje
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Badania ultrasonograficzne – na czym polega badanie, rodzaje

Badania ultrasonograficzne – na czym polega badanie, rodzaje
pixabay.com

Badania ultrasonograficzne – na czym polega badanie?

Badania ultrasonograficzne – rodzaje badań

Badania ultrasonograficzne – jak przygotować się do badania

Badania ultrasonograficzne – na czym polega badanie?

Badanie ultrasonograficzne (USG) polega na badaniu obrazowym pokazującym kształt i wielkość badanych narządów. Badanie jest jedną z najskuteczniejszych metod w profilaktyce leczenia wielu chorób oraz w ich diagnostyce. Badanie USG sprawdza stan i funkcję wielu narządów takich jak wątroba, płuca, serce, jajniki, jądra i inne. Wykrywa na ich obszary zgrubienia, stwardnienia, guzy i inne nieprawidłowości budowy. Co więcej, przy użyciu metody USG wykonuje się także biopsję, tj. pobranie tkanek do badania histopatologicznego, które zwiększa słuszność stawianej przez lekarza diagnozy.

Metoda ultrasonograficzna polega na obrazowaniu wnętrza ciała za pomocą fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz, które są niesłyszalne dla człowieka. Ultrasonograf układa odbite dale w obrazy po czym rejestruje ich kształty i pokazuje dane odchylenia od normy. Badanie jest całkowicie bezbolesne, ponieważ fale akustyczne wnikają do naszego ciała, ale nie uszkadzają komórek organizmu. W przeciwieństwie do badań metodą RTG są dużo bardziej bezpieczne.

Sprzęt do badania USG składa się między innymi z głowicy, która zawiera przetwornik do fal akustycznych. Z kolei to, co widzi głowica, jest przetwarzane na monitorze, dzięki impulsowi akustycznemu, które zostaje zmieniony na impuls elektryczny. Lekarz przed badaniem smaruje specjalnym żelem wybraną okolice ciała, następnie przesuwając głowicą po skórze, uzyskuje obraz badanego narządu.

Badania ultrasonograficzne – rodzaje badań

Rodzajów badań ultrasonograficznych jest wiele. Wśród nich można wyróżnić te, które w gabinecie lekarskim wykonuje się najczęściej. Są to między innymi takie badanie USG jak: USG jamy brzusznej, USG tarczycy, USG piersi, Echo serca – USG serca, USG naczyniowe metodą Dopplera, USG ginekologiczne (transwaginalne), USG przezodbytnicze (transrektalne), USG węzłów chłonnych, USG stawu łokciowego, USG nadgarstka, USG stawu skokowego, USG obręczy barkowej, USG ślinianek, USG oka, USG stawu kolanowego, USG stawu biodrowego.

Każdy rodzaj konkretnego badania USG polega na transmitowaniu fal akustycznych poprzez przesuwanie głowicą urządzenia po miejscu poddanemu badaniu. Przykładowo, jeśli mamy badanie USG piersi, lekarz przejeżdża specjalnie nażelowaną głowicą po piersiach i okolicznych miejscach.

Badania ultrasonograficzne – jak przygotować się do badania

Aby przygotować się do badania ultrasonograficznego, np. jamy brzusznej, powinniśmy kilka dni przed badaniem unikać ciężkostrawnych, które powodują gazy.. Do takiego badania najlepiej być całkiem na czczo lub po lekkostrawnych posiłku, które szybko się strawi i nie będzie długo zalegać w żołądku, co znacznie zamazuje uzyskany na monitorze obraz badania. To samo tyczy się palenia papierosów – nie powinniśmy ich palić przed badaniem.

To, co należy zrobić, to przed badaniem wypić co najmniej litr wody, by podczas badania pęcherz był wypełniony, a parcie na mocz odczuwalne wyraźnie. Przed  badania usg jamy brzusznej, lekarz może zalecić także środek przeczyszczający, a mężczyznom wykonującym badanie gruczołu krokowego – lewatywę.

To, jak powinniśmy przygotować się do badania USG, jest zależne od miejsca i narządu, który będzie poddany badaniu. Takie obszary jak płuca, piersi, mięśnie, układ nerwowy i tarczyca, nie wymagają żadnego przygotowania, natomiast to nie znaczy, że nie powinniśmy dopytać lekarza o konkretne zalecenia, co do przygotowania do badania ultrasonograficznego.

Tagi: