Pacjenci.pl Choroby Potwierdzono zakażenie dżumą u człowieka. Władze zalecają ostrożność
Fot. Canva

Potwierdzono zakażenie dżumą u człowieka. Władze zalecają ostrożność

14 lipca 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Potwierdzono przypadek zakażenia dżumą u pacjenta - nieznane są natomiast okoliczności, w jakich doszło do zakażenia oraz obecny stan chorego. Władze stanu Kolorado w USA zalecają ostrożność oraz pilnowanie zwierząt domowych, aby nie miały one kontaktu z gryzoniami roznoszącymi dżumę.

Dżuma. Około 10 przypadków zachorowań na rok

W hrabstwie Pueblo w stanie Kolorado potwierdzono przypadek zakażenia dżumą u człowieka. Tamtejsze władze prowadzą dochodzenie i apelują do mieszkańców o ochronę siebie i swoich zwierząt domowych przed kontaktem z gryzoniami lub pchłami, które przenoszą dżumę. Co roku notuje się od 10 do 15 przypadków zachorowań na dżumę właśnie na terenie USA.

- Od czasu pojawienia się dżumy 120 lat temu, choroba ta stała się zjawiskiem powszechnym wśród wiewiórek i gryzoni na obszarach wiejskich południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych - powiedział dla FOX News dr Timothy Brewer, profesor medycyny i epidemiologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

U ludzi zakażenie dżumą może być śmiertelne, jeśli nie zostanie wdrożone leczenie.

Polecamy: Pogromca potu i przyjaciel skóry. Ten dezodorant możesz zrobić samemu

Shannen Doherty zmarła na raka piersi. Jak rozpoznać chorobę? Położna radzi, jak się badać
Tego nie łącz z ziemniakami. Gnije i fermentuje w jelitach

Dżuma, czyli czarna śmierć

Dżuma jest zwana inaczej “czarną śmiercią”. W XIV wieku zabiła jedną trzecią ludności Europy. Szacuje się, że choroba była przyczyną śmierci nawet 25 milionów ludzi - w Paryżu czy Londynie zginął co drugi mieszkaniec miasta. Obecnie WHO odnotowuje do 2000 przypadków dżumy na rok, głównie w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Stanach Zjednoczonych.

Choroba przybyła do Europy na statkach z Azji Południowej - przenosiły ją właśnie szczury. Obecnie wiadomo, że również pchły są odpowiedzialne za rozpowszechnianie się choroby. Dżumą zagrożone są szczególnie obszary o niskich standardach sanitarnych.

Objawy dżumy

Do objawów dżumy zaliczamy gorączkę, dreszcze, skrajne ogólne osłabienie, ból brzucha , możliwe krwawienie do skóry i narządów wewnętrznych oraz rzadko występujące niespecyficzne objawy, takie jak: nudności, wymioty czy biegunka .

Dżuma może także spowodować zmianę zabarwienia tkanek palców i nosa na czarny kolor w wyniku martwicy. Choroba może być śmiertelna w przypadku braku leczenia - obecnie jest prowadzona skuteczna antybiotykoterapia.

Zobacz też:

Na ten nowotwór chorował Jerzy Stuhr. Jakie są sygnały ostrzegawcze przy raku krtani?

Zapomnij o maśle na dobre. Te produkty to o wiele zdrowsze zamienniki

Za zostawienie w rozgrzanym aucie dziecka grożą surowe kary. Czego mogą spodziewać się kierowcy?

Możesz mieć wrzody żołądka i nawet o tym nie wiedzieć. Typowe i nietypowe objawy
Dodatkowe 2000 zł dla seniorów. Bez względu na dochód
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko